Drobnoustek obrzeżony

Opis

Drobnoustek obrzeżony – Nannostomus marginatus. Jest to towarzyska, zwinna i niewielka ryba ławicowa przebywająca głównie w środkowych i górnych warstwach wody. Wraz z drobnoustkiem Beckforda została sprowadzona do Europy w 1928 roku. Ubarwienie grzbietu oliwkowo brązowe, brzucha – srebrzystobiałe. Po bokach przebiegają trzy pasy barwy ciemnobrązowej lub czarnej. Dwa górne przebiegają od pyska do płetwy ogonowej, trzeci, dolny, jest krótki i sięga od podgardla do płetwy odbytowej. Przestrzeń pomiędzy pasami połyskuje złociście, na przejrzystych płetwach znajdują się czerwone plamki. Samiec jest smuklejszy i żywiej ubarwiony. Lubią przebywać pomiędzy drobnopierzastolistnymi roślinami, gdzie kryją się po żerowaniu. Generalnie nie powinien być hodowany przez początkowych akwarystów.

Rodzina

Smukleniowate - Lebiasinidae

Pochodzenie

Gujana

Długość

około 3,5 cm.

Odżywianie

Drobny suchy i żywy pokarm.

Temperatura

22-28 C.

Warunki hodowlane

Nie wymaga bardzo dużego akwarium, chociaż jego piękno uwidacznia się dopiero w większej gromadzie. Nadaje się do akwarium zbiorowego, w którym nie ma zbyt dużych ryb. Najlepiej czuje się w towarzystwie pokrewnych gatunków. Akwarium powinno być ocienione pływającymi roślinami oraz mieć ciemne podłoże. Parametry wody: pH 6,0-7,2; miękka do średnio twardej, 1-12 n.

Rozmnażanie

Bardzo podobne jak u drobnoustka Beckforda. Za dojrzałą do tarła samicą podąża stado samców. Z uwagi na to, że pożerają złożoną ikrę akwarium tarliskowe powinno być zaopatrzone w siatkę ochronną. Zbiornik powinien być średnio oświetlony, a woda powinna mieć temperaturę mieszczącą się w przedziale 26-28 C, pH 6,0-6,5 oraz powinna być bardzo miękka. Ikra składana jest między roślinami w ilości do 100 sztuk. Wylęg następuje po około 1 dobie. Młode karmimy larwami solowca lub widłonogów. Rosną szybko i po kilku tygodniach zaczynają przypominać dorosłe osobniki.

3 komentarzy

  1. Reno:

    Mam 11szt - wyglądają pięknie w gormadzie jak się odpowiednio wybariwą. Polecam!!!

  2. ;):

    ani ikry ani narybku..

  3. jan:

    Czy te ryby zjedzą narybek bądz ikre apisto??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter