Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

  1. XXX:

    DO AKWARYSTA/ : po pierwsze to jak już platki, a nie platynki! po drugie możesz śmiało dokupić jeszcze kilka mieczyków,platek,gupików czy jakich tam chcesz z żyworódek! a tak poza tym to pisze się TAKŻE a nie TAGŻE!

  2. akwarysta/:

    mam 2 platynki zbrojnika bojownika mułojada i 2 kardynałki w 25l akwa . pani w sklepie powiedziała że moge se dokupić jeszcze pare platynek lub gupików i teraz pytania; 1.ile moge w nim mieć platynek i gupików aby nie skarłowaciały? 2.czy ktureś ryby z wymienionej prze zemnie obsady mogą zostać? 3.czy w 25litrach moge mieć jakieś inne gatunki ryb? 4.ile moge mieć tam max ryb aby nie skarłowaciały? prosze o szybką odpowiedz bardzo lubie platynki i gupiki i chciałbym je chodować hce mieć w akwa tagże jakiegoś glonojada czy mułojada proszę o rady!!!!!

  3. Dorota:

    w opisie jest napisane żeby młode karmić planktonem, żeby nie były karłowate. ile kosztuje plankton? gdzie kupić? jak długo je tym karmić? myślałam że wystarczy zwykły lekko roztarty pokarm :/

  4. pigmejka456:

    potrzebuje pomocy!doslwnie przed chwila znalazlem za grzalka martwego zmienniaczka(samca).co sie z nim stalo?wczoraj wieczorem zauwazylem,ze mial duze problemy z zamknieciem pyszczka i zaczal czerwieniec przy nasadzie ogona.czy jest to jakas choroba?czy moze to samo stac sie z innymi rybkami(1 samiczka zmienniaczka i 10 mlodych,parka molinezji i 29 mlodych,8 gupikow i 12 malych i 1 tetra czerwona(reszta zdechla na ospe rybia))prosze o odpowiedz.

  5. gosia:

    Do Roksana, miałam balonową (całą pomarańczową) platkę samiczkę, dała mi wiele miotów, pomimo tego, że cały czas mają wielkie brzuchy, to dobrze było widać, że jest kotna. Brzuch robił się jej aż "kwadratowy" a tuż przed okoceniem się nawet było widać młode przez brzuch :)

  6. Mar 13:

    Czy małe platki można odchować w akwarium bez bez natleniania?

  7. Rybak12:

    Kupiłem wczoraj dwie platynki samca i samice i facet dał mi ją już w ciąży.Czy jak będzie miała młode to moge je wżiąć do innego akwarium ? Mam jeszcze parke gupików, kiryska samca i 2 glonojady. A platynki są swietne ;D

  8. oski $@:

    do koko Kupiłem dzis 2 platki samca i samice ale samica strzsznie goni samca

  9. Aneta:

    do Schiza13- pewnie, że może. Nie martw się, jeśli są to na pewno parki to znajdą siebie w akwarium;)

  10. Tom:

    Może macie do sprzedania platki z ogonem igiełką lub takie klasyczne z dwoma kreseczkami na ogonie (czerwone lub żółte)? Zaznaczam że dla siebie nie na handel.TommSkomo@interia.eu

  11. Schiza13:

    Hej. Kupiłem sobie dzisiaj parke platek do nowego akwa (90L). Kupiłem je razem z parką mieczyków ponieważ niemieszkam już w Polsce a tutaj są droższe rybki;/ Mam pytanie czy w takim dużym akwarium może dojść do zapłodnienia.?? Prosze o szybką odpowiedź!!

  12. Roksana:

    do Pobudka tak mam już młode 12 sztuk :) wszystko jest ok z ich mamusią jak i młodymi :)

  13. Pobudka:

    do Roksan i jak masz już młode ?

  14. Roksana:

    mam parkę Platek jak mi mówili w zoologicznym to jest troszkę inna odmiana coś jak Balonówka, samiec jest krępj budowie ciała, natomiast samica dostała brzucha, i nie wiem czy jest kotna czy po prostu to przez jej odmianę (bo wiadomo, że balonówki mają takie brzuszki ) nie widzę plamy ciążowej więc już sama nie wiem. Odłowiłam ją do osobnego akwa i czekam :). Jeśli macie taki sam gatunek to pomóżcie, dzięki

  15. krystian_0071:

    @ Adam zmienniaki jak inne żyworódki mają gonopodium, czyli samce mają podłużną płetwę pod brzuchem, a samice taki wachlarzyk

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter