Żałobniczka ( Tetra czarna )

Opis

Żałobniczka ( Tetra czarna ) – Gymnocorymbus ternetzi. Gatunek ten posiada kilka nazw zwyczajowych, które powstają wraz z nowymi odmianami. Mimo tego faktu dalej najbardziej popularna jest żałobniczka, zwana także tetrą czarną. Posiada grzbiet oliwkowozielony; brzuch srebrzystobiały, boki ciała ciemne – u młodych osobników czarne, w miarę wzrostu ryby stają się dymnoszare. Najczarniejsza jest płetwa odbytowa, u młodych ryb także grzbietowa i tył ciała; płetwa ogonowa jest bezbarwna. Jej ciało jest bocznie spłaszczone, jakby tarczowate, zbliżone do rombu. Jest to typowa ryba stadna, którą należy hodować w większej grupie. Osobniki trzymane pojedynczo stają się mało ruchliwe i pozbawione życia. Żałobniczka dobrze nadaje się do hodowli dla początkowych akwarystów, ponieważ ma stosunkowo małe wymagania. Odmiany z krótszymi płetwami mogą być hodowane z innymi rybami towarzyskimi. Jest gatunkiem trochę mniej towarzyskim niż np.: bystrzyk. Głównym centrum hodowli i rozrodu tetry czarnej jest Floryda. Bardzo dobrze prezentuje się na tle korzeni i kamieni. Samice żałobniczki z reguły są większe i bardziej zaokrąglone. U samców niekiedy możemy zauważyć białe plamki na ogonie. W naszych zbiornikach czasami spotyka się formę tetry o wydłużonych płetwach. Wyselekcjonował ją polski akwarysta Franciszek Kawalec.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Brazylia, Paragwaj, Boliwia

Długość

Około 5,5-6 cm

Odżywianie

Większość pokarmów suchych i żywych. Z chęcią zajadają wazonkowce, oczliki oraz rureczniki. Są gatunkiem wszystkożernym, jednakże nie zjadają roślin.

Temperatura

Od 20 do 26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium porośnięte roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Generalnie tetra preferuje wodę czysta, miękką i kwaśną. Nie należy stosować świeżej wody wodociągowej. Żałobniczka w zbyt jasnym oświetleniu traci barwy, dlatego warto aby w naszym akwarium były rośliny pływające, które dają cień.

Rozmnażanie

Żałobniczka jest stosunkowo łatwa w rozmnożeniu. Do tarła optymalna temperatura to około 28 C. Tetra czarna rozrzuca ikrę między roślinami, a następnie ją zjada. Aby zapobiec kanibalizmowi, należy tarlaki umieścić w specjalnym zbiorniku tarliskowym. Woda: twardość ogólna 5-10 n oraz pH około 7. Tarło najczęściej występuje po 2,3, a nawet 4 dniach. Młode wylegają się po około 24 godzinach. Produkują bardzo dużo jaj, nawet do ponad 1000 sztuk. Po kilku dniach zaczynają samodzielnie pływać. Wychów narybku jest stosunkowo łatwy. Młode w początkowej fazie karmimy artemią, a następnie pokarmami pyłowymi. W miarę wzrostu młodym zapewniamy coraz więcej miejsca do pływania, a także regularnie odświeżamy wodę.

231 komentarzy

 1. koli:

  Mam dwie żałobniczki w wydaniu tetra biała. Trzymam je w 45 litrowym akwarium razem z neonkami. Ku mojemu zaskoczeniu codziennie znikała jedna neonka. Doszłem do wniosku że to właśnie żałobniczka je zaganiała i zabijała. Czy jest to możliwe, aby żałobniczka zabijała mi neonki? Są agresywne!

 2. Vasperek:

  moje żałobniczki w akwa tarliskowym zlozyly ikre za ile sie wylegna mlode?

 3. Bb:

  Czy one nie są przypadkiem za agresywne?Proszę o odp.

 4. pozdrowienia :

  Są ładne i szybko mi rosną.

 5. kasia:

  chyba coś się dzieje z moimi żałobniczkami zauważyłam że nie chcą jeść i są jakieś osowiałe nie pływają po całym akwarium jak wcześniej... proszę o pomoc

 6. FoKsIu:

  Zmieniłem wode w moi akwarium (mam poj. 25l). Dolałem preparat PH-. Gdy za 3-4 godziny przyszedłem do akwarium 2 ryby jakby straciły kolor(w tym żałobniczka).Nie wiem dlaczego tak sie stało. Szukałem w internecie ,ale nic nie znalazłem :(. Prosze o pomoc !!!

 7. riba666:

  do ktoś: chyba 180 l to za mało dla paletek

 8. matrix:

  ja tetry czarne trzymałem w akwa 25l więc spokojnie może być w 40l nawet lepiej najlepiej trzyma po 4,5 osobników pozdrawiam i polecam tę rybkę dla początkujących

 9. ktoś:

  Czy mogę w 180litrach trzymać 10 żałobniczek ,4 paletki,2pretniki karłowate 2 zbrojniki niebieskie i 4neony innesa.

 10. Adrian:

  Jak długo żałobnik nosi ikrę w brzuchu?

 11. Damian:

  Ja mam 2 żałobniczki, 2 glonojady ,2 neony ,2 molinezje, 2 gupiki, i jednego bojownika, w 45l akwarium.

 12. Him:

  Żałobniczki - piękne ryby, moje pawice je pokochały. 4 sztuki skonsumowały w 6 minut, polecam.

 13. otosek:

  jedna z moich żałobniczek ma coś z okiem ma takie powiększone jakby miało zaraz wylecieć i jest takie mętne jakby białe i wystaje z niego na środku taka jakby rurka biała, ale zachowuje się normalnie pływa po całym akwa nie chowa się nawet jak wsadzam do akwa rękę i zwyczajnie je POMOCY, CO TO JEST?

 14. fajnaksywa:

  One są naprawde wspaniałymi rybami^^ jak podchodze do akwarium to za kazdym razem wszystkie 5 przyplywają do mnie i patrzą co robie:D

 15. lars:

  3 kiryski, para głupików, 4 brzanki sumatrzańskie, 3 szklarki, 2 guraminy mozaikowate i 5 żałobniczek i labeo. Niektórych zdziwi obsada. Moje myślenie jest takie. Zacząłem od pary głupików (akwarium było jeszcze niedojrzałe, a ten gatunek jest najwytrzymalszy), potem doszły 3 szklarki (tak po prostu bo mi się podobały), kiryski (bo odkurzają dno), para guraminów (pozostał sentyment z lat dziecięcych i zawsze je będę miał), i gang sumatrzański który terroryzował samca głupika, kupiłem labeo i od tej pory jest spokó, a na końcu tetry (nigdy nie miałem więc teraz będę obserwował ich zachowanie> Ciekawe czy taka obsada się sprawdzi. pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter