Zwartka Becketta

Opis

Zwartka Becketta - Cryptocoryne beckettii. Czerwonobrązowy kolor liści oraz szybki wzrost sprawiają, że – podobnie jak większość zwartek pochodzących ze Sri Lanki – jest ona poszukiwaną roślina akwariową. Blaszka liściowa posiada pofałdowane brzegi, lancetowata oraz zaokrągloną nasadę i zaostrzony szczyt. Jest gatunkiem średniej wielkości. Polecana początkującym akwarystom, ponieważ jest bardzo wytrzymała. W handlu oferuje się też inną mała zwartkę o pofalowanych liściach pod nazwą C. beckettii ‘Petchii’. Osiąga wysokość do 15-20 cm. Powinna być sadzona na pierwszym planie w części środkowej akwarium. Dobrze rośnie przy standardowym świetle, w miękkiej lub średnio twardej wodzie o pH 6-7,8 i temperaturze 20-28 C. Korzystnie działa nawożenie podłoża nawozem bogatym w żelazo. Rozmnażanie jest możliwe przez oddzielanie ukorzenionych rozłogów.

5 komentarzy

 1. adam skalar:

  Kupiłem za dychę

 2. eeeeeeeeeeeeeeeeeee:

  mam ją, cudeńko :D inne niby mało wymagające kryptokoryny, wąkrotki i inne szajstwo padło, a cudeńka świetnie rosną, kocham zwartki

 3. ;p:

  wiecie moze ile taka roslinka kosztuje???

 4. zoo:

  Jest to jedna z najodporniejszych roślin jakie miałem w swoich akwariach.

 5. znik70:

  Mi rośnie świetnie, ale tak sobie znosi przesadzanie. Najpierw regeneruje się kłącze, dopiero potem zaczyna puszczać więcej liści. Ja z tej rośliny zrobiłem gęstwinę gdzie narybek może się chować. Nawet neonki chętnie tam nocują :) Btw. niektórzy hodowcy uważają że kryptokoryna szkodzi gupikom. Nie zauważyłem tego efektu.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter