Żaglowiec wysoki, żaglowiec z Orinoko, skalar wysoki

Opis

Żaglowiec wysoki, żaglowiec z Orinoko, skalar wysoki - Pterophyllum Altum. Żaglowiec wysoki (skalar wysoki) jest piękną rybką, ale stosunkowo mało dostępną w handlu z powodu trudności w hodowli w porównaniu z pospolitym żaglowcem skalarem (Pterophyllum scalare). Nazywany jest również skalarem olbrzymim lub właściwym. Nie powinno być z nim większych problemów, jednakże trzeba być przygotowanym na to, że może kosztować dość dużo i trudniej ją rozmnożyć. Przed zakupem należy się upewnić czy na pewno mamy do czynienia ze Żaglowcem wysokim, a nie Żaglowcem Leopolda (Pterophyllum leopoldi) czy ww. Pterophyllum scalare. Często stosowana nazwa Altum pochodzi z łaciny, oznacza coś wysokiego i odnosi się do jego wysokiego ciała. Żaglowiec wysoki jest bardziej wymagający niż żaglowiec skalar, ale bez wątpienia warty dodatkowego wysiłku.

Rodzina

Pielęgnicowate.

Pochodzenie

Występuje w rzekach Orinoko oraz Rio Negro na terenach Brazylii, Wenezueli i Kolumbii. Utarło się, że żaglowiec wysoki występuje tylko w rzece Orinoko, ale udowodniono, że można go spotkać na większym obszarze.

Długość

Dorasta do około 20cm długości i 30cm wysokości (w akwariach nieco mniejsze).

Odżywianie

Większość dostępnych na rynku pokarmów, ale najlepiej pokarmy żywe lub mrożonki.

Temperatura

Preferują dość wysokie temperatury, dlatego winny być trzymane w temperaturze 25-30°C.

Warunki hodowlane

Wymagają bardzo wysokiego akwarium (co najmniej 75cm), nie musi być ono za to bardzo długie, bo wystarczy 120 cm. Zbiornik powinien być udekorowany rożnego rodzaju korzeniami, kamieniami, które w miarę możliwości powinny dosięgać samej tafli wody. Żaglowce wysokie tolerują nieznacznie kwasowy odczyn (4,5-6,5), ale woda powinna być możliwie miękka. Poziom azotanów powinien być zachowany na niskim poziomie, a woda mieć lekką cyrkulację. Żaglowiec z Orinoko należy do spokojnych rybek, dlatego należy go też trzymać z rybami o podobnym temperamencie, ale nie mogą to być małe rybki, bo mogą stać się dla nich pożywieniem. Nie powinno też się ich trzymać z innymi odmianami skalarów, aby nie dopuścić do tworzenia hybryd.

Rozmnażanie

Żaglowce wysokie nie należą do ryb łatwych do rozmnożenia, gdyż ciężko jest tak naprawdę określić płeć ryby. Rozmnaża się je w podobny sposób co żaglowce skalary. Do rozmnażania trzeba dokupić grupę ryb (8-10 osobników), następnie klimatyzujemy ryby i stosujemy dietę z żywego pokarmu, aż do momentu tarła. Żaglowiec z Orinoko ma większe wymagania w czasie tarła w stosunku do pospolitego skalara. Woda musi być miękka o odczynie lekkim kwasowym. Rodzice zwykle bardziej strzegą narybku oraz lepiej o niego dbają niż żaglowce skalary.

41 komentarzy

  1. patkagaw:

    Do seba. Jeżeli to ich pierwsze tarło to i tak nic z tego nie będzie. Ponieważ są nie doświadczone dopiero za kolejnym tarłem może coś się wykluje.

  2. pepee:

    patka co ty gadasz?? Doswiadzczony akwarysta ma racje: Do ROZMNOZENIA skalara potrzeba 150l.

  3. nikola299:

    jak rozpoznać samice od samca????

  4. patka:

    do doświadczony akwarysta ( i przy okazji do Laggos ) Jak taki ,, doświadczony akwarysta " może się tak pomylić ?! Mam dwa skalary żaglowce i jednego z Orinoko i dobrze im się żyje chociaż posiadam akwarium 72 l. I nie pisz że mi zdechną bo żyją już długo !!!

  5. Monia SS. :

    miałam dwa skalary, po nocy został mi tylko jeden :) a mam w akwarium : Dania, kiryski, ramirezy i boliwiskie, oraz neonki, i glonojady, co moglo sie stać??? zadaaję sobie to pytanie ciągle

  6. cola:

    Kilka dni temu dostałem skalara z akwarium(140 L) w ktorym dorastal. Problem polega na tym ze od kilku dni nie tkna niczego do jedzenia. Podaje mu platki ktore dostalem od poprzedniego wlasciciela, staralem sie podac mieszanke suchego planktonu ale jakos nie wykazuje zainteresowania. Moze ktos wie co robie nie tak?

  7. doświatczony akwarysta:

    do Laggos ok. 150l

  8. Laggos:

    a ile litrów powinno mieć akwarium żeby móc rozmnożyć skalara?

  9. Laleczka:

    do Seby, skalary same zaopiekują się ikrą chyba że wcześniej ją zjedzą. Wychodowanie młodych osobników jest bardzo trudne w necie można znaleść artykuły jak krok po kroku postępować z ikrą. Pozdrawiam

  10. seba:

    moje skalary zlozyly pierwszy raz ikre i niewiem co zabardzo moge zrobic z jajeczkami czy inne rybki nie zjedza malych skalarkuw jak sie wykluja. pomocy

  11. lukaszzzzz:

    Nie powinno też się ich trzymać z innymi odmianami skalarów, aby nie dopuścić do tworzenia hybryd. Mój sasiad ma dwa te altumy i ok 5 zwykłych skalarów. Jeden z altumów odbył tarło ze zwykłym skalarem, ale z ikry nie wiele zostalo bo w nocy zjadł ją gibbiceps. A szkoda bo mogła wyjść ciekawa mieszanka.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter