Brochis britskii

Opis

Jest najnowszym z trzech znanych hobbystom gatunków z rodzaju Brochis. Zyskał sympatię hodowców ze względu na opalizujące kolory i spokojny charakter. Wyglądem przypominają swoich krewniaków – kirysków, jednak łatwo odróżnić je po dłuższych pyszczkach, dłuższym tułowiu i przede wszystkim większej liczbie promieni na płetwie grzbietowej. Przedstawiciele rodzaju Brochis mają od 11 do18 promieni, natomiast kiryski – tylko 7 lub 8. Samce rodzaju Brochis są mniejsze i mają mniej wydatny pyszczek od samic. Inna nazwa tej ryby to kirysek olbrzymi.

Rodzina

Sumy

Pochodzenie

Mato Grosso w Brazylii.

Długość

Odnotowano okazy do 13 cm, zwykle jednak dorastają do 8-9 cm.

Odżywianie

Zjada różne pokarmy, preferuje opadające na dno oraz żywy pobierany z dna.

Temperatura

Toleruje wodę o temperaturze od 22 C do 26 C.

Warunki hodowlane

Ponieważ w naturalnych warunkach gatunek ten przekopuje dno, w akwarium nie powinno się umieszczać ostrego żwirku lub innych przedmiotów stanowiących zagrożenie dla sumików. Najlepiej się czują w stadzie, mając otwartą przestrzeń do pływania otoczoną roślinami. Parametry wody nie są tak istotne jeśli jej jakość jest dobra.

Rozmnażanie

Podobnie jak Brochis splendens.(patrz opis)

7 komentarzy

 1. KAROL:

  a mi ona zagryzła 40 centymetrowego węgorka w 350L akwarium.TA RYBA TO ISTNY ZABÓJCA.

 2. Michał 8 lat:

  Moje kiryski mają imiona Flino,Rino ,Dino i Ino.To są bardzo fajne rybki i bardzo miłe.Gdy daje rybką pokarm zawsze tak śmiesznie szukają jedzenia.

 3. natalia:

  mam taka rybke i jest bardzo spokojna i miła w stosunku innych rybek..:)

 4. Akwarysta:

  podobny do kiryska

 5. Grażynka:

  fajna spokojna rybka polecam:)

 6. hdgsf:

  Cudeńko

 7. j ńwgx:

  To jest super ryba.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter