Zatrucie substancjami powstającymi w akwarium lub w filtrze

Opis

Z rozkładu roślin oraz martwych zwierząt powstają w akwarium związki chemiczne, takie jak: dwutlenek węgla, amoniak, siarkowodór, siarczany i fosforany. Takie nagromadzenie jest niebezpieczne dla ryb żyjących w akwarium, ale szczególnie groźne jest wyłączanie na kilka godzin mechanizmu filtrującego. W takich warunkach czasowego braku tlenu tworzą się toksyczne substancje, które mogą doprowadzić do masowego śnięcia ryb. Objawy: W akwarium może dojść do zatrucia amoniakiem, które nazywa się branchionekrozą, zatrucia azotynami nazywane methemoglobinemią lub zatrucie siarkowodorem – chorobą siarkowodorową. Pierwszymi objawami choroby jest kołysanie się w wodzie, ,,sklejanie” płetw, bledniecie ubarwienia ryb. Do zatrucia amoniakiem dochodzi zazwyczaj w wodzie o odczynie powyżej 8 pH. Do wzrostu pH dochodzi przez niedobór węglanu wapnia oraz asymilacji CO2 przez rośliny. Cechą charakterystyczną zatrucia amoniakiem jest martwica skrzeli. Na skutek słabego pobierania azotynów przez rośliny może powstać ich nadmiar w wodzie, który jest zagrożeniem dla ryb. Stężenie azotynów nie może przekraczać 0,01 mg/l. pierwszymi objawami zatrucia ryb azotynami jest utrata ubarwienia, a przy długotrwałym nadmiarze azotynów – śnięcie. Do gatunków, które są szczególnie wrażliwymi na zatrucie azotynami należą: Barbus nigrofasciatus, Barbus semifasciolatus, Barbus sumatranus, Badis badis, Chanda lala, Rasbora heteromorpha, Hiphessobrycon chonei, Hyphessobrycon flammeus, Mollinesia velifera, Melanotaenia maccullochi. Szczególnie niebezpiecznym jest wysokie stężenie siarkowodoru w wodzie. Jeśli ryby długotrwale przebywają w wodzie o małym stężeniu siarczanu (0,0015 mg/l) dochodzi do zahamowania wzrostu, spadek płodności i wzrost śmiertelności ryb.

Leczenie

Najskuteczniejszym sposobem zapobiegającym zatruciom związkami chemicznymi jest odpowiednio częsta wymiana filtrów oraz dna filtrowego. Należy pamiętać o wyjęciu i dokładnym oczyszczeniu filtra, jeśli przerwa w jego działaniu była dłuższa niż 12 godzin. Jeśli dojdzie do zbytniego nagromadzenia się substancji organicznych na dnia, zjawisko to łatwo rozpoznać po tworzeniu się ciemnych stref beztlenowych zalecane jest gruntowne czyszczenie akwarium. W zbiorniku zawierającym glebę(po przeprowadzeniu kąpieli leczniczej) zaleca się wymianę ½ lub 1/3 wody, przy stałym jej filtrowaniu. Po dobowym filtrowaniu należy oczyścić dokładnie filtr przed ponownym użyciem. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. Hans Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

1 komentarzy

  1. Adrian:

    jakie są objawy tej choroby

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter