Żółtaczek indyjski

Opis

Żółtaczek indyjski – Etroplus maculatus. Jest bardzo popularnym gatunkiem wśród hobbystów. W akwarystyce ryba ta jest hodowana od ponad 100 lat. Głównymi jego zaletami jest spokojna natura, łatwość w rozmnażaniu w niewoli oraz niewielkie rozmiary. Występuje w odmianach barwnych, takich jak złota z pomarańczowymi plamkami, niebieskawa oraz dzika. Boki żółtaczka mają ubarwienie od ciemno-żółtego do jasno-pomarańczowego. Starsze osobniki pokrywają się jakby ,, szarawymi plamami’’. Starszego samca możemy rozpoznać po nieco bardziej jaskrawym ubarwieniu oraz delikatnym zaczerwienieniu końcówki płetw.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Zamieszkuje wody Indii Zachodnich i Sri Lanki. Żyje głównie w dolnych odcinkach rzek przy ich ujściu do oceanu.

Długość

Zazwyczaj dorastają do 8 cm.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy suche i żywe, w diecie muszą się również znaleźć składniki roślinne. Jest uważany za gatunek bardzo wygodny w hodowli pod względem żywieniowym, ponieważ chętnie spożywa prawie wszystkie pokarmy dostępne w handlu. Jednakże pamiętajmy, aby dieta była możliwie jak najbardziej urozmaicona.

Temperatura

Preferuje temperaturę z zakresu 24-28 C.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być obsadzony gęsto z boków i tyłu gęstą, twardą i niesmaczną dla tego gatunku roślinnością. Na dnie powinny się znaleźć płaskie i gładkie kamienie. Żółtaczki indyjskie lubią wodę słonawą, dlatego też ją solimy (łyżeczka na 4,5 litra wody). Dzięki temu możemy uchronić narybek przed infekcjami grzybiczymi. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny do zasadowego o średniej twardości do 20 dGH. W zbiorniku powinien być zamontowany wydajny filtr. Bardzo rzadko zdarza się, że żółtaczek indyjski atakuje mniejsze ryby. Dlatego najlepiej jest hodować te ryby w akwarium jednogatunkowym. Do tego celu wystarczy nawet małe akwarium ok. 80 litrowe. W hodowli tego gatunku bardzo ważne jest oświetlenie. W zwykłym oświetleniu jarzeniowym barwa żółtaczków słabo się uwidacznia. Często polecane jest zastosowanie 2 świetlówek. Jedną z przodu pokrywy emitującą światło dzienne. Drugą zaś z tyłu akwarium emitującą światło bardziej czerwone. Takie ustawienie świetlówek pozwoli podkreślić niezwykle piękne ubarwienie tego gatunku. W akwarium powinny się znaleźć niezbędne kryjówki.

Rozmnażanie

Rodzice opiekują się złożoną na płaskim kamieniu ikrą a potem narybkiem. Młode żółtaczki przyczepiają się często do ciała dorosłych, prawdopodobnie pobierają substancje odżywcze ze śluzu. Żółtaczki indyjskie zwykle chętnie przystępują do tarła. Rozmnożenie żółtaczków indyjskich nie jest bardzo trudne. Do tarła najlepiej jest podwyższyć temperaturę wody do 25–28 C. Żółtaczek składa zazwyczaj ikrę w ilości od 200 do 300 sztuk. Żółtaczki powinny same opiekować się złożonymi jajami ikry. Bardzo często jednak zjadają ikrę. Z tego powodu możemy oddzielić ikrę od dorosłych osobników. Małe rybki wykluwają się po około 2-3 dniach. Po około 24 godzinach od wylęgu zaczynają żerować. Młode karmimy drobniutkim planktonem. Możemy również w karmieniu zastosować płynne pokarmy dla narybku na bazie solowca.

82 komentarzy

  1. Agrest:

    Z 9 zakupionych przeżył tylko jeden ( padały po kolei tracąc powoli kolor ). Ten co pozostał jest już dojrzałym osobnikiem i wiedzie bardzo spokojny żywot. Nie zaczepia pozostałych 80 rybek różnych gatunków. Dokupiłem mu trzech małych Kolesi i zobaczymy co bedzie. Wody nie dosalałem.

  2. A-Patch:

    Mam 4 sztuki takie, trzymam je razem z trzema bocjami, dwoma glonojadami oraz z nieśmiertelnym neonkiem czerwonym, moje bardziej są zainteresowane sobą niż innymi gatunkami. Wody nie dosalałem a co do rybek bardzo pocieszne. Widać trafiłem na jakieś spokojniejsze skoro nie ganiają, dużo mniejszego neonka

  3. Janusz:

    Kupiłem jednego Żółtaczka Indyjskiego na próbę. Zjadł mi dwie rybki Danio, wszystkim samcom gupikom obgryzł ogonki i wciąż atakuje kiryska. Mam tak już dość tej rybki że dałem ją do kotnika nawet przez siatkę próbuje atakować inne. Jeśli bardzo wam się podoba ta rybka to bardzo ją polecam ALE tylko ten sam gatunek w jednym akwarium. Jest to rybka bardzo agresywna i nie nadaje się do trzymania z innymi. Pozdrawiam Janusz

  4. wiktoria:

    Solić wodę czy nie solić? Pomóżcie. Czy jak posolę to mi roślinki nie zdechną?

  5. Wiktoria:

    Hej. Czy trzeba solić wodę? Jak na to solenie reagują rośliny (takie zwykłe słodkowodne) oraz inne rybki? Pozdrawiam

  6. Paulina:

    MartisHa odpowiedź dla ciebie : ja mam dokładnie ten sam problem gurami dwuplamisty obgryzł im płetwy i ogon , a one cały czas siedziały za grzałką gdy wypłyneły w inne miejsce wiedziałam że coś jest nie tak

  7. MartisHa:

    Jestem początkująca;p Miałam dwie żółtaczki. Jednej z nich albo moje gupiki albo danio obgryzły wszystkie płetwy i później umarła. A ta druga żyła jeszcze 2 dni i też później umarła :( A tak ładnie wyglądały :(

  8. skalarus:

    mam 2 takie osobniki i się tak pogryzły że jedna drugiej obgryzła płetwy i zjadła oko;/

  9. michał:

    jedna pawiooka ok 8cm zagryzła mi żółtaczka ok 2cm

  10. michał:

    czy żółtaczki mogą żyć zgodnie z p. pawiookimi

  11. M.:

    ja mam 2 jedna jest okropna cały czas zaczepia skalara

  12. Terror:

    Mam ok. 3 tyg. 2 żółtaczki gdy dałem do nich gupiki po dniu został szkielet zostawiły je w częściach gdy byłą traszka z tymi rybami to te żółtaczki odgryzły jej noge odradzam kupywania tych ryb !

  13. samotniczka:

    mam maly problem zrobilam mojemu zoltaczkowi domek z kamieni a on z niego nie chce wyjsc nie je pomozcie bo boje sie ze zdechnie p.s. siedzi juz 1 i pol tygodnia

  14. Żółtodziób:

    Miałem,ale niestety traciły kolory a na końcu...yyy..no sami wiecie.

  15. Kirgo:

    OMG xD Jak wam ludzie żółtaczka może zjeść inne ryby, skoro jest to gatunek roślinożerny -.^? Śmiech na sali ; o! U mnie 4 żółtaczki tylko obgryzają roślinki.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter