Napowietrzanie i filtracja

Napowietrzanie i filtracja
Napowietrzanie wody w akwarium

Napowietrzanie jest jednym z najważniejszych czynników potrzebnych do zapewnienia odpowiednich warunków do hodowli ryb i roślin w akwarium. Nie jest to tylko bezpośrednie dostarczanie tlenu do wody, lecz przede wszystkim mieszanie wody, dzięki czemu zwiększa się powierzchnia mająca kontakt z powietrzem. Znacznie polepsza to przenikanie tlenu do wody, który zużywany jest przez rybki, a w nocy także przez roślinki oraz przyśpiesza usuwanie szkodliwych gazów z wody.

Napowietrzanie i filtracja
Co powinniśmy wiedzieć na temat filtracji i filtrów?

Jednym z najważniejszych elementów odpowiedzialnych za stan zdrowia naszych ryb akwariowych jest czysta woda. Bez wody o odpowiednich parametrach nasze akwarium jest z góry skazane na porażkę. Dbanie o ryby akwariowe jest dbaniem głównie o odpowiednią czystość i jakość wody. Po pewnym okresie w każdym akwarium zaczyna zalegać muł, który powstaje z niezjedzonych resztek pokarmu, zgniłych części roślin, kału ryb itp. Usuwanie tego mułu jest konieczne tym częściej, im akwarium jest mniejsze i gęściej zarybione.

Napowietrzanie i filtracja
Filtr do akwarium

Najważniejszym zadaniem filtra jest usunięcie z akwarium wszystkich niepotrzebnych substancji, aby poprawić warunki życia organizmów w nim żyjących oraz zwiększyć przejrzystość wody. Każde funkcjonujące akwarium wytwarza zbędne produkty zachodzących w nim procesów. Z biegiem czasu woda zaczyna mieć barwę jasnobursztynową oraz wydziela nieprzyjemną woń. Dzieje się tak za sprawą amoniaku wydalanego przez ryby, resztek niezjedzonych pokarmu, rozkładających liści i części roślin, opadającego do akwarium kurzu oraz innych czynników. W warunkach naturalnych woda samoczynnie się oczyszcza w ramach naturalnego cyklu, ponieważ zbiorniki wodne są bardzo duże.

Napowietrzanie i filtracja
Wkłady filtracyjne do filtrów akwariowych w akwarium

Wkłady z gęstej gąbki (gąbkowe) i waty perlonowej stosowane są do wychwytywania z wody większych zanieczyszczeń. Należy stosować tylko specjalne gąbki dostępne w sklepach akwarystycznych. Stosując wkłady zakupione w takich sklepach mamy pewność, że nie uwolnią do wody szkodliwych zanieczyszczeń oraz nie rozłożą się za sprawą bakterii. Za wkłady do filtracji biologicznej mogą służyć ceramiczne pierścienie, sztuczne gąbki o średnicy ok. 1,5 mm, kruszywo wulkaniczne oraz granulaty ceramiczne. W tego typu wkładach bakterie mogą się swobodnie rozwijać. Ogólnie możemy przyjąć, że do filtracji biologicznej nadają się materiały, które umożliwiają swobodny przepływ przez nie wody.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter