Glonojad (Zbrojnik)

Opis

Możemy wyróżnić wiele bardzo podobnych do siebie gatunków tych znanych i popularnych glonojadów. Jest uznawany za gatunek zgodny, niepłochliwy oraz praktycznie nie interesujący się innymi rybami. Jego ciało posiada ubarwienie od jasnobrązowego i oliwkowo brązowego do prawie czarnego z żółtawobiałymi plamami. Charakterystycznymi cechami glonojadów są: otwór gębowy w formie przyssawki okolonej kolczastymi wyrostkami, dosyć ostre promienie płetw z wyjątkiem płetwy ogonowej oraz silnie spłaszczone ciało. Jest aktywy głównie wieczorem i nocą, kiedy spada ciśnienie atmosferyczne. Większość czasu spędza w strefie przydennej. Jest rybą bardzo pożyteczną, ponieważ zjada szczątki roślinne i resztki pokarmu z dna oraz zeskrobuje też porastające glony. Są typowymi rybami terytorialny, więc jeśli je stłoczymy, mogą wchodzić w konflikty z innymi gatunkami przydennymi, jak również ze sobą nawzajem. Samiec jest zwykle większy z rozgałęziającymi się wyrostkami na przedniej części głowy. Samica jest mniejsza oraz nie posiada wyrostków na głowie.

Rodzina

Zbrojnikowate – (Loricariidae)

Pochodzenie

Tropikalne rejony Ameryki Południowej.

Długość

Zazwyczaj do 12 cm. (Zdarza się, że więcej)

Odżywianie

Może jeść pokarmy w tabletach i płatkowane, pokarmy zielone oraz bezkręgowce takie jak np.: larwy ochotek. Same glony to za mało, aby zaspokoić ich apetyt. Jeżeli nie dostaną pokarmów zielonych to mogą objadać szerokolistne liście roślin.

Temperatura

22-30 C.

Warunki hodowlane

Wymaga akwarium dużego z wieloma szerokolistnymi roślinami, zacieniającymi dno. W akwarium powinno się znajdować wiele kryjówek w których mogłyby się ukryć. Woda powinna być miękka lub średnio twarda o pH 6-7. Ponadto woda powinna być dobrze natleniona oraz systematycznie wymieniana.

Rozmnażanie

Do akwarium tarliskowego przenosimy odpowiednio dobraną parę lub 1 samca i 2-3 samice. Warunki panujące w zbiorniku tarliskowym powinny być zbliżone do tych panujących w zbiorniku ogólnym. Ikra jest zazwyczaj składana w grocie z kamieni lub rurce PCV w ilości 50-100 jaj. Ikrą opiekuje się samiec, który odgania samicę. Młode wylęgają się po około 4-7 dniach, a odżywiają się zawartością z woreczka żółciowego. Po kolejnych kilku dobach młode zaczynają pływać. W tym momencie odławiamy samca, a młode karmimy sparzonymi i roztartymi płatkami owsianymi, roztartą i sparzoną sałatą oraz pokarmami suchymi i roztartymi glonami.

578 komentarzy

  1. anioleczek:

    do GreG; Takie rybki żyją bardzo długo...mi niestety tylko 2 lata.Ale mojej cioci 8lat, wiec chyba żyją najdłużej z ryb. I no i pewnie ci sie rozmnożą...:)

  2. MIŚKA:

    DO ukaz;ilu litrowe masz akwarium??

  3. GreG:

    Witam mam pytanko odnosnie tych rybek. Mam samca powyzej roku i samice 3 letnią. Czy jest jeszcze szansa i sens na rozmnożenie tej pary i ile żyją takie rybki? Z gory dzieki za odpowiedz :-)

  4. Ryba PL:

    Glonojady lubią i potrzebują kryjówki. Nic z nim nie rób bunio bo ta ryba bez kryjówek Ci zdechnie. Ja mam właśnie dla swoich kokosa, starek i grotę kamienną. Przy okazji inne ryby korzystają.

  5. wilku:

    mam cuś podobnego tylko ma więcej tych wąsów na głowie i niema tych skrzydełek czy ktoś wie co to za gatunek i jaki duży rośnie?

  6. buniek11:

    ja mam 2 glonojady jeden ma 7,5cmdrugi może z 2cm tyle że ten większy siedzi cały czas w zamku co zrobić żeby wyszedł

  7. izka_13@buziaczek.pl:

    mialam nieiwele roslinek samca i samice glonojada miala za to zamek po zatym pare innych ryb kocily mi sie biale glonojad zdrowe co 2-3 tygodnie nawet juz nie chcialam zeby sie kocily bo nie wiedzialam co robic b czesto mi sie kocily lecz nie wiedzialam samca caly czas pilnowal zamku ikry ale niestety juz przestaly sie koscic ....

  8. ten co wie i czyta opisy:

    do arko: nie wiem czy umniesz czytać, ale w opisie jest dobrze napisane

  9. admin:

    LUDZIE!!!!!! OD CZEGO JEST FORUM AKWARYSTYCZNE?! JEŚLI LICZYCIE NA JAKĄŚ POMOC WBIJAĆ NA FORUM TO NIE BOLI!!!!

  10. kamilek:

    ja mam jednegi i bardzo małego

  11. szymonj1997:

    jam ma glonojada 20 cm i mam takie spustoszeni w akwarium że myje akwarium co tydzień ogólnie rybka fajna i spokojna

  12. Tenia:

    Opinie odnośnie glonojadów są różne ja osobiście uwielbiam je.Są to rybki bardzo spokojne można je trzymać chyba ze wszystkimi rybkami nie wyządzają współmieszkańcom krzywdy a z różnymi przerwami zajmuję się rybkami ponad 20 lat.Obecnie mam w akwa.200l 1 zbrojnika lamparciego 30 cm,2 zbrojniki karłowate,1 kosiarkę oraz 4 glonojadki/śą to dwie pary/.W akwa mam dwie muszle i jedna zostala wybrana do składania ikry przez obie samiczki i jednego samca bo drugi nie może wejść do niej a większą muszlę omijają panienki.Ikrą opiekuje się 1 samiec i to bardzo intensywnie chociaż wynik jest różny albo ikra cala spleśnieje lub maluchy nie mogą przetrwać dłużej.Obecnie mam ok.40 maluchów 3 tygodniowych.W akwa jest mix rybek

  13. słońce:

    do przemka: cóż zdarzają się samice z przyprawionymi rogami. raczej jednak w świecie ludzi a nie zbrojników :) pozdrawiam rysując sufit swoimi rogami... hi hi słońce

  14. Arko:

    czym mozna rozroznic samca od samicy

  15. przemek:

    czy może być tak że glonojad ma rogi i może być samicą bo mój glonojad ma rogi i ma bardzo gruby brzuch

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter