Fleksibakterioza

Opis

Fleksibakterioza jest to bakteryjna choroba powłok zewnętrznych, jamy gębowej oraz skrzeli i narządów wewnętrznych. Jest ona częstą chorobą u ryb akwariowych i prowadzi do poważnych strat w hodowli. Bakteria Flexibacter culomnaris, która wywołuje tą chorobę może występować najczęściej w wodzie, mule oraz na powłokach zewnętrznych zdrowych ryb. Jednak najgroźniejszym źródłem zarazka są chore ryby. Ta bakteria może się utrzymać w twardej i o zwiększonej ilości związków organicznych wodzie do 8 dni bez ryb. Do powstania tej choroby dochodzi zazwyczaj w przypadku narażenia ryby na stres lub przy zmianie środowiska. Najczęściej występuje ona bowiem u ryb po transporcie lub umieszczeniu w wodzie nie odstałej.

Objawy

W początkowej fazie choroby nie dochodzi do widocznych gołym okiem objawów, a ryby sną. Jeśli zarażone osobniki przetrzymają pierwszą fazę choroby to występują u nich patologiczne zmiany w skrzelach i na skórze. Na skórze dochodzi do białawych nalotów, które przypominają strzępki waty. Aczkolwiek należy je odróżnić od podobnych zmian występujących przy pleśniawce, w przypadku fleksibakteriozy te zmiany są delikatniejsze. Następnie przy otworze gębowym dochodzi do ubytków. Ryby tracą apetyt i stają się powolne. Jeśli nie będzie podjęte leczenie to nastąpi zniszczenie mięśni jamy gębowej i śnięcie ryb.

Leczenie

W przypadku fleksibakteriozy możliwość wyleczenia ryb jest bardzo niewielka, ponieważ jeśli dojdzie do widocznych zmian chorobowych to jest to zaawansowane stadium choroby. Do zwalczania tej choroby stosuje się następujące środki: A) chlorotetracyklina (Aureomycin) – roztwór 13-130 mg na 1 l wody – kąpiel przez 2-4 dni; po leczeniu może występować niedobór witaminy E i K oraz kwasu foliowego. B) chloramina – roztwór macierzysty 1 g na 100 ml wody, z tego 1 ml na 1 l wody – kąpiel 24 godzinna, tylko w zbiorniku bez podłoża; zalecany jest tylko świeży (1 – 2 dniowy roztwór). C) chloramfenikol (Detreomycyna) – roztwór od 5- 13 mg na 1 l wody, jeśli jest stosowany jako kąpiel długotrwała (uważana przez niektórych za mało skuteczną) lub roztwór 1 mg na 1 g karmy (60 mg na 1 kg masy ciała ryby) – podawany z karmą, kilkakrotnie w iniekcjach. D) fenoksetol (para-chlorophenoxethol) – 0,005% roztwór płynnego fenoksetolu – kąpiel prze kilka minut; jest bardzo toksyczny dla gupików i gurami, dlatego nadaje się do leczenia m.in. karasi i mieczyków; 0,005% roztwór zabija ryby po 25-36 minutach. E) flumechina – roztwór 30 mg na 1 kg masy ciała ryby, który jest podawany z karmą kilkakrotnie. F) octan pirydylortęciowy – roztwór 1-2 mg na 1 l wody – kąpiel przez godzinę. G) siarczan miedzi – roztwór 1 g na 30 l wody – kąpiel przez 15-20 minut. H) sulfatiazol – roztwór 100 mg na 1 l wody – kąpiel przez 3 dni. I) trypaflawina – roztwór 3-6 mg na 1 l wody – kąpiel przez 6-12 godzin; kilkakrotnie przez 2-3 kolejne dni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

11 komentarzy

  1. Wiktor:

    Mi pomogło, odkażanie oraz zmiękczanie wody co tydzień.

  2. mari:

    mam zlota rybke od tygodnia,od 3 dni sie kolysze malo je i sie chowa za roslinkami i tak stoi bez ruchu.przy skrzelach ma biale naloty.nie wiem co robic.dzieki z gory za pomoc.

  3. Pama...,Ratunku!!!!!:

    Pomocy!!! Mam 3 welonki.2 z nich chyba zachorowały!!!Jednej odpadają łuski,a drugiej chyba bieleje pyszczek. Co im jest?!

  4. Piter:

    Mój bojownik ma biały strzępek na czubku głowy.Mało pływa,a jak pływa toprzy powierzchni,albo leży na dnia.Ma bardzo dziwne jedno oko

  5. ekr:

    No to mam przechlapane..... widząc moją roślinożerną piranię z ubytkiem górnej wargi przekonana byłam ,że pobiła się z innymi mieszkańcami akwarium,w ciągu dwóch dni od przyuważenia zmiany ubytek nastąpił na górnej i dolnej wardze , pirania nic nie je jest nieco apatyczna.....

  6. Edzia:

    Czy ktoś może mi pomóc.Już nie wiem co mam robić.Akwarium mam od niedawna.Co dwa dni jakaś rybka mi umiera.Zaczęło się od gupika.Umarł bezobjawowo,w jeden dzień pływał normalnie a na drugi już pływał do góry brzuchem.Potem 3 neonki dzień po dniu.Rano pływały normalnie a popołudniu już były niemrawe siedziały w jednym koncie po czym po paru godzinach umierały.Drugi gupik miał objawy: Pływał tak dziwnie kołysząc się,a następnie coś mu się pojawiło na brzuchu.I niestety też umarł.Potem mieczyk dokładnie to samo tylko że na niego podziałała kwarantanna i roztwór ICHTIO TROPICAL.Podałam go bo zobaczyłam u niego kropki i pomyślałam że to ospa.Do akwarium też dodałam.Drugi mieczyk niestety umarł.A teraz umiera mi glonojad.Już po prostu nie wiem co mam robić.Nadmanganian też nie pomaga.Wodę dawałam z butelki źródlaną z Bied...ki.Proszę o pomoc.

  7. boguś:

    Jak ja nie mogłem wyleczyć fleksibakteriozy u moich ryb to zacząłem im podawać amoksycylinę i pomogło.

  8. mario:

    jej się nie da wyleczyć. Moja próba kończy się fiaskiem walcze z nią od miesiąca radzę zdrowe rybki szybko wyłowić i poddać je kwarantannie. Zbiornik główny gruntownie wyczyścić i zdezynfekować chloraminą jedynie to pomogło i pozwoliło ocalić kilka rybek.

  9. zuza:

    ja bum dodała baktopura ale nie wiem czy zadziała bo jestem w trakcie leczenia ryby.. robaczymy

  10. julia pomocy:

    nie rozumiem jak mam ją wyleczyć?

  11. Iwona:

    Moja Brzanka rekinia chyba to ma. Na początku zauważyłam zmętnienie rogówki oka, potem kłaczki. W efekcie rybka nie zamyka do końca jamy gębowej, jest apatyczna i często loezy na plecach. :(

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter