Żółtaczek indyjski

Opis

Żółtaczek indyjski – Etroplus maculatus. Jest bardzo popularnym gatunkiem wśród hobbystów. W akwarystyce ryba ta jest hodowana od ponad 100 lat. Głównymi jego zaletami jest spokojna natura, łatwość w rozmnażaniu w niewoli oraz niewielkie rozmiary. Występuje w odmianach barwnych, takich jak złota z pomarańczowymi plamkami, niebieskawa oraz dzika. Boki żółtaczka mają ubarwienie od ciemno-żółtego do jasno-pomarańczowego. Starsze osobniki pokrywają się jakby ,, szarawymi plamami’’. Starszego samca możemy rozpoznać po nieco bardziej jaskrawym ubarwieniu oraz delikatnym zaczerwienieniu końcówki płetw.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Zamieszkuje wody Indii Zachodnich i Sri Lanki. Żyje głównie w dolnych odcinkach rzek przy ich ujściu do oceanu.

Długość

Zazwyczaj dorastają do 8 cm.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy suche i żywe, w diecie muszą się również znaleźć składniki roślinne. Jest uważany za gatunek bardzo wygodny w hodowli pod względem żywieniowym, ponieważ chętnie spożywa prawie wszystkie pokarmy dostępne w handlu. Jednakże pamiętajmy, aby dieta była możliwie jak najbardziej urozmaicona.

Temperatura

Preferuje temperaturę z zakresu 24-28 C.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być obsadzony gęsto z boków i tyłu gęstą, twardą i niesmaczną dla tego gatunku roślinnością. Na dnie powinny się znaleźć płaskie i gładkie kamienie. Żółtaczki indyjskie lubią wodę słonawą, dlatego też ją solimy (łyżeczka na 4,5 litra wody). Dzięki temu możemy uchronić narybek przed infekcjami grzybiczymi. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny do zasadowego o średniej twardości do 20 dGH. W zbiorniku powinien być zamontowany wydajny filtr. Bardzo rzadko zdarza się, że żółtaczek indyjski atakuje mniejsze ryby. Dlatego najlepiej jest hodować te ryby w akwarium jednogatunkowym. Do tego celu wystarczy nawet małe akwarium ok. 80 litrowe. W hodowli tego gatunku bardzo ważne jest oświetlenie. W zwykłym oświetleniu jarzeniowym barwa żółtaczków słabo się uwidacznia. Często polecane jest zastosowanie 2 świetlówek. Jedną z przodu pokrywy emitującą światło dzienne. Drugą zaś z tyłu akwarium emitującą światło bardziej czerwone. Takie ustawienie świetlówek pozwoli podkreślić niezwykle piękne ubarwienie tego gatunku. W akwarium powinny się znaleźć niezbędne kryjówki.

Rozmnażanie

Rodzice opiekują się złożoną na płaskim kamieniu ikrą a potem narybkiem. Młode żółtaczki przyczepiają się często do ciała dorosłych, prawdopodobnie pobierają substancje odżywcze ze śluzu. Żółtaczki indyjskie zwykle chętnie przystępują do tarła. Rozmnożenie żółtaczków indyjskich nie jest bardzo trudne. Do tarła najlepiej jest podwyższyć temperaturę wody do 25–28 C. Żółtaczek składa zazwyczaj ikrę w ilości od 200 do 300 sztuk. Żółtaczki powinny same opiekować się złożonymi jajami ikry. Bardzo często jednak zjadają ikrę. Z tego powodu możemy oddzielić ikrę od dorosłych osobników. Małe rybki wykluwają się po około 2-3 dniach. Po około 24 godzinach od wylęgu zaczynają żerować. Młode karmimy drobniutkim planktonem. Możemy również w karmieniu zastosować płynne pokarmy dla narybku na bazie solowca.

82 komentarzy

  1. sylwia:

    w akwarium mam gurami, neonki, krewetkę, słoniki i jeszcze dwa inne gatunki ale te siedzą pod konarem;) i chciałabym rozweselić akwarium pływającym żółtaczkiem-czy dobrze sie bedzie czuł?

  2. mały:

    Do Agi.Każda ryba lubi gdy w akwarium jest tlen, czy u ciebie jest go pod dostatkiem, dosyp na 50L łyżkę soli zwykłej nie jodowanej lub kosteczkę którą przywiozłaś z wycieczki z kopalni soli a jak nie byłaś w kopalni soli to polecam kopalnie w Bochni z noclegiem rewelacja, powracając do ryb można ją od łowić i w solonej wodzie zrobić tygodniową kuracje polecam w chorobach pleśniawki i przy ospie .

  3. aneta:

    gdy tak czytam o tych żółtaczkach zastanawiam się czy wszyscy piszą o tym samym gatunku. Co post to inne teksty. moje żółtaczki są lekko wredne, leją ramirezki i co im pod pysk podpadnie.

  4. Aga:

    Witam! Mam cztery żółtaczki w towarzyskim akwarium 80 litrów. Są u mnie od ok 2 tygodni. Pływały sobie wszystkie razem, a teraz jeden cały czas pływa pod samą powierzchnią i łapie tylko powietrze. Wydaje mi się, że przestał też jeść. Próbuje popływać po całym zbiorniku, ale zaraz szybko wraca na powierzchnię. Czasem pływa za filtrem. Woda jest bardzo czysta, a akwarium zadbane. Czy myślicie, że może być chory? Nie zmienił ubarwienia. Jest intensywnie żółty jak pozostałe. Z góry dziękuję za każdą radę.

  5. Misiek:

    ja mam 4 żótaczki w akwa ponad 80l z innymi pielęgnicami i bardzo dobrze się czują nie chorowały wogóle i wgl polecam. :P

  6. TheHX:

    Poza terytorializmem...atakują kolor czerwony. Paznokcie, długopisy, cokolwiek pokazane przez szybę:)

  7. miłośniczka ryb:

    Moje 2 żółtaczki nie mają obgryżonych płetw.Alez nie one nie chowają się jak jakieś tchórze one walcza jak gladatorzy! wiem ze są agrasywne ale te dwa (na początku ten jeden) był agresywny więc kupiłam mu drugiegi i włala uspokoił się! A tak wogóle jak rozróżnic samice od samca? Mam żółtego i kremowego

  8. Ryba:

    Czy żółtaczki indyjskie mogą być z neonami?

  9. aż mnie skręca:

    ludzie czy wy macie jakieś pojęcie o akwarystyce?! przecież to pielęgnica a nie ryba stadna więc nie dziwcie się że nawzajem się tłuką bo one walczą o terytorium ps dla tych co niewiedzą pielęgnice cechuje teretorializm

  10. Dla mnie to hobby na całe życie:

    A ja napiszę tak! mam akwarium od 6roku życia odkąd kupił mi je Ojciec :D {czyli jakies 21 lat} ostatnio też kupiłem 6ść sztuk żółtaczków polowałem na nie aa tak nie kłamiąc ze dwa lata i wkońcu mam y :-D z doświadczenia powiem że tak jak ktoś tam wcześniej napisał że mu padły żółtaczki no sorry wine tu ale żółtaczki są bardzo wrażliwe na brak soli w wodzie wystarczyło im dodać chociasz 0,5 łyżeczki soli nie jodowanej na 10L wody jak zresztą wszędzie pisze! i było by dobrze ja mam 1 łyżkę na 10L i rośliny i barwniaki czerwonobrzuche {zresztą z młodymi tam pływają, póki co!} i wszystko gra sól występuje w każdej osiadłej wodzie na naszej planecie w mniejszym czy większym stopniu i nawet dla amazonki dodaję trzoszkę soli i jaja się tak nie psują narybek jest zdrowszy i wszystko inne sól działa jak ktoś się nie domyśla odkarzająco do tego dbanie o czystość oraz nie przerybianie zboirnika {wiadomo im większy tym lepszy} i wszystko GRA większość ryb słodkowodny odpowiednio dopasowanych do wielkości zbiornika! można tak śmiało chodować ja miałem już trudno mi powiedzieć czego nie miałem w swoich zbiornikach przez te lata i teraz największe drudności sprawia mi chodowla różnych roślin bo nie jestem fanem dozowania CO2 i dla tego mam żabienice, nurzańce, kryptokoryny i {anubiasy}, noi tyle!, jak jakiś gatunek lubi wyższe pH to nie zakwaszamy a jak nie lubi to zakwaszamy i tyle do tego można tylko dodać urozmaiconą diete i powodzenia ja rozmnożyłem w ten sposób niemal wszystko co nie wymagało jakiś terapi chormonanlnych, powodzenia :-}. A no i żeby nie było to nie których gatunków potrzebowałem filtr RO {odwróconej osmozy} i tyle a jak chcecie zakwaszać to polecam z czystym sercem szyszki czarnej olchy jest najlepsza!:-D.

  11. d:

    witam mam akwarium 45 l, grzałka, filtr i lampe 7W (niestety na większe nie mogę sobie pozwolić z braku miejsca) powiedzano mi że łatwe w hodowli są żółtaczki, one również nie potrzebują tak dużo przestrzeni jak np. mieczyki itp do tego chciałem jakieś ładne rybki o ładnym zabarwieniu... jak myślicie czy 4 sztuki będą mogły tam sobie żyć w takim akwarium? jakie roślinki do nich dać?

  12. żółtaczek:

    Kupiłem w lutym 12 żółtaczków. Pływają wspólnie z glonojadami i kirysami spiżowymi. Wszyst5kie ryby mają się bardzo dobrze.

  13. Kama0208:

    Mam dprosłego samca żółtaczka ( 6cm)i poszłam do zoologicznego dokupic samiczki. Okazało sie że sa to dwa samce i duzy samiec je zagryzl :( a co do krewetek to ich nie rusza

  14. nie ważne :

    na tym portalu łatwo idzie się przekonać kto ma w ogóle jakieś pojęcie o akwarystyce, jak czytam tuziny postów w stylu "no ja mam 40L i mam mieczyki gupiki glonojany brzanki i kupiłem sobie 4 żółtaczki" to krew mnie zalewa, potem się dziwią że im rybki zdychają albo się żrą nawzajem, ludzie nie przerybiajcie zbiorników

  15. barus:

    ale wy wszyscy macie pojęcie o rybach, skoro to jest rodzina pielęgnicowatych to wiadomo że wcześniej czy później objawi się u nich agresja (np. tarło)a gubiki choduje się na pokarm dla pielęgnic

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter