Żółtaczek indyjski

Opis

Żółtaczek indyjski – Etroplus maculatus. Jest bardzo popularnym gatunkiem wśród hobbystów. W akwarystyce ryba ta jest hodowana od ponad 100 lat. Głównymi jego zaletami jest spokojna natura, łatwość w rozmnażaniu w niewoli oraz niewielkie rozmiary. Występuje w odmianach barwnych, takich jak złota z pomarańczowymi plamkami, niebieskawa oraz dzika. Boki żółtaczka mają ubarwienie od ciemno-żółtego do jasno-pomarańczowego. Starsze osobniki pokrywają się jakby ,, szarawymi plamami’’. Starszego samca możemy rozpoznać po nieco bardziej jaskrawym ubarwieniu oraz delikatnym zaczerwienieniu końcówki płetw.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Zamieszkuje wody Indii Zachodnich i Sri Lanki. Żyje głównie w dolnych odcinkach rzek przy ich ujściu do oceanu.

Długość

Zazwyczaj dorastają do 8 cm.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy suche i żywe, w diecie muszą się również znaleźć składniki roślinne. Jest uważany za gatunek bardzo wygodny w hodowli pod względem żywieniowym, ponieważ chętnie spożywa prawie wszystkie pokarmy dostępne w handlu. Jednakże pamiętajmy, aby dieta była możliwie jak najbardziej urozmaicona.

Temperatura

Preferuje temperaturę z zakresu 24-28 C.

Warunki hodowlane

Zbiornik powinien być obsadzony gęsto z boków i tyłu gęstą, twardą i niesmaczną dla tego gatunku roślinnością. Na dnie powinny się znaleźć płaskie i gładkie kamienie. Żółtaczki indyjskie lubią wodę słonawą, dlatego też ją solimy (łyżeczka na 4,5 litra wody). Dzięki temu możemy uchronić narybek przed infekcjami grzybiczymi. Woda powinna mieć odczyn pH neutralny do zasadowego o średniej twardości do 20 dGH. W zbiorniku powinien być zamontowany wydajny filtr. Bardzo rzadko zdarza się, że żółtaczek indyjski atakuje mniejsze ryby. Dlatego najlepiej jest hodować te ryby w akwarium jednogatunkowym. Do tego celu wystarczy nawet małe akwarium ok. 80 litrowe. W hodowli tego gatunku bardzo ważne jest oświetlenie. W zwykłym oświetleniu jarzeniowym barwa żółtaczków słabo się uwidacznia. Często polecane jest zastosowanie 2 świetlówek. Jedną z przodu pokrywy emitującą światło dzienne. Drugą zaś z tyłu akwarium emitującą światło bardziej czerwone. Takie ustawienie świetlówek pozwoli podkreślić niezwykle piękne ubarwienie tego gatunku. W akwarium powinny się znaleźć niezbędne kryjówki.

Rozmnażanie

Rodzice opiekują się złożoną na płaskim kamieniu ikrą a potem narybkiem. Młode żółtaczki przyczepiają się często do ciała dorosłych, prawdopodobnie pobierają substancje odżywcze ze śluzu. Żółtaczki indyjskie zwykle chętnie przystępują do tarła. Rozmnożenie żółtaczków indyjskich nie jest bardzo trudne. Do tarła najlepiej jest podwyższyć temperaturę wody do 25–28 C. Żółtaczek składa zazwyczaj ikrę w ilości od 200 do 300 sztuk. Żółtaczki powinny same opiekować się złożonymi jajami ikry. Bardzo często jednak zjadają ikrę. Z tego powodu możemy oddzielić ikrę od dorosłych osobników. Małe rybki wykluwają się po około 2-3 dniach. Po około 24 godzinach od wylęgu zaczynają żerować. Młode karmimy drobniutkim planktonem. Możemy również w karmieniu zastosować płynne pokarmy dla narybku na bazie solowca.

82 komentarzy

  1. Basia:

    miałam dwa takie rozbójniki ale ten większy załatwił małego na amenty jest nadal zadziorny ale został sam z innymi gatunkami

  2. kasia:

    mam 3 i zauważyłam białe kropeczki na nich !!!co to???? :(

  3. Darek:

    Witam. Ja mam 3 sztuki zółtaczków i trzymam je z różnymi gatunkami i nie zauważyłem żadnej agresywności są bardzo milutkie i ładniutkie.

  4. Marcin C:

    Miałem 3 takie rybki została mi jedna mam ją razem z neonkami fantomami i brzankami czasami atakuje tylko kiryski obgryzając im górną płetwę. Rybka bardzo piękna, chętnie kupiłbym więcej.

  5. Daniel:

    To znowu ja ,ten na samym dole ;P Miełem 4 żółtki ,ale największa z nich , wszystkim żółtkom po kolei odgryzała płetwy ,a te zdychały . Teraz od pół roku mam jednego ,dorosłego zabójce ,ale jest na prawde ładny. Kiedy dokupuje nowe rybki (wczoraj TetraColor) To wpływa do kryjówki i kiedy sie zbliżą ,wypływa i je skubie ,teraz dał spokój i akceptuje te stare ryby i nowe . Jest b.sympatyczny! Nie choruje i dobrze sie utrzymuje . Nie dodaje soli morskiej,tylko włożyłem do akwa kamienie ,bo ponoć przez kamienie mają lepszą orientacje w terenie! I musi zaakceptować ryby przez dzien i daje im spokój!! Pzdr!

  6. ddg:

    to nieprawda że ryby te są jak piranie !!! jeśli nie stworzymy im dobrych warunków ani towarzystwa nie dziwcie się jest to pielęgnica spokojna ale tylko jak na pielęgnice

  7. matim:

    mam 2 i mam pytanie czy one mogę zjadać inne ryby mniejsze od siebie albo obgryzać płetwy innym rybką

  8. anka:

    A ja mam dwie, jedna jest troszkę większa i ciągle atakuje tą mniejszą, która jest przez nią po prostu sterroryzowana

  9. kochaś:

    MAM PARKĘ:)

  10. k:

    mam dwie i są grzeczne

  11. sqb:

    Ryba jak urośnie robi meksyk w akwarium.. a jak jest ich więcej to się ganiają, podgryzają i atakują.. Ryba NIESPOKOJNA !! nie wiem jak w stadach powyżej 4 szt.

  12. michał:

    ja mam narazie 3 mam je miesiąc i są bardzo spokojne

  13. Buka:

    eee... spokojna natura? Te ryby zabiły mi dwa kiryski i przekopały całe dno... Od 100 lat ludzie hodują te rybki i jeszcze nikt nie zauważył ich prawdziwej natury :P Są dosłownie jak piranie!

  14. zielona:

    ja mam dwie...i tak jak ktos juz wspomniał nie naleza do spokojnych,nawet zabka akwariowa ich unika jak moze(non stop siedzi ukryta)

  15. bzyl:

    Ja mam trzy są okropnymi chuliganami zaczepiają inne ryby obgryzają strasznie rośliny. Ale przynajmniej jest wesoło.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter