Błyszczyk brylantowy

Opis

Błyszczyk brylantowy - Moenkhausia pittieri. Jest mało wymagającą rybą, aczkolwiek nie lubi twardej i zasadowej wody. Samce są bardziej atrakcyjniejsze pod względem wyglądu od samic, ze względu na bardziej połyskujące łuski na ciele oraz kształt płetwy odbytowej i grzbietowej. Młode osobniki nie są tak atrakcyjne jak dorosłe. Brakuje im opalizującego połysku. Mimo tego warto zakupić niewielkie stadko, by móc cieszyć oko pięknym widokiem odchowanych rybek. Mimo swojej aktywności, są pokojowo nastawione do innych mieszkańców akwarium, dlatego też z powodzeniem nadają się do towarzyskiego akwarium. Zwykle poruszają się w środkowej lub górnej części zbiornika.

Rodzina

Kąsaczowate.

Pochodzenie

Obszar wokół jeziora Valencia –Wenezuela.

Długość

Osiąga wielkość do 6 cm.

Odżywianie

Zjada wszystkie pokarmy suche i żywe dostępne w sprzedaży.

Temperatura

Preferuje temperatury 24-27C.

Warunki hodowlane

Ta aktywna, stadna ryba potrzebuje dużej otwartej przestrzeni do pływania, ale już nie tak gęsto obsadzonej roślinnością. Woda powinna być miękka i kwaśna, najlepiej z dodatkiem garbników. Oświetlenie niezbyt jaskrawe.

Rozmnażanie

W czasie tarła woda powinna być miękka i kwaśna. Zaleca się zaciemnienie początkowo akwarium, a następnie zwiększenie jego intensywności. Błyszczyk brylantowy jest gatunkiem rozrzucającym i zjadającym ikrę.

3 komentarzy

  1. Sunny:

    Mm... mimo że mało barwny jest piękny.

  2. MeRcIa:

    Jest dużo ryb tego gatunku poszperaj w necie na pewno znajdziesz- a w sklepie ci nie powiedzieli???

  3. kaszka:

    Mam podobną parkę tylko że nie ma takiej ostrej płetwy i ma 2 czarne paski koło oczu samica jest mała a samiec jest od niej większy i ma jakiś 8cm. I nie wiem jaki to gatunek ryb bo jest dużo podobnych więc proszę o POMOC! porozmawiać ze mną możecie przez gg: 3574506 to mój nr. proszę Pomóżcie mi!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter