Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

  1. seba:):

    czy platka moze sie krzyzowac z mieczykiem

  2. kamcia:

    te ryby z wyglądem normalnie ściągnęły od gupiczków

  3. adam:

    to wspaniałe rybki mam pare , naprawde są bardzo wytrzymałe poza tym po prostu ładne polecam

  4. Roksana:

    Miałam 3 pary jedna mi rodziła uratowałam 3. Rosły aż dwie zdechły. Została jedna. Miałam też gupiki.Okazało się że to jest gupik teraz ma 2ipół cm.Jest to samica.Teraz muszę dokupić samca:)

  5. x:

    moja platka jest atakowana przez brzankę sumatrzańską...

  6. tom:

    czy mozna trzymac te ryby w 60 l akwarium

  7. bartek:

    Ty Bartek nie podrabiaj mojego podpisu!!!!

  8. mlody:

    mam ten sam problem...tylko ze moja platka jest strasznie gruba i wlasciwie to siedzi a dnie!dodam jeszcze ze mam ja od 3 dni,a akwarium jest swiezo zalozone...

  9. Mateusz akwarysta na 102:

    Moje Platka jest samotna w 450l akwarium i czuje się samotnie alea próbuje przyłączyć się do stada mieieczyków a one go odrzucają

  10. Bartek:

    Witam! Mam pytanie. W 80l akwarium posiadam 5 neonkow, 2 gupiczki, glonojada i parkę platek. I mam problem, ponieważ nie wiem czemu, ale samiec ciągle ukrywa sie gdzieś na dnie i wogole z tamtad nie wypływa, a samiczka i inne rybki wręcz przeciwnie, jest energiczna i żywiołowa. Czytałem , że to może być spowodowane zbyt dużą ilością azotanów w wodzie, bo platynki sa na to wrażliwe, ale dlaczego samiczka jest ruchliwa a samiec w ogóle nic? Proszę pomóżcie mi, bo się martwie o niego... dodam jeszcze że temp. wynosi 24 stopnie, a akwarium jest dobrze natlenione.

  11. Marcin:

    Mam platki od około roku. Są to bardzo wdzięczne rybki, z którymi nigdy nie miałem kłopotu. Jedna z samic ma za sobą cztery mioty, pierwszy - 16 młodych, z drugiego przeżyła tylko jedna rybka, z trzeciego mam około 40 rybek, a z czwartego nic nie przeżyło:( Kiedy widzimy, że poród się zbliża, możemy przełożyć samicę do litrowego słoja i zacząć przygotowywanie akwarium dla narybku. Niestety nie wiem, na ile ma wpływ takie ciasne środowisko na świeżo narodzone rybki - w każdym bądź razie samica ich nie zjada! Więc jeśli nie zdążymy w porę zrobić akwarium i poród odbędzie się w słoju, przez kilka godzin maluchy jakoś wytrzymają, a potem delikatnie wlejmy je do akwarium. Ja od początku karmię maluchy suchym drobnym pokarmem Sera - Mikropan, oczywiście wzbogacając dietę o larwy solowca i cyklop (ten kupuję mrożony, trzymany w malutkim słoiku w lodówce starcza spokojnie na 2 dni:)). W literaturze spotkałem się z pojęciem, że w początkowej fazie rozwoju warto podawać rybkom także plankton, aby rybki nie skarłowaciały. Pozdrawiam wszystkich forumowiczów!

  12. koko @:

    kocham je są świetne ! jakby co narybek rodzi sie kolorowy ja onich wiem wszystko!!!!!!!!! jeśli chcecie o nich coś wiedzieć to możecie mi się spytać ja wam na bank powiem powodzenia w chodowli !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

  13. ania:

    Czy platki rodzą się kolorowe?

  14. Ula:

    Popieram Kasię. Zawsze lepiej jest trzymać małe w kotniku a samice odłowić.

  15. Kasia:

    A ja nie odłowiłam i moja samica zaczęła zjadać młode. One nie uciekały bo chyba jeszcze nie zdawały sobie sprawy, że mogą zostać pożarte. Chociaż jak macie mocno zarośnięte akwarium to możecie nie odławiać. Pewnie coś w roślinach przetrwa. Pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter