Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

 1. Zeus:

  mam samca zmiennika plamistego !!! i samca zmiennika wielobarwnego !! samiec zmmiennika plsmistego atakuje wszystkie inne platki w akwarium !!

 2. Iza:

  Ja mam olbrzymi problem z platka moją. (mam samca i samice i pelno malych, ale problem nie w tym...) Moj samiec gania strasznie gupiki. Już jednego mi zaganiał na śmierć, a teraz goni samicę gupika (ciemnej barwy ale to chyba nie ma znaczenia). Biedna już ma ogon na pół podziabany i poobgryzany. Odsadziłam go do takiej siatki, ale przecież nie będę go tak męczyć, co zrobić?? PS. To jest krzyżówka z mieczykiem i właśnie zaczęła mu płetwa rosnąć, więc może mu hormony buzują. Co zrobić??

 3. olka:

  Mi to raczej wygląda na wrogie gonitwy ;)

 4. sylwia:

  czekać...platki krzyżują się mieczykami...:)cudeńka wychodza:)

 5. olka:

  Moja platka goni Mieczyki? Co mam zrobić?

 6. piotr:

  ja miałem kiedyś bardzo dużę problemy z wodą głównie no3 ale puźniej po problemach kupiłem 15 platek i mam teraz 50

 7. Marcin:

  Mam ich kilka ale nie mają młodych dlaczego??

 8. gimi:

  kupiłam dwie platki i cały czas się rozmnarzaja mam ich chyba 20!

 9. wito:

  kupki jak one obią kupki

 10. dawidos:

  a mi sie okocił zmienniak i ma 30 młodych, żyja już mi 2 tygodnie

 11. ds:

  ile muszą miec młode zmienniaki żeby ich inne ryby nie zjadły

 12. dudzio:

  mieczyk walczy i atakuje platki (samiec mieczyka)

 13. nielek22:

  Mam 600 litrowe akarium i mam 3 parki platek a samiec jest agresywny w stosynku do samicy co mam zrobić aby jej nie podgryzał???

 14. mazaczka:

  mam pomarańczową platkę która ma dziwną czarną plamę na ogonie i rodzi małe rybki mam całe akwarium platek

 15. bolek:

  Ja też jak inni hoduje te rybki i mam problem z samcem. Wygląda jak samica w ciąży i ukrywa się gdzieś za korzeniem przy dnie, a jak daje moim rybkom jeść to on po jakimś czasie dopiero reaguje i zjada z dna. Jeżeli ktoś ma podobny problem to prosze pisac a nawet jak nie to pomóżcie bo mi go szkoda.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter