Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

 1. akwarysta-1rok:

  platki to moim zdaniem drugie najfajniejsze rybki.trzymałem ich kilka leczzostała tylko jedna nie wiem dla czego:(

 2. krysti:):

  do mimi : dziękuje ;*

 3. Pablo:

  Pytanie do hodowców platek. Czym karmić narybek platek aby szybko rósł? Karmię 2 różnymi pokarmami dla narybku, zmielonymi płatkami, zmieloną dafnią,ale rośnie bardzo wolno w porównaniu np z narybkiem molinezji.

 4. Mimi:

  Do krysti: Ja miałam trzy platki aktualnie mam ze 30, drugie tyle już oddałam do sklepu. Kocą się jak "wariatki". Akwarium mam około 6 miesięcy. Może poczekaj na swoje własne. Bywają o wiele ładniejsze większe i odporniejsze niż te sklepowe.pozdr

 5. krysti:):

  elo;)) Ja dzisiaj kupiłem 2 platki jedna sie na niebiesko połyskuje a druga jest w plamki i lepiej w stadzie je trzymać czy mogął być dwie? w akwa mam 12 neonek 2 bystrzyki amandy 3 bystrzyki ozdobne 2 jakieś bystrzyki w sklepie nazwy nie było 3 fantomy 2 czarne 1 czerwony 3 kiryki 2 panda 1 pstry otoski guypiki itp zbiornik 112l i mam pytanko czy mógłbym jeszcze z 2 platki kupić? prosze o dopowiedź.

 6. amator:

  czy matke i mlode mozna trzymac razem w kotniku?

 7. Romzi:

  Ludzie jakie wy gupie pytania zadajecie wszystko jest napisane w artykule wystarczy poczytać nic wam sie nie stanie jak przeczytacie

 8. slawek06:

  czym rozni sie samiec od samicy???

 9. Biolodzii:

  ja mam około 11 sztuk pomarańczowych platek 4 samce w tym i 6 takich jasnych 3 samce okolo 17 rybek :D jak je rozmnożyć ?? jak rozpoznać ??

 10. Mrs. X:

  do Kangur: ta twoja rybka prawdopodobnie była chora. Też tak miałam. Czy była taka najeżona? Jeśli tak to właśnie ta choroba. Zapomniałam tylko jak się nazywa. Ale nie przejmuj się, nie jest ona zaraźliwa dla pozostałych rybek lecz ja zawsze po tym jak mi zdechnie jakaś rybka dolewam do akwarium specjalny preparat żeby w razie czego było wszystko dobrze. Pozdrawiam.

 11. pili:

  Mi urodzilo sie 35 sztuk z jednej samiczki ;)i jestem zadowolony poprostu musisz trzymac wiecej sztuk razem i w osobnym akwarium powodzenia i pozdrawiam

 12. robek:

  Jak rozpoznać ciąże u platki? Z góry dzięki za odpowiedź.

 13. bauerinator:

  ja mam samca isamice kupiłem je juz była samica jak balon teraz czeka samica w kotniku i mam nadzieje że mi się uda rozmnożyć

 14. przemas:

  mam taką samą platke co na pierwszym zdjęciu tą z niebiski i żółtym brzuchem i czy ona jest w ciaży

 15. Paulina:

  mam 4 glupiki i dwa platki chyba samca i samiczke sa male wiec jeszcze tego nie widac. jedna z nich ciagle siedzi mi w kozeniu wogule nie wyplywa mozliwe ze jak karmie i wyjde z domu wtedy je ale niejestem pewna. co moge z nia zrobic?

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter