Bystrzyk Kolumbijski, Tetra Kolumbijska

Opis

Bystrzyk Kolumbijski (Hyphessobrycon columbianus) jest to spokojna i łagodna ryba, nietrudna w hodowli, polecana początkującym akwarystom. Maksymalna wielkość tej ryby to 7cm. Zazwyczaj jednak osiąga ona rozmiar 6,5cm. Płetwa ogonowa ma zabarwienie czerwone, natomiast płetwy grzbietowa i brzuszna niekiedy pozostają bezbarwne. Zazwyczaj jednak przybierają czerwonawy odcień. Grzbiet ryby począwszy od linii bocznej jest zabarwiony na niebiesko, brzuch srebrzysty. Kolory płetw ulegają wyblaknięciu w czasie odpoczynku ryby. Płeć rozróżniamy w oparciu o budowę ciała. Samce są przeważnie okrąglejsze niż samice, szczególnie w okresie tarła.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Zamieszkuje endemicznie niewielkie wody płynące w dorzeczu rzeki Acanti w Kolumbii.

Długość

Do 7cm

Odżywianie

Jest to ryba wszystkożerna. Chętnie przyjmuje pokarmy suche ale najlepiej jest karmić ją żywymi i mrożonymi larwami owadów. W diecie powinien znaleźć się dodatek pokarmu roślinnego..

Temperatura

Ryby te najlepiej czują się w temperaturze od 24 do 28°C

Warunki hodowlane

Parametry wody najodpowiedniejsze do hodowli tych ryb to: Twardość 5-15°dGh a odczyn ph od 6,0 do 7,0. Ryby te należy trzymać w akwarium o wymiarach co najmniej 100x40x50 cm. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami a oświetlenie niezbyt jaskrawe. W odróżnieniu od innych kąsaczowatych nie mają aż tak silnie rozwiniętego instynktu stadnego, mimo tego powinny być trzymane w grupie przynajmniej 6 ryb. Hodowla jednej pary lub pojedynczych osobników prowadzi do ich dużej płochliwości. W akwarium biotopowym południowoamerykańskim mogą być hodowane z innymi kąsaczami, sumikami oraz pielęgnicami. Natomiast w akwarium wielogatunkowym czuja się najlepiej z rybami o podobnym usposobieniu i wymaganiach środowiskowych.

Rozmnażanie

Ryby te rozmnaża się w akwarium tarliskowym o minimalnym rozmiarze 15 litrów. Woda powinna być miękka i lekko kwaśna, na powierzchni rośliny pływające rozpraszające światło. Konieczne są liczne kryjówki dla samicy. W trakcie tarła ikra rozrzucana jest po podłożu. Ryby te maja skłonności do pożerania jej dlatego rodzice zaraz po tarle powinni zostać odłowieni. Narybek wylęga się po około jednym dniu. Z początku należy karmić go pierwotniakami i innym drobnym pokarmem takim jak larwy solowca czy nicienie mikro. W miarę wzrostu narybku pokarm powinien być zmieniany na większy. Redakcja portalu serdecznie dziękuje autorowi którym jest NirwAnia.

7 komentarzy

  1. tom.pol:

    czy ktos zna przyblizona ilosc ikry z jednego tarla ???

  2. reptile:

    Mam 12 szt. tego gatunku, pływają tylko ze zbrojnikiem niebieskim... Nie wymagają specjalnej opieki, wystarczy podmieniać wodę i czyścić od czasu do czasu. Co jakiś czas w akwa pojawiają się maluszki co zawsze jest niespodzianką :)

  3. czarny:

    naprawde sliczne fiszki, lecz niestety za bardzo podgryzaly mi rosliny, musialem je przeniesc do innego zbiornika

  4. MarioBigRed:

    mam 3 naprawdę wyrośnięte osobniki i cieszą oczy - dopiero wtedy widać ich piękno

  5. Manticore:

    Daniel - potrafisz czytać?! jest wyraźnie napisane "powinny być trzymane w grupie przynajmniej 6 ryb" :-/

  6. Daniel:

    Ja mam dwie i też lubie jak żerują!Jak piranie! Ale w akfa mam też żółtaczka , molinezje żaglopłetwe i jak coś im sie nie spodoba to ganiają inne . Tylko boją się żółtaczka bo jest większy i owija sobie wokół "płetwy" wszystkie ryby . Pzdr

  7. Davinczi:

    bardzo spokojna i piękna rybka, lubię patrzeć jak żerują :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter