Żałobniczka ( Tetra czarna )

Opis

Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Paragwaj, Boliwia

Długość

Około 5,5-6 cm

Odżywianie

Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.

Temperatura

Od 20 do 26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.

Rozmnażanie

Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.

231 komentarzy

  1. Iwonka_24:

    bardzo lubie te rybki... kiedys miałam tylko te w akwarium :))))) i nie zgodze sie z tym, ze są agresywne- to chyba zalezy od charakteru rybki... zasadniczo to spokojny gatunek :))

  2. Marcin:

    Jak odróżnić płeć ???

  3. regi:

    mojemu koledze odgryzła prawie cały ogon dodał: ght (2008-12-29 19:18:58) to co Twoj kolega robil w akwarium :P

  4. Neonex:

    no i zdechła ta żałobniczka:(

  5. yugf:

    Boskie rybki...Mam samca i samiczke...poprostu najlepsze...poleCAm!!!!!!

  6. Neonex:

    mam problem ratunku gupik samiec mi bardzo obgryza samca żałobniczki za co proszę o odpowiedz

  7. Neonex:

    mam parke żałobniczek od tygodnia po ilu miesiązach tygodniach mogą przystąpić do tarła???

  8. Neonex:

    po ile dniach miesiącach żałobniczki składają ikre???czy to zależy?odpiszcie

  9. WR:>:

    ja miałem problem z gurami zaczęły mi atakować inne rybki ale gościu w sklepie akwarystycznym powiedział że jak naibardziej mogą być z małymi rybkami a wczoraj jak kupiłem sobie nowe rybki to taka babka mówiła że one właśnie są agresywne i musiałem je odsadzić:)))

  10. GOŚC:

    Odp. do CCC: obsada jak najbardziej ok ale z tą brzanką rekinią to bym tak ostrożnie. Nie polecałbym.Brzanki wymagają osobnego akwarium najepiej się czują w swoim gatunku albo z innymi rybkami o podobnym charakterze.

  11. GOŚC:

    a ja ma osiem tych fajnych rybek i jakoś ogonów nie podgryzają neonkom mam ich 22 szt. żyją zgodnie. Fakt są trochę żarłoczne ale jak się je karmi regularnie to nie będą "podjadały" innych rybek. Nie udało mi się ich jedynie rozmnożyc. Nie mniej jednak polecam tą rybkę każdemu początkującemu jest niezwykle urokliwa szczególnie w większej grupie.

  12. sylwia:

    moje żałobniczki nie podgryzają moich innych rybek,są bardzo spokojne!i bardzo ładne:)

  13. ola:

    odkąd je wpóściłam do akwarium zrobiło się żywo i wesoło. Polecam szczególnie przy spokojnych rybkach.

  14. DANIEL KOWALSKI.:

    LUBIĘ TE RYBKI-ZALOBNICZKA I CZARNA TETRA.

  15. mateusz 6.02.2009:

    ile kosztuje?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter