Jeżowce (Echinoidea)

Opis

Są spokojnymi nie sprawiającymi większych problemów zwierzętami, które coraz częściej goszczą w naszych akwariach. Żywią się glonami, np. pełzatką. Nawet w zbiorniku z kilkoma okazami jeżowców nie musimy się martwić o zbytnie przerzedzenie glonów, ponieważ są one odporne na takie podskubywanie. Prawie wszystkie gatunki są glonożercami, jednak występują i drapieżnicy (Cidaroidea oraz niektóre gatunki rodzaju Diadema), którzy żywią się jamochłonami. W zbiorniku ogrzewanym możemy hodować gatunki Paracentrotus lividus oraz Arbacia lixula, aczkolwiek należy się liczyc z faktem, że będą żyły krócej niż w akwariach nieogrzewanych. Gatunki o spokojnym usposobieniu mogą być łączone bez problemów ze spokojnymi bezkręgowcami. Osobniki drapieżne możemy trzymać w zbiorniku tylko z dużymi, przemieszczającymi się gatunkami bezkręgowców i rybami(oprócz rogatnic). Do wrogów jeżowców zalicza się większe skorupiaki i ślimaki drapieżne.


Dokarmianie nie będzie konieczne w przypadku małych osobników żywiących się glonami, lecz należy pamiętać, że jeden jeżowiec z rodzaju Diadema w ciągu 6 tygodni potrafi zjeść całą populację glonów ze zbiornika 450 litrowego. Niektóre osobniki zamiast naturalnego pokarmu chętnie zjadają parzoną gorącą wodą sałatę, kapustę pekińską i szpinak. Gatunki drapieżne zjadają każdy rodzaj pożywienia.


Do wskazówek praktycznych należy uwaga o przepakowywaniu zwierzęcia z transportu. Należy to robić pod wodą, tak by nie dostały się pęcherzyki powietrza do wnętrza ciała, ponieważ doprowadza to do śmierci zwierzęcia.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

7 komentarzy

 1. kriiskriis:

  a ja wyciagam dziennie 150 do 200 i sprzedaje je w restuaracjach tez jem sa bardzo dobre

 2. Julka-zapraszam na blog juleczkazar.bloog.pl-tam jest dużo info o jeżowcach;-):

  JA MAM TAKIEGO W CHACIE.JEST CAŁY CZARNY JAK CHCECIE TO JUTRO DODAM ZDJĘCIE:-) ;-)

 3. nurek:

  kiedyś takiego znalazłam jak nurkowałam w morzu

 4. kkk:

  Kosztuje 50-100zł.

 5. Alice k:

  jakie słodkie!

 6. -.M.-:

  ciekawe ile kosztuje?

 7. Wojtek:

  cud świata!!! zawsze chciałem takie mieć!!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter