Badis pięknopłetwy

Opis

Badis pięknopłetwy – Badis badis. Badis pięknopłetwy został sprowadzony z Indii do Europy w 1905 roku. Ciało samców może zmieniać barwę, a ich płetwy są bardziej okazałe niż u samic. Samice są mniejsze i mają wypukły brzuch.

Rodzina

Badisowate.

Pochodzenie

Zasiedla wody stojące w Indiach i Birmie.

Długość

Samce dorastają do 10 cm, a samce nieco mniejsze.

Odżywianie

Najodpowiedniejszym pokarmem dla badisa jest pokarm żywy, szczególnie rureczniki i larwy wodnych owadów.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 24-26 C.

Warunki hodowlane

Żyje w ukryciu i nie czuje się dobrze w towarzystwie innych gatunków. Z tego powodu jest trzymany oddzielnie w dość ciemnych akwariach obfitujących w liczne kryjówki i gęsto obsadzonych roślinami.

Rozmnażanie

W celach rozrodczych wystarczy akwarium 20-litrowe z dość gęsto obsadzonymi roślinami, na jego dnie umieszczamy połówkę doniczki lub płaski kamień. Światło powinno być przyćmione. Woda w zbiorniku powinna mieć temperaturę 26 C. w takim akwarium umieszczamy parę ryb. Niektóre samce przed tarłem kopią dołki w piasku. Tarło odbywa się w lub na doniczce bądź na kamieniu. Samce są agresywne i bronią terytorium. Jajami i młodymi opiekuje się samiec, ale możemy go równie dobrze usunąć z akwarium po zakończonym tarle. Natomiast samice należy koniecznie usunąć ze zbiornika tuż po tarle. Larwy wylegają się po 48 godzinach. Pierwszy pokarm złożony z larw solowca podajemy im po 7 dniach. Te młode, które nie mogą jeszcze same pływać pozostają na dnie zbiornika. Badis pięknopłetwy nie jest gatunkiem stosunkowo bardzo płodnym, ale z jego tarła można uzyskać 200 i więcej młodych.

11 komentarzy

 1. Nornik:

  kupiłem w hurcie za 2zł :) polecam, zjadają zatoczki i inne małe ślimaczki, jedzą wyłącznie żywy pokarm

 2. xxx:

  Na allegro za 8zł można je dostać;)

 3. Nematobrycon Lacortei to najlepsze rybki do akwarium.:

  Do gajdzik84@tlen.pl: W Poznaniu w zoologicznym pytałem czy jest możliwość kupienia ryb na zamówienie. Facet powiedział, że tak , a ryby mają z giełdy w Łodzi właśnie. Tym sposobem zamierzam ściągnąć sobie ryby z gatunku Nenatobrycon Lacortei. Sklep najlepiej zaopatrzony ze wszystkich jakie widziałem, więc poszukaj na giełdzie.

 4. gajdzik84@tlen.pl:

  czy ktoś wie gdzie w łódzkim, można dostać badisy??

 5. Ashulec:

  Ja ostatnio zakupiłam sobie 3 sztuki po 10 zł. ;) jak na razie są jeden dzień z galaxami, tęczankami filigranowymi i bojownikami. Dobrze sobie radzą nawet zaczepiają bojowniki. Śliczne rybki, mają nie więcej niż 2 cm a i tak widze ich urodę.

 6. sylwek:

  w warszawie kupiłem 3 sztuki za 12 zł, ceny wahają się 4 - 20 zł w zależności od wielkości i sklepu:)

 7. krzysztof19704@vp.pl:

  trzymam kilka sztuk dla ozdoby. wierzcie mi,te ryby nie mają nazwy z nikąd....

 8. erf:

  Również mnie to interesuje..

 9. marek:

  jestem ciekawy jak rafał ile ta rybka kosztuje? jak się dowiecie to proszę napisać pozdrawiam

 10. rafał:

  ile ta rybka kosztuje w sklepach

 11. rybak:

  udało mi się kiedyś kupic te rybki...ale po tygodniu zdechły:(

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter