Żałobniczka ( Tetra czarna )

Opis

Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Paragwaj, Boliwia

Długość

Około 5,5-6 cm

Odżywianie

Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.

Temperatura

Od 20 do 26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.

Rozmnażanie

Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.

231 komentarzy

 1. Seba:

  Od 3 dni trzymam Tetre z 11 neonkami..dzisiaj zostało tylko 5 neonków;( każdą martwą jaka wyławiam to brakuje im płetw.. Tetrą chyba smakują moje neonki ;(

 2. dominika:

  Ja je trzymam z neonkami, kiryskami, gupikami, pielęgniczkami ramireza i danio w 112l i nigdy nie były agresywne.

 3. Nata:

  Jakie rybki mieć z żałobniczkami ?

 4. hodowca pokarmu dla pirani-czarna tetra:

  te żałobniczki świetnie się nadają jako pokarm dla pirani!!one je uwielbiają..piranie choduje w 500l a te żałobniczki w100l -tylko że zawsze kilka z nich dzienne zostanie zjedzona przez piranie..;(piranie zawsze rano czekają jak im je wrzuce do akwariumu...jaki jest wtedy śmieszny widok..ganiają je po całym aqua a potem połykają ;)

 5. GeorgPL:

  Mam żałobniczki neonki i gupiki. Dzisiał musiałem wyłowić jednego gupika (samca) gdyz plywal do gory brzuchem. Mial jakby zjedzone pletwy i oko. Czy to mozliwe ze to zalobniczki mi zjadly gupika?

 6. ternetzi:

  Z chęcią zajadają też larwy komara

 7. Neonka:

  Ja mam gupiki, niestety narazie jedną żałobniczkę którą dzisiaj kupiłam, ale kupię i ch więcej bo nie chcę żeby była samotna. Mam 2 bocje siatkowane, 1 glonojada, 2 lśniącooczki. Mam też w akwarium 4 krewetki, białą perłową, czerwoną, pinokio i babuti którą dzisiaj kupiłam, ale miałam jeszcze kupić pomarńczową, ale nie było...

 8. groszka:

  do koli: dziś byłam świadkiem jak żałobniczka jadła neonke. Trzymała ją w paszczy jak lizaka a jak już z niej został sam szkielet to ją wypluła:( także się nie zdziwie że i w twoim przypadku to żałobniczki są powodem tego że znikają ci neonki. Pozdrawiam.

 9. LOL:

  Samiec mniejszy i nieco smuklejszy. Samica ma zaokrąglony brzuszek i koniec płetwy ogonowej jest nieco bielszy.

 10. Tomek 5555:

  Jak rozpoznać płeć ryby???Proszę o pomoc.

 11. Patrick:

  do PAWEL sumy rekinie są rybkami stadnymi min. 6 sztuk i niewiem jak duze masz akwa ale potrzebują one zdecydowanie ponad 300l baniaka pozdrawiam patrick!!!

 12. PAWEL:

  miałem zamiar kupić 2 sztuki ale mojemu tacie nie spodobała sie ich nazwa wiec musiałem kupić zmienniki (platki)mam dwie sztuki i kupiłem 1 suma rekioniego mam jeszcze gubiki donio zbrojnika i kosiarkę

 13. Sid:

  Witam serdecznie jak rozpoznać płeć żałobniczek...?pozdrawiam

 14. PAWEL:

  do Bb nie są spokojnymi rybami

 15. AGA:

  witam czy mogłabym do pary mieczyków i molinezji dokupić tetry?mam 80l ...jeśli tak to ile?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter