Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

 1. Adam:

  Jak rozróżnić płeć przy zmieniakach?

 2. miłośnik ryb:

  do Doni lepiej kup zmienniaka

 3. Buczo:

  mam 2 i sa strasznie plochliwe nie mam pojecia co robic akwarium 30l ze zwirem i z oswietleniem temp 25stopni

 4. DONIA.....:

  ja mam 2samce molinezji czarnej i 2 samiczki molinezji która jedna z nich urodziła 8 ryb.z których zostało 1.a druga molinezja będzie już niedługo rodzić.A chce dokupić rybki ale nie wiem jakie czy mieczyki czy zmienniaki plamiste i czy molinezje niebeda ich gryżść tylko jedną pare ( PROSZĘ POMÓŻCIE MI)

 5. łuki:

  do Akwarysta: zamów im pizze ;)

 6. Akwarysta:

  Mi się urodziły małe czy mogę je karmić zwykłym pokarmem (kruszonym) czy muszępodawać plankton??

 7. Zuzix:

  Czy jeżeli pan Platka dziobie po ogonie panią Platkę to są to zaloty czy po prostu facet chce pokazać swoją wyższość? prosze o odpowiedź to bardzo ważne

 8. Miły:

  Czy platki mogą być pomarańczowe z czarnymi płetwami i ogonami. P.S. jak mi się małe urodziły to te duże ich nie zjadły. A jak je karmie tylko karmą w płatkach to źle. Proszę o odpowiedź z góry dzięki.

 9. tymo:

  ja mam takie 3,dwie czerwone (samca i samice)i jedną żółto-czarno-czerwoną(samiczkę)jedna z moich samic jest w ciąży,polecam tę rybę

 10. zlota rybka:

  zalobniczki, kiryski, gupiki, skalary oraz platki moga ze soba byc poniewaz sa to ryby z natury raczej spokojne, radzil bym jedynie obserwowac, czy samce zmiennikow nie " podgryzaja " innych rybek, co czasami moze sie zdarzyc. jesli tak, to trzeba dokupic tych spokojniejszych ryb, by agresja platek byla mniej niebezpieczna.;) :)

 11. jola:

  te rybki są po prostu śliczne! jak by ktoś z Was chciał sie pozbyć maluchów, lub dorosłych, to chętnie wezmę1 moje gg 443681

 12. CzaruS:

  obecnie mam 2 żołębniczki 2 kiryski glonojada samczyka gupika, chcę dokupić platki i skalara, czyt mogą żyć razem przedstawione gatunki ???

 13. luki170:

  ciekawe rybki ale z krewetkami trzymać nie radze ja miałem 180 po 3 tygodniach zostało mi 20 :(((

 14. lubiany:

  to bardzo piękne rybki i łatwe w hodowli polecam dla początkujących są bardzo spokojne i łagodne polecam

 15. Damian:

  Platki, to bardzo, ładne i raczej spokojne rybki. Sam mam 54l i w nim 5x platka 1+4 1x kirysek albinos + kilka krewetek

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter