Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

  1. kangur:

    Do Alicji: Zmienniaki to najtrudniejsze do hodowli ryby jajo-zyworodne. U molinezji niewazne jaki kolor czy odmiana- mnoza sie jak szalone. Ja zaobswrwowalem podobny problem, choc w moim akwa pelnym roznych brzanek i innych amatorow malych rybek, nie ma szans na potomstwo. Moje czarno srebrzyste zmienniaki interesuja sie tylko takimi samymi samiczkami (choc to rodzenstwo) a inne czerwone i zlote zainteresowane sa tylko soba nawzajem. Nie wiem dlaczego bo podobno zmienniaki czasem krzyzuja sie nawet z mieczykami. Jesli mozesz to dokup jesze pare rybek, pozdrawiam

  2. Alicja:

    kupiłam sobie kiedyś parkę zmienniaków chyba plamistych ale po jakimś czasie zdechła samiczka i kupiłam samiczkę prawdopodobnie zmienniaka plamistego jest niebieska w maltueńkie czarne kropeczki na ciele ale samiec nie ma z nią zalotów on jest ciemno pomarańczowy prawie czerwony ma czarna płetwę ogonową i grzbietową reszta płetw jest błękitna. Dlaczego nie maja zalotów może to inna odmiana np jeden jest zmienniak plamisty a drugi wielobarwny rozwiążcie jakoś ten problem proszę

  3. akwarysta:

    do saa: kazda kosztuje jakies 7 zl ja kupilam stadko 8 ryb kazda po 8 zl i czuja sie dobrze POLECAM

  4. kangur:

    do Pablo: zaloty samcow platek nie sa tak widowiskowe i nahalne jak samcow molinezji czy mieczykow. Nic sie nie boj, ani sie spostrzezesz jak wszystkie samice beda zaplodnione Pytanie: zdazylo mi sie 3 razy w ciagu kilku lat ze samica platki robila sie strasznie gruba az jej luski sie jezyly i w koncu zdychala. To nie zadna zakazna choroba bo brak typowych objawow a inne rybki byly ok. Samice te mialy dobry apetyt do samego konca. Moze ktos wie co to moze byc. Pozdrawiam

  5. saa:

    ile kosztują/?

  6. Pablo:

    Mam pytanie do hodowców platek. W akwarium mam stadko platek samic i samców różnych odmian. Wszystko jest w porządku tylko jak zachęcić ryby do intensywniejszego rozrodu. Niby samce czasami ganiają samice, zaloty są ale... nic konkretnego :P Te samice które kupiłem już kotne są oczywiście zapłodnione, ale posiadam też niezapłodnione samiczki i nic się nie zmienia niestety. Czy problem w zbyt mało "jurnych" samcach?? Dodatkowo posiadam jedną prawie całą czarną samicę i samce się nią nie interesują, a chciałem dochować się ciekawych młodych :/

  7. lili:

    Zosk: to bedzie za male akwarium. Kup sobie wieksze.To jest akwarium czy kula?

  8. TOMASZC:

    kupiłem kilka dni temu dwie Platki, w zbiorniku w którym mam też bojownika - bojownik uznał Platkę za swego rywala, stroszy się i gania Platkę (jedną) po akwa :)

  9. zo$k:

    mam pytanie czy moga one być hodowane w akwarium 10 - litrowym? :]

  10. Batista:

    Mam je 4 szt. bardzo ladne

  11. Naru-Naru :

    Platki są wspaniałymi rybkami. Gdy miałam swoje rybki, (nie platki) chowały się i wychodziły tylko po zgaszeniu lapmy.Ale gdy kupiłam platki zaczeły pływac i pokazywac się. To wspaniałe rybki i polecam je. (Nie mam rybek przez zmiane akwarium^^)

  12. lunia:

    koko @ czy platki mogą być fioletowe lub zielone?

  13. Siwy1960:

    Platki nie są kanibalmi nigdy nie odłaawiam samic do kotnika a dorosłych mam okoł200sztuk Pozdro

  14. Iska:

    Platki sa swietne. Mi sie osobiscie bardzo podobaja. Mam 120 l akwarium, w tym 2 welony, 1 danio, 3 molinezje black molly i 4 platynki. Wszystkie rybki z pierwszego zakupu, gdy jeszcze nic nie wiedzialam o akwarystyce. No ale ucze sie i w chwili obecnej w kotniku/kojcu mam 26 mlodych platynek:) dodaja mi energii:)

  15. jak ktoś się odezwie na forum to dam namiary:

    moge odsprzedać 5-8 platek,lub (zamienić na roślinki) ubarwienie zółto-oliwkowe z lekko pomarańczowym ogonem, lekko połyskujące łuski błękitno-srebrne na brzuchu oraz bokach, dosyć ciekawe egzemlarze, moge przesłać fotki, mi platki się ciągle rozmnażają ,a mam duży zbiornik gęsto zarośnięty-więc mimo ,że już nie odławiam młodych to systematycznie mi ich przybywa

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter