Zmienniak plamisty i wielobarwny (Platka)

Opis

Zmienniak plamisty i wielobarwny - Xiphophorus maculatus i variatus. Gatunek tez został sprowadzony do Europy w 1907 roku. Potocznie bardzo często określane są jak Platki. Zmienniak jest bliskim krewnym mieczyka Hellera, toteż z powodzeniem może się z nim krzyżować. Samca możemy rozpoznać po płetwie odbytowej przekształconej w gonopodium. Generalnie można stwierdzić że zmienniki są stosunkowo łatwe w hodowli. Dobrze nadają się również do akwarium wielogatunkowego. Stanowią dobre rozwiązanie dla akwarystów mających miejsce tylko na małe akwarium. Zamieszkują głównie strefę środkową do powierzchniowej w akwarium. Zmienniak plamisty charakteryzuje się dosyć krępym ciałem, natomiast zmienniak wielobarwny posiada bardzie smukłą sylwetkę. Plamisty zazwyczaj jest ozdobiony na ciele plamkami. Są one koloru ciemnoszarego i czarnego, najczęściej występują przed płetwą ogonową. Najbardziej atrakcyjne są odmiany czerwone, pomarańczowe oraz żółto-pomarańczowe z żółtą głową i jasnożółtym brzuchem. Spotkać możemy także bladożółte, czerwono-białawe, żółtoczerwone i inne. Możemy wyróżnić szeroka gamę odmian ze względu na ubarwienie. Występuje również cały szereg odmian z różnymi formami płetw. Zmienniak wielobarwny posiada również pionowe pasy po bokach. Nazwa Variatus oznacza zmienny lub odmienny, co w pełni odzwierciedla różnorodność tego gatunku. U form naturalnych na tle żółtawoszarawym lub brunatnym widać na bokach i grzbiecie ciemne obrzeżenia łusek. Ten siatkowaty wzór sprawia, że także z góry wyglądają bardzo ładnie. Nasada promieni płetwy ogonowej jest zazwyczaj zaznaczona czarniawym lub czarnym półksiężycem, natomiast płetwa grzbietowa jest ozdobiona czarnym obramowaniem. Jest ona pomarańczowa, żółta lub przeźroczysta. Płetwa ogonowa najczęściej jest czerwona w różnych odcieniach. Samce zaczynają się wybarwiać dopiero po dorośnięciu. Ponadto samce posiadają ciemną plamę, przypominającą plamę ciążową u samicy. Samice i młodzież są bledsze od samców. U ryb hodowlanych ciemna plama u samca jest słabo, albo w ogóle niewidoczna oraz są mniejsze różnice pomiędzy ubarwieniem samic a samców. W wielu przypadkach możemy wyróżnić osobniki pośrednie, które trudno sklasyfikować ponieważ są różnego rodzaju mieszańcami.

Rodzina

Piękniczkowate

Pochodzenie

Zmienniak plamisty: Meksyk, Gwatemala. Zmienniak wielobarwny: Meksyk. Zamieszkują tam wody spokojne, a nawet stojące.

Długość

Zmienniak plamisty: Samiec do 3,5 cm, Samice do 5,5 cm. Zmienniak wielobarwny: Samce do 5,5 cm, Samice do 6,5 cm

Odżywianie

Spożywają większość dostępnych w handlu pokarmów. Z chęcią zjadają żywe i mrożone wodne bezkręgowce, takie jak: dafnie, larwy komarów i ochotek. Należy jednak pamiętać o podawaniu pokarmów roślinnych. Lubią podskubywać rośliny, ale zwykle nie czyniąc większych szkód, ponieważ zjadają z nich tylko glony.

Temperatura

Zmienniak plamisty: Od 20 do 27 C. Zmienniak wielobarwny: Od 20 do 25 C. Raczej należy unikać temperatur znajdujących się bliżej dolnego przedziału.

Warunki hodowlane

Samce bywają agresywne, dlatego należy je hodować w większej ilości po to, aby poziom agresji rozłożył się na większą liczbę osobników. Nie prześladuje innych gatunków, jak również niełatwo daje się nastraszyć. Akwarium gęsto obsadzone roślinami z wolną przestrzenią do pływania. Lubią, gdy przy lustrze wody znajdują się kryjówki z wgłębki lub innych roślin. Wymagają dobrego oświetlenia akwarium. Zmienniki znoszą różne parametry wody, ale najlepiej czują się w wodzie obojętnej do lekko alkaicznej oraz lekko twardej i dobrze filtrowanej. W małej grupie bywają płochliwe. Towarzystwo molinezji powinno je ośmielić.

Rozmnażanie

Są gatunkiem żyworodnym, stosunkowo łatwym do rozmnożenia. Gatunek ten dojrzewa w wieku około 4 miesięcy. Na szczęście nie produkują jednorazowo zbyt licznego potomstwa. Mioty następują od 4 do 6 tygodni po około 50 ryb. Zaraz po porodzie należy oddzielić dorosłe od młodych, ponieważ bardzo łatwo mogłyby stać się ich pożywieniem. W początkowym okresie narybek trzeba karmić planktonem, co zapobiegnie karłowaceniu.

182 komentarzy

  1. niania:

    czy można je trzymać w akwa bez grzałki - ma temp. w pokoju około 21*C??

  2. vercyn:

    do Agaty: takie współżycie dwóch samców nazywa się homoseksualizmem, jest możliwe, ale nie licz na przychówek.

  3. agata:

    czy samiec mieczyka może żyć z samcem płatka?

  4. Justyna:

    Dzisiaj dokupilam parke czerwonych platek - sa sliczne!

  5. beata280778:

    pomóżcie mam 3 samiczki i 2 samce które nie zwracają uwagi na samiczki nie wiem o co chodzi czekam na odpowiedz .

  6. daniel:

    jak rozpoznac platke ze bedzie miala male mam parke ale jestem nowicjuszem od dwoch tygodni.pozdr

  7. kubuś:

    Dziś urodziło mi się aż 45 małych platek!!!

  8. kalcia:

    Mi urodziły się 3 małe platki i one ogólnie są szare, lecz w brzuchu jedna ma czerwone zabarwienie!!!A co do tych rybek to są łatwe w hodowli mam 4 w 60 l akwarium.Są bardzo ładne!!!

  9. Justyna:

    Bardzo sympatyczne rybki. Mam parke i nie mam z nimi zadnego problemu, polecam, bo sa bardzo ladne.

  10. Aneta:

    Pomocy mam parkę platek. Kupiłam juz kotną więc jak tylko zdobyłam pomieszczenie dla samiczki przełożyłam ja tam aby w spokoju sie okociła. Dzieś w nocy sie okociła ale gdy zajrzałam do środka małe nie żyły zrobiły sie białe;( pomocy co zrobiłam źle. przykro mi9 ze tak sie wydarzyło. ale niewiem co mogłam zrobic nie tak. prosze o pomoc

  11. Pytalski:

    Mam 2 samiczki i 3 samczyki :D Samiczki są w ciąży, ale nie wiem co mam dokladnie zrobic z rybkami jak sie urodzą :/

  12. ZAZA:

    FAJNE RYBKI TYLKO TROCHE NIESMIAŁE ALE POLECAM

  13. Ola:

    Aniu, natychmiast ją odizoluj i nie czekaj aż przejdzie na inne ryby!! Poszukaj w necie objawów a jak nie znjadziesz to idz do jakiegoś mądrego zoologa i kup u niego preparat. Ja mam podobny problem. Zaczeło sie od neonek ale zbyt długo czekałam z izolacją i mi też przeszło na zmiennika który w zasadzie z pomarańczowego zrobił się biały w ciągu 3 godzin. Ale nie ma pajęczyny wiec może to cos innego. Niemniej jednak dostałam środek bakteriobójczy do akwa ogólnego a dla chorych tabsa do rozpuszczenia w osobnym akwa. Czeka nas duuużo pracy :) Napisz do mnie na gg: 869131 jesli będziesz chciała wiedzieć coś wiecej.

  14. anka:

    Moze ktos wie co to moze byc, ostatnio zauwazylam ze moja platka ma na ciele bily nalot jak pajenczyna w okolicy odbytu i na srodkowej czesci ciala z obu stron...nie mam zielonego pojecia co to moze byc bo ta rybka byla zawsze zdrowa i nie bylo problemy i zrobila sie tez gruba jakby miala skladac ikre...troche sie martwie aby to nie byla jakas chorba bo strace inne rybki...moze ktos wie co to moze byc nalot wyglada jak pajeczyna

  15. Ola:

    Dziś w nocy mi się okociła panna w akwarium ogólnym i cały dzień spędziłam na łapaniu małych. duzo zostało zjedzonych a duzo sie pochowało w żwirze... zdecydowanie polecam przełożyć każdą przyszła mame do kotnika jak sie zbliza termin co objawia sie chowaniem sie przed innymi rybami. W sklepie mądry pan powiedział by karmić je dopiero po 3 dniach bo mają w sobie pokarm matki a przekarmiać nie wolno bo to grozi rozstrojem żołądka (co się tyczy wszystkich dużych i małych) no i woda się zepsuje.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter