Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

 1. gi gi@3.($%&*)pl........:

  urodziło mi się 8 platynek:-)

 2. wiki:

  ja mam akwarium 100 litrowe a w nim 2 molinezje, 2 platki, 2 gupiki, 9 kardynałkuw chińskich, 10 neonek a w słoiku małe gupiki jest ich 21 a samica gupika jest jeszcze kotna

 3. Kaze20:

  Chciałabym kupić sobie 4 sztuki, ale nie wiem czy uda mi się je kupić. Jak z dostepnością i jak najlepiej je dobrać, ile samców, ile samiczek???

 4. wies:

  witam dzis kupilem 4 platki kazda ma inne ubarwienie mam pytanko czy one musza byc parami czy moga byc pojedynczo

 5. Gosia:

  mam jedną platke i zastanawiam się czy dokupić molinezje...nie chcę więcej platek, a boję się, że jak jest sama może nie zaakceptować molinezji...jak myślicie? uhm i jeszcze jedno...ilu litrowe akwarium jest optymalne dla 2 rybek? z góry dzięki :)

 6. Kama0208:

  do Mateusza moja samica zmiennika zachowywała sie tak samo wczoraj i tez była kotna,wiec wsadziłam ja do kotnika, a dzis mam 12szt narybku:) radze ci zrobic to samo- jesli ma plamke to zostaniesz wujkiem:) szykuj sie

 7. matrix:

  ja miałem pare ale mi zdechły i nie wiem dlaczego? moze wy mi pomozecie?

 8. Mateusz:

  Mam 45 litrowe akwarium w nim: 1 bojownik syjamski 3 Welony 2 kardynałki chińskie 3 neony 1 kiryska 2 gatunki ryb nieznanych i 2 zmienniaki plamiste samca i samice samiec ciemniejszy samica jaśniejsza. w tym rzecz że samica siedzi w kacie a czasami samiec ją gania i jak ją ganie to płetwy jej opadaja ma lekko zaokrąglony brzuszek czarną plamę na nim czy jest w ciąży? Proszę o odpowiedzXD Z góry dzięki za odpowiedz

 9. kangur:

  Przemek: Raczej nie. Podobno platki moga sie krzyzowac z mieczykami, choc ja zawsze mialem jedne i drugie i nigdy nawet takich zalotow nie widzialem. Pozdrawiam

 10. przemek:

  w moim akwarium dzieje sie dziwna sytuaja mam kilka tych rybek ale niedawno kupilem molinezje pomaranczowa i jedez z Platkow wciagle sie o nia ociera wiec pytanko czy wyjda z tego mlode?

 11. Siwy1960:

  Pablo W platkach tkwi tajemnica rozrodcza jak dopasujesz im warunki to rozmnażają sie jak zwarjowane Pozdrawiam

 12. Pan chahor:

  Na ,,ej'' to nawet tramwaj nie stanie!! Nie ma platek jak narazie fioletowych! xD

 13. lunia:

  ej powie ktoś jakie moga byc kolory platek! moga byc fioletowe?!

 14. Siwy1960:

  Witam platek mmoge sprzedać po 4zł.każdego kolru 661440836

 15. Alicja:

  Dzięki za odpowiedź pozdrawiam.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter