Rozmnażanie ryb

Rozmnażanie ryb
Ogólny zakres rozrodu (rozmnażania) ryb w akwarium.

W wyborze ryb do akwarium każdy hodowca kieruje się własnym gustem, ubarwieniem, zachowaniem się określonego gatunku itd. Podświadomie poszukujemy gatunków, które spełnią nasze oczekiwania, nie zastanawiając się w wielu przypadkach nad trudnością stworzenia odpowiednich warunków do rozrodu. Z perspektywy lat wiem, że najważniejszym czynnikiem, który decyduje o rozrodzie jest stres wywołany błędami hodowcy w przygotowaniu zbiornika:

Rozmnażanie ryb
Akwarium tarliskowe, tarło, ikra i narybek ryb akwariowych

Prawdopodobieństwo, że narybek przeżyje w akwarium ogólnym jest bardzo małe. Najczęściej w bardzo wczesnej fazie rozwoju ikra bądź narybek pada ofiarą innych ryb w akwarium lub nawet własnych rodziców. Z tego powodu powinniśmy założyć oddzielne akwarium tarliskowe. Odpowiedni zbiornik tarliskowy musi być założony na kilka dni wcześniej. Projektując go bierzemy pod uwagę zwyczaje tarłowe poszczególnych gatunków ryb akwariowych. Gatunki zagrzebujące ikrę powinny mieć w czym ją zagrzebać (np.: Zagrzebki Afrykańskie). W tego typu akwarium tarliskowym za podłoże może posłużyć kilku centymetrowa warstwa torfu.

Rozmnażanie ryb
Rozmnażanie ryb akwariowych

Wyróżniamy głównie dwa sposoby rozmnażania ryb akwariowych. Zdecydowana większość ryb składa i zapładnia ikrę poza ciałem (jajorodne). U ryb żyworodnych ikra zapładniana i rozwijana jest w środku ciała samicy. Istnieje kilka interesujących wyjątków od tych dwóch głównych sposobów. Poszczególne gatunki ryb hodowanych w akwariach zdecydowanie różnią się pod względem stopnia trudności, jaki występuje przy ich rozmnażaniu. Bardzo często rozmnożenie poszczególnych gatunków jest dużo trudniejsze niż sama hodowla dorosłych osobników.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter