Zwartka Wendta

Opis

Zwartka Wendta - Cryptocoryne wendtii. Jest gatunkiem bez większych problemów rosnącym i rozmnażającym się w akwarium. Określenie „szczególnie wartościowa, atrakcyjna i dobrze rosnąca” jest odpowiednie dla tej zwartki , mającej różne formy o odmiennej barwie i kształcie liści. Barwa liści najczęściej jest jasna – oliwkowozielona, a od spodu bladozielona lub różowa do czerwonawej. To różnicowanie jest zależne od warunków panujących w akwarium. Rozpoznać ją można w prosty sposób, dzięki występowaniu na wierzchniej stronie liści szarego wzoru w kształcie litery V. Najczęściej wykorzystywana jest w środkowej i frontowej części akwarium. Jej ojczyzną jest Sri Lanka. Osiąga wysokość 10-30 cm. Ta roślina dobrze rośnie przy prawie każdym oświetleniu, w miękkiej lub średnio twardej wodzie o pH 5,5-8 i temperaturze od 20 do 28 C. Za podłoże może posłużyć wypłukany żwir. Powinny być sadzone w grupie, na pierwszym planie w części środkowej. Rozmnażanie przez oddzielanie rozłogów. Spośród odmian wyróżnić można: C. wendtii var. jahnelii, która jest największa ze wszystkich odmian, C. wendtii var. rubella z liśćmi czerwonawymi, C. wendtii var. krauteri, która posiada bardziej nakrapianą wierzchnią stronę liści. Odmiana Cryptocoryne wendtii var. wendtii ma owalne lub jajowate liście z wyraźnym głównym nerwem i pofałdowanymi krawędziami. Gatunki która mają podobne wymagania co Cryptocoryne (zwartka) wendtii to: C. legroi, C. lucens, C, beckettii, C. parva, C. lutea, C. walkeri, C. petchii, C. thwaitesii. Jest to gatunek nadający się do hodowli przez początkujących akwarystów.

10 komentarzy

 1. Blachu82:

  Po prawie roku moja zwartka rośnie jak szalona. Strasznie mocno się rozkorzenia. Praktycznie po miesiącu czasu z jednej robią się 3-4 nowe rośliny. Ma jedną korzystną dla mnie cechę. Krasnorosty bardzo chętnie na jej łodyżkach się osadzają omijając inne rośliny. Tylko dla tego ja jeszcze trzymam, bo tak to sprawia mi problemy swoim szybkim rozmnażaniem się.

 2. kamillus:

  Rośnie pieknię i szybko się rozkrzewia nie potrzebuje jakichś dobrych warunków w każdych warunkach rośnie

 3. Blachu82:

  Ja za swoją zapłaciłem 2.50. Na razie zwinęła trochę liście i opadły jej na dno, ale już się podnoszą. Mam nadzieję, że się nie zniszczy.

 4. Marcin:

  Gdy ją kupilem miała 3 listki, a teraz po roku czasu mam jej pełne akwarium. Rośnie jak chwast. Musze ją plewić ;)

 5. Olek:

  Ja za swoją szczepkę zapłaciłęm dziś 1.50. zoabzcymy co z tego wyrosnie;)

 6. MaveRick:

  Ja mam ją :).Ładnie się rozrasta co chwilę ma nowe pędy :)

 7. ...:

  wie ktos moze ile taka roslinka kosztuje?

 8. Slavomir:

  ja taka mam tylko ma ladniejsze bo brązowe liście rosnie szybko jakis jeden lisc co 4 dni, naprawde potrafi zrobic dzungle po 2-4 miechach ;p POLECAM

 9. Dear@:

  ja mam taką i mi pare nowych listków puszcza...

 10. SeriusS:

  Mam Ja w Akwarium 120l. . ..Rozrasta sie pieknie. . .Polecam serdecznie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter