Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

 1. Alvin:

  Do czarny: Jeżeli te małe blade rybki zupełnie różnią się od narybku gupików, to pewnie są to platki :) Chociaż oczywiście nie jestem całkowicie pewny :) To czas pokaże :) Jak rezolutnie zauważyłeś - organ rozrodczy samców ryb piękniczkowatych nosi nazwę gonopodium, a żyworódkowych spermatopodium, natomiast półdziobcowatych andropodium

 2. Mr. X:

  Witam. Czy to możliwe, aby platka urodziła tylko jedną rybkę?

 3. MaveRick:

  Ja kupiłem 4 za 8 zł :). Czyli wychodzi, że 1 kosztuje 2 zł. Ładne są i już mi się rozmnożyły :).

 4. Maniek:

  Można je trzymać w oczku wodnym jak jest obok na zdjęciu??

 5. kaśenika....... ... ... ... ... ... ... :

  mam akwa 30 litrów, trzymam w nim 15 platek i 23 gupiki, samice platki gonią samce gipaka a gipicze samice uciekają przed nimi wszystkimi, kocham platki i gupiki to wspaniałe zwierzaki i wdzięczne bardzo !!! polecam wszystkim i zachęcam do zakupu !!!! ;)

 6. lubie aqua !! xD:

  ja również mam platki .. polecam to piękne i spokojne rybki ...:DD

 7. czarny:

  Mam akwa 50l. Mam z 45 gupików. Są młode ale już samce mają gonopodium a samice wydaję mi się są już dorosłe do urodzenia młodych. Mam jeszcze 2 neony czerwne i 4 platki ( 2 samiczki i 2 samce) Dzis odłowiłem 4 małe blade rybki i siedzą w kotniku razem z młodymi 2 barwniakami. Czy to są gupiki czy platki?

 8. Olusia:

  Ja miałam 2 zmienniki plamiste. Jeden zdechł, ale niewiem dlaczego. gdy przyszłam ze szkoły pływał bokiem. Szkoda mi było go wyrzucać strasznie go lubiałam. był strasznie gruby. Teraz mam jednego. O dziwo uganie się za nim samiec gupika. Może będe miała młode. Pozdrowienia!

 9. Krzysiek:

  Guska: ja mam platki z 3 gurami ale niebieskimi. Ja bym uwazal! Gurami jak sa zbyt glodne albo agresywne to obgryzaja ogonki platek! Ja tak mialem u siebie, ze jak wrzucilem pare platek do mojego akwa to moje gurami (samiec) poobgryzal ogonki niektorym platkom i te niestety nie przezyly. ale tylko niektorym. wieksze osobniki platek, gurami nie dotykaja. Tak wiec pamietaj, zeby do Twojego zbiornika dodac dorosle osobniki platek! Jak sie zdecydujesz, oczywiscie. Pozdrawiam!

 10. Pablo:

  Ja narybek trzymam w kotniku podwieszonym w akwarium. Odkąd zapewniłem stały dopływ świeżej wody, już tak nie zdychają. Jednak ciągle bardzo wolno rosną, mimo iż karmię kilka razy dziennie różnymi pokarmami :/

 11. guśka1415:

  Czy platki można hodować z gurami czekoladowym?? Proszę o odpowiedź.

 12. Zabrze:

  Bardzo Łatwo je sie rozmnaża tylko że mało młodych maja góra 60 zależy jaka samica. Młode szybko dorastaja w osobnym akwarium ja tak miałem

 13. maniek:

  czemu je ciężko rozmnożyć i narybek zawsze zdycha ??? szybko odp. proszę

 14. Krzysiek:

  Klosek-Nie, zero wrogosci. Gupiki j i Platki to bardzo pokojowe ryby i nie powinienes miec z nimi problemow. ZSmialo mozesz trzymac je razem! Polecam czszegolnie dla pocztkujacych gupiki o Platki!!!

 15. Kłosek:

  Pytałem przy opisie Gupika, ale spytam i tu. Dodałem dziś do akwarium Gupiki, które zaczęły ganiać Platkę. Czy istnieje jakaś wrogość między tymi gatunkami?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter