Akwarium wiszące - ścienne... samemu

Tekst niniejszy stanowić ma poradę dla osób, które tak jak ja szukały tego tematu w "sieci" i nic konkretnego nie znalazły. Stwierdziłem, że pomysł mam i się do jego realizacji zabrałem. Efekt jest taki, że parę rzeczy bym zmienił, ale całość wisi już prawie 2 lata. Nie będę się rozpisywał jakie podłoże, rośliny czy ryby znalazły się w owym akwarium wiszącym. Tego nadal się uczę i mam różne na to pomysły starając się nie przekraczać nierozsądnych nakładów finansowych.

Rozpiszę się nieco natomiast w temacie czego użyłem do zawieszenia całości na ścianie. Idea była taka: jak najtaniej, zachowując walory estetyczne, szerokość nie mniej niż 100 cm szerokości, 30 cm wysokości i 20 cm pomiędzy przednią a tylną szybą, no i ma być wiszące na ścianie. Wiszące, bez podparcia na podłodze, które mogłoby zostać uszkodzone przez biegające po mieszkaniu dzieci.

Finalnie, akwarium ścienne umiejscowione jest w tzw "dużym pokoju" w zwykłym M3. W Internecie jest parę firm oferujących akwaria wiszące w szerokiej gamie rozmiarów i kształtów. Minus jest jeden - wysoka cena nawet już za akwaria o szerokości 100 cm. Wiadomo w zestawie takim poza roczną gwarancją na akwarium jest prawie wszystko, ale to i tak prawie dwa razy więcej niż faktyczny koszt całego zestawu zakupionego osobno w sklepie. No chyba,  że doliczymy np: płytę czołową z aluminium szczotkowanego.


Wymiary oferowanych w sieci akwariów wiszących, pomiędzy przednią, a tylną szybą to 10 lub 15 cm. Uważam, że to za bardzo mało. Gdzie ma się zmieścić cokolwiek z wyposażenia? Jakikolwiek korzeń czy skałka przegrodzi całkowicie przestrzeń. A gdzie miejsce dla ryb? Zamówiłem w zakładzie szklarskim akwarium wykonane z szyby o grubości 6 mm o wymiarach 110 cm, szerokości 30 cm wysokości i 20 cm w głąb. W Krakowie wykonanie takiego akwarium ze zwykłego szkła, to koszt 90 zł. Jako podstawę akwarium zastosowałem blat kuchenny zaokrąglony od frontu o grubości 4 cm w kolorze wenge. Waży on ok. 15 kg. W akwarium mam ok. 16 kg podłoża no i jeszcze z 5 kg pokrywa z oświetleniem.

Zbiornik ma ok. 50 litrów. Oparciem dla w/w kompletu jest kupiony w jednym z wielkoformatowych sklepów budowlanych, system wsporników kątowych podwójnych, montowanych na szynach podwójnych. Każdy z czterech zastosowanych wsporników ma określone maksymalne obciążenie na 50 kilogramów. Licząc na okrągło wynika z tego że mam ponad 100 kg zapasu, aby wszystko nie spadło.

 

Najistotniejsza w całym zadaniu jest mocna ściana. Szyny muszą być zamocowane na ścianie o mocnej strukturze. W bloku z lat 70-tych posiadam ścianę żelbetonową. Zakupiłem więc dwie 1 metrowe szyny podwójne. Przeciąłem je tak, aby dwie skrajne były dłuższe, tak aby przykręcić je do ściany trzema stalowymi kołkami,  a każdą z dwóch wewnętrznych krótszych dwoma wkrętami na plastikowych kołkach. Tu nie oszczędzałem - kołki stalowe i plastikowe z górnej półki.

Wszystkie szyny należy tak wymierzyć przed przykręceniem, aby zapewnić finalnie właściwe wypoziomowanie zbiornika. Po dokręceniu szyn zamocowałem wsporniki. Każdy z nich osobno nie zapewnia stabilnego podparcia jednak po zamocowaniu do nich blatu uzyskałem odpowiednią sztywność na boki. Wsporniki jednak nadal nie zapewniły mi wypoziomowania w płaszczyźnie przód-tył. Uzyskałem to dopiero wtedy, gdy zastosowałem po bokach dwie stalowe linki zamocowane do ściany i do blatu pod akwarium. Linki są złożone na pół i po odpowiednim skręceniu uzyskujemy możliwość odpowiedniego wypoziomowania. Zaznaczam jednak, że jest to rozwiązanie czasowe. Muszę nad poziomowaniem przód tył jeszcze popracować. Jak widać czasowe rozwiązania są najtrwalsze :) .

Podstawa akwarium jest węższa o około trzy cm. Z przodu i z tyłu przykręcone są do blatu aluminiowe kątowniki, które mają dwojakie zastosowanie. Po pierwsze uniemożliwiają ewentualne przesunięcie się akwarium, a po drugie, stanowią ramę usztywniającą dla szyb, które napinane są od wewnątrz przez wodę. Po zmontowaniu całości pod spodem blatu wystawały szyny przykręcone do ściany. Zamaskowałem je płytą meblową również w kolorze wenge. Naciąłem ją w 4 miejscach, aby nasunąć ją na wsporniki. Następnie przewierciłem ją w dwóch miejscach i przykręciłem dwoma czarnymi spaksami do szyn. Przy tej szerokości akwarium i grubości szyby 6 mm bezwzględnie należy pamiętać o usztywnieniu szyb, przedniej i tylnej. Ja rozwiązałem to poprzez wykonanie ramy z ceownika aluminiowego o wewnętrznym profilu 7 mm. 1 mm luzu wypełniłem miękką pianką.

Aluminiowa ramka stanowi również podstawę dla pokrywy z oświetleniem. Ewentualne rozejścia się szyb u podstawy zabezpieczyłem wspomnianymi wcześniej kątownikami przykręconymi do blatu. Pod akwarium podłożone są podkładki ze styropianu, aby uniknąć ułożenia zbiornika na przypadkowej drobinie żwiru.

Z tyłu akwarium ściennego jest ok. 3 cm odstępu od ściany - to idealne miejsce na fototapetę, tło lub przewody elektryczne do filtrów, oświetlenia czy grzałki. W akwarium ze względu na jego szerokość stosuję dwa niewielkie filtry wewnętrzne gąbkowe, umiejscowione na obu jego końcach. Jeden z nich tłoczy wodę po przedniej szybie, a drugi po tylnej. W przyszłości myślę o akwarium o szerokości 150 cm i wysokości 40 cm. Obecnie przeszkadza mi nieco wysokość akwarium. Źródło zasilania stanowi przedłużacz przykręcony od spodu blatu . Ewentualne podłączenia są ’’pod ręką”. Kable od oświetlenia grzałki i filtrów schowane są za dolną płytą i spięte razem.

Koszty

Cena metra blatu kuchennego to średnio 90 zł/mb. Z pewnością można użyć czegoś innego, ale ja akurat taki blat posiadałem. Sam w sobie jest dosyć sztywny i od przedniej strony wodoodporny. Boki zaimpregnowałem i okleiłem. Zbiornik jak pisałem wcześniej to 90 zł. Dwa filtry wewnętrzne razem, to około 120 zł. Dwie metrowe szyny i 4 wsporniki to około 40 zł. Tak więc przy tych wymiarach, wliczając pozostałe koszty wyposażenia i ryby na pewno zmieścimy się w 1000 zł, a to dopiero połowa ceny kompletu oferowanego w Internecie przez profesjonalistów. Co więcej? Szyny od ściany nie odchodzą, akwarium nie odpadło, a efekt mnie satysfakcjonuje. Ewentualne zdjęcia dla osób zainteresowanych. Pozdrawiam. Columbo7@interia.pl

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za artykuły przesyłane przez użytkowników. Za wszystkie artykuły serdecznie dziękujemy.

4 komentarzy

 1. Columbo7:

  Witam Wszystkich, którzy jak wynika z maili zainteresowali się tym tematem i kontaktowali się ze mną. Do realizacji tego typu i również własnych pomysłów zachęcam. Jednocześnie wybaczcie że czasami odpisuję na pytania ze zwłoką. W kwestii wyjaśnienia tekst napisałem prawie 4 lata temu a ukazał się dopiero w zeszłym roku. Wnioskuję tak z faktu, że pytania posypały się od połowy zeszłego roku. Nadal posiadam to samo akwarium a elementy do jego montażu nadal dostępne są w sklepach technicznych wielkopowierzchniowych. Pozdrawiam.

 2. a:

  A jakieś zdjęcie????

 3. doomo_80:

  Spoko, też chciałbym powiesić swoje - 150cm dł, 500l, żwir z piaskiem, kamienie i korzenie, sam nie wiem ile to waży, do tego sufit podwieszany k-g, realne?

 4. Izabela:

  Ja posiadam takie wiszące akwarium, specjalnej półki pod akwa nie robiłam, wykorzystałam zwykłą wnękę (wystającą ze ściany na 15cm)z płyt pozostałych z postawienia ściany. Nie wiem jakie dokładnie to płyty bo ściana i wnęka już były jak sie wprowadziłam. Wytrzymałość owej wnęki sprawdzaliśmy podciągając sie na niej w dwie osoby (ponad 170kg obciążenia). W górnej części tej wnęki znajdują się dwa halogeny o mocy 40W i one zostały wykorzystane zarówno do ogrzania jak i oświetlenia akwarium. Samo akwarium zostało zrobione na wymiar, 90x14,5x25cm kosztowało 60zł, jako pokrywa została zastosowana szyba o wymiarze 15,5x86cm. Litraż akwa moze nie jest powalający ale spokojnie mieszczą się w nim zarówno ryby jak i rośliny, od czasu jego założenia minęło ponad pół roku i ryby czują się świetnie, woda ma odpowiednią temperaturę około 24-27 stopni w zależności od ogrzewania mieszkania (kominek). Akwarium zostało zaprojektowane tak by w górnej części pozostała wolna przestrzeń -do podmiany wody itp. W takiej głębokosci (14cm) spokojnie mieszczą się spokojnie rośliny (żabieniczka, kryptokoryny i trawka) oraz ozdoba w moim przypadku ozdobny dzban. Na początku akwa zamieszkiwało 6 welonów i dwa zbrojniki + kosiarka. Teraz welony są przeniesione do innego akwa również we wnęce, z powodu zmiany dekoracji ;) . W akwa zamieszkały kosiarki, bocje siatkowane, neony czerwone i diamentowe, oraz kirysy. Filtracja i napowietrzanie odbywa się z jednego filtra Aqua o mocy przepompowej do 200 l. Wystarczające jest podmiana 50% wody raz na 10 dni.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter