Żmijogłów (Channa)

Opis

Znany jest również pod nazwą Wężogłów. Gatunek ten posiada długą płetwę odbytową i grzbietową, spłaszczoną głowę oraz podłużne ciało. Zaopatrzony jest w dodatkowy narząd oddechowy, który umożliwia oddychanie powietrzem atmosferycznym. Są to ryby szybko rosnące oraz drapieżne. Do rodziny żmijogłowatych najczęściej zamieszkujących akwaria zaliczamy gatunki takie jak: Channa marulius, Channa striatus (żmijogłów paskowany), channa bleheri, channa gachua var, channa asiatica oraz channa micropeltes.

Rodzina

Żmijogłowate (Channidae)

Pochodzenie

Azja i Afryka.

Długość

Od 25 do 125 cm.

Odżywianie

Wymagają dużych ilości żywej karmy, a szczególnie lubią ryby i dżdżownice. Czasami udaje się je przyzwyczaić do mięsa wołowego, mięsa małży oraz pokarmów w tabletkach.

Temperatura

22-27 C.

Warunki hodowlane

W akwariach towarzyskich możemy hodować tylko mniejsze osobniki, ponieważ mogą zjadać mniejsze ryby. W zbiorniku powinna się znajdować duża ilość roślin, korzenie oraz drobnoziarniste podłoże.

Rozmnażanie

Samica wydala kilka tysięcy oleistych ziaren (ikra jest wrażliwa na światło). Po tarle samiec przepędza samicę i sam opiekuje się ikrą. Po około 70 godzinach następuje wylęg, zaś po następnych 70 godzinach młode zaczynają pływać. W tym momencie należy oddzielić samca, ponieważ może potraktować młode za pokarm.

9 komentarzy

 1. Józek z Czikago:

  Nie "Gatunek ten..." bo wężogłowy (channidae) to rodzina ryb , która liczy ponad 30 gatunków.

 2. znawca:

  Na zdjeciach channa aurantimaculata/auranti. Gatunek dorastający do 45cm. Wymaga zimowania (okresowe obnizenie temperatury) koło 18 stopni C.

 3. bruno:

  macie racje

 4. Shark 01:

  Michał ... Channa gachua rośnie do max 20 cm a nie 45 a wyglądają inaczej som mam ten gatunek więc wiem . te mi wyglądają na channa micropelets ale nie jestem pewien na 100 % ps . dla pary c. gachua wystarczy 126 l.

 5. Michał...:

  te na zdjęciu to żmijogłowy dorastające do ok 40-45 cm i nazywają się Canna gachua.PS można na je trzymać w 240l i czy mogą być w grupach?

 6. SEX:

  mam go i lubi jeść młode p.pawiooie , skalary , welonki , nożowce i malutkie arowaki

 7. Shark 01:

  Zmutowane żmijogłowy wystąpiły w filmie ,,FRANKENFISH'' !!!

 8. Krzysiek:

  ja z kolei pierwszy raz widzę tą nazwę, zawsze to był żmijowłów, myślę że czestym jeszcze z rodzaju channa jest channa africana

 9. Paweł:

  Bardziej popularna nazwa polska dla Channy to WĘŻOGŁÓW.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter