Ryby - artykuły

Ryby - artykuły
Bojownik syjamski - częsty mieszkaniec akwarium

Każdy akwarysta zetknął się w swoim życiu z bojownikami. Są to bardzo popularne i dostępne w każdym sklepie akwarystycznym rybki. Bardzo często spotykam się z hodowlą tych wspaniałych ryb w plastikowych pojemnikach, aczkolwiek jest to bardzo zły sposób ich utrzymywania. Kiedy w sprzedaży pojawiły się 1-2 litrowe plastikowe pojemniki do „hodowli” bojowników, w ten sposób utarł się pogląd, iż te ryby powinny być utrzymywane w tych warunkach.

Ryby - artykuły
Pielęgnice – piękne i majestatyczne

Nazwa pielęgnicy kojarzy nam się z spokojnym, łagodnym gatunkiem ryby akwariowej. Niestety są to tylko skojarzenia, a rzeczywistość jest inna. Polska nazwa rodzajowa odnosi się do bardzo silnie u nich rozwiniętej cechy opieki nad potomstwem. Większość dorosłych osobników rodziny pielęgnicowatych to ryby dość agresywne, terytorialne i awanturnicze w stosunku do innych obywateli naszych zbiorników najczęściej jednak do ryb tego samego gatunku.

Ryby - artykuły
Skalary - wszystko o nich...

Skalary są gatunkiem ryb, który znają wszyscy akwaryści. Niektórzy nie wyobrażają sobie nawet swojego akwarium bez tych wspaniałych rybek. Popularne są zarówno w jednogatunkowych, profesjonalnych akwariach, jak i w wielogatunkowych zbiornikach początkujących hodowców. Robią ogromne wrażenie na wszystkich, którzy chociaż przez moment zapatrzą się na ich wspaniałe „żagle”.

Ryby - artykuły
Amfiprion czyli błazenek - wszystko o nich

W naturze żyją one na rafach koralowych Indopacyfiku. Ryby hodowane w Polsce pochodzą z rejonów Singapuru, Filipin i Indonezji. Swoją wielką popularność zawdzięczają bajce ,,gdzie jest nemo?” .Błazenki należą do podrodziny Amphiprioninae, w której wyróżniamy dwa rodzaje: Premnas i Amphiprion.

Ryby - artykuły
Tęczanki - wskazówki hodowlane

Tęczanki są znane od ponad 110 lat. Do Europy zostały sprowadzone przez niemieckiego akwarystę i podróżnika H. Blehera. Za jego sprawą w handlu pojawiły się Chilatherina bleheri, Melanotaenia praecox, M. boesemani oraz inne. Generalnie uważane są za ryby stosunkowo łatwe w hodowli pod warunkiem zapewnienia właściwych warunków, które można dosyć łatwo spełnić. Podstawowym warunkiem jest posiadanie dużego akwarium.

Ryby - artykuły
Muszlowce - ciekawe ryby

Muszlowcami są przede wszystkim małe gatunki z rodzajów Lamprologus i Neolamprologus. Pierwsze posiadają dużą paszczę oraz wyłupiaste i wysoko umieszczone oczy. Drugie natomiast są dosyć spłaszczone bocznie, z zaokrąglonym konturem głowy oraz delikatnym wyglądem. Jest to gatunek, który do rozmnażania i wychowu narybku wymagają pustych muszli. Uznawane są niesamowite ryby akwariowe z wielu względów.

Ryby - artykuły
Jak hodować kiryski?

Zainteresowanie tym gatunkiem rybek wzrosło, gdy otwarto granice brazylijskiego stanu Rodonia dla handlu m.in. takimi właśnie zwierzętami. Jest to gatunek, którego w dalszym ciągu naukowcy odkrywają nowe odmiany. Kiryski to miłe dla oka rybki o niewielkich rozmiarach. Cechą charakterystyczną ich wyglądu jest maczugowaty kształt. Gdy spojrzymy na nie z profilu widzimy, że linia łącząca płetwę grzbietowa z pyszczkiem ryby jest dosyć stroma.

Ryby - artykuły
Molinezje - popularne od lat

Molinezje to ryby, które swoją nazwę zawdzięczają francuskiemu ministrowi finansów, na którego cześć amerykańscy odkrywcy tego gatunku ryb nazwali je jego nazwiskiem Mollien (Mollienesia). Dzisiejszy ich wygląd wysoce odbiega od pierwszych dzikich form występujących w naturalnym terenie. Najczęstszym gatunkiem, który dominuje w akwariach całego świata to Molinezja ostroustna oraz Molinezja wysokopłetwna.

Ryby - artykuły
Brzanki - wskazówki hodowlane

Brzanki są to ryby, które możemy tylko spotkać w słodkich wodach Afryki i Azji. Oczywiście są to ryby, które wolą przebywać w ciepłym środowisku, dlatego można je spotkać na tych kontynentach w strefie tropikalnej i subtropikalnej. Jeśli chodzi o rozmiar to możemy powiedzieć ze są to ryby małe prowadzące bardzo łagodny styl życia, często przebywające w dużych stadach. Wygląd ciała jest uwarunkowany od gatunku.

Ryby - artykuły
Szczupak żyworodny - doświadczenia Pana Marka.

Szczupak żyworodny (Belonesox belizanus, Kner 1860) – ciekawa żyworódka z rodziny piękniczkowatych, podobnie jak popularne gupiki i mieczyki. W naturze występuje w rejonie Meksyku, Hondurasu oraz na Florydzie gdzie został, sztucznie introdukowany:

Ryby - artykuły
Gurami - ciekawe ryby akwariowe

Od wielu lat hoduje w swoim akwarium gatunek ryb labiryntowatych, a mianowicie gurami. Spotkałem się z nim po raz pierwszy na wystawie akwarystycznej w Berlinie na stoisku jakiegoś Azjatyckiego wystawcy. Od tamtego momentu w mojej głowie zrodził się pomysł, aby założyć hodowle takiego gatunku. Pierwsze okazy zacząłem nabywać od zaprzyjaźnionych zachodnich sąsiadów. Niemcy, od których dostałem wtedy 10 osobników, mieli w swojej hodowli około 250 ryb z rodziny beloncjowatych.

Ryby - artykuły
Gupiki - ryby dla początkujących

Gupik potocznie nazywany pawim oczkiem należy do rodziny, piękniczkowatych Poecilidae. Po raz pierwszy jej naukowy opis ukazał się z rąk naukowca Petersa. Nazwę rybki zawdzięczają angielskiemu duchownemu, który jako pierwszy sprowadził je do Europy Johna Guppy’ego. Skąd pochodzi? Dokładnie nie wiadomo. Naukowcy zajmujący się specjalistycznymi badaniami twierdzą, że z wysp Trinidadu, Martyniki i St.Thomas.

Ryby - artykuły
Paletki (Dyskowce) - dowiedz się więcej

Pierwsza paletka została odkryta aż 175 lat temu. Tego niezwykłego odkrycia dokonał austriacki badacz środowiskowy Johann Nattarer. Ten badacz przez około 18 lat swojej pracy w Ameryce Południowej zaobserwował ponad 50 000 zwierząt. Wśród nich było około 1700 ryb, z czego jednym gatunkiem była paletka odkryta w biegu rzeki Rio Negro w Brazylii. Po przyjeździe do kraju przekazał swojemu koledze Jakubowi Heckel’owi 37 skrzyń z zawartymi informacjami i eksponatami.

Ryby - artykuły
Proporczykowiec z Kap Lopez

Zachęcam Was do przeczytania tego artykułu w którym umieściłem wszystkie znane mi informacje na temat gatunku rybki akwariowej: Proporczykowiec z Kap Lopez.Chciałbym przybliżyć Wam środowisko w którym ona żyje i hodowlę w osobistych akwariach.Serdecznie zapraszam i pozdrawiam. Michał Frączek

Ryby - artykuły
Neon innesa

Neon innesa - co właściwie wiemy o tej małej, niepozornej rybce? Zamieszczam tutaj krótki artykuł, oparty na własnych doświadczeniach, pozwalający poznać nam piękny świat tych wspaniałych rybek.

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter