Nożowiec chitala (ryba-nóż, brzeszczotek)

Opis

Nożowiec chitala – Notopterus chitala. Jest gatunkiem z rodzaju Notopterus najczęściej spotykanym w sklepach. W sprzedaży są oferowane młode osobniki mierzące około 15 cm, ale należy pamiętać, że te ryby dorastają do wręcz olbrzymich, jak na przeciętne akwaria, wielkości. Należy wziąć również pod uwagę fakt, że są one drapieżnikami i będą polować na inne ryby w akwarium.

Rodzina

Brzeszczotkowate.

Pochodzenie

Żyje w wodach Borneo, Birmy, Malezji i Sumatry.

Długość

W naturze ryba ta dorasta do 1 metra, lecz w akwariach większe okazy mierzą 70-80 cm.

Odżywianie

Jest gatunkiem mięsożernym, więc należy mu podawać żywy pokarm, a w szczególności ryby.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 24-29 C.

Warunki hodowlane

Młode osobniki w niewielkiej grupie można trzymać w dużym akwarium, jeśli mogą bez problemu wydzielić swoje terytoria i hierarchię. Jeśli nie uda nam się takich warunków spełnić, to hodujemy pojedynczo osobniki lub z innymi dużymi gatunkami. Akwarium nie powinno być zbędnie ozdobione, wystarczą korzenie i odpowiednia ilość roślin w celu zapewnienia półcienia. Stosujemy nocne oświetlenie, by obserwować jego zachowanie. Parametry wody nie maja większego znaczenia, jeśli jej ogólna jakość jest dobra.

Rozmnażanie

Nie ma udokumentowanych przypadków rozmnożenia tej ryby w warunkach akwariowych. W naturze ikra jest składana na płaskim kamieniu i ochrania ją samiec, a wylęg trwa około 6 dni.

30 komentarzy

 1. węgorek:-) :

  Czy mogę trzymać nożownika z dwoma mrukami milowymi i duchem amazońskim? Widziałem w zoologicznym 6cm osobniki i bardo mi się spodobały. Czy jest możliwe trzymanie tych wszystkich ryb razem?

 2. dawid grabarz:

  krysti:) jak będziesz w sklepie zoo iguana w Rzeszowie pozdrów mnie (Dawida grabarza) właścicielowi czyli mojemu wujkowi :D

 3. kasiekb1:

  Muszę w końcu się wypowiedzieć, mam baniaczek 160l od miesiąca kupiłam, używany z pielęgnicą papuzią ok 20cm, trzciniakiem ok 30cm, bocją wspaniałą 15cm, 2x bocja szara 12cm, i kirysek kolumbijski 10cm, dokupiłam parę większych rybek pospolitych (dla nauki), ale po drodze dostałam od znajomych mnóstwo rybek, teraz mam około 70-80szt. wiem, że to jest dużo za dużo, ale nie to, mnie martwi, jak podrosną to kupię drugi większy baniak i już. Ale najgorsze jest podejście sprzedawców, ostatnio byłam w sklepie i był nożowiec, Pan usilnie próbował mi go sprzedać, wiedząc jaką mam obsadę i dużo małych rybek (takich od 6cm) bo wiem że inaczej trzciniak by mi je zjadł, ale jak bym nie miała chociaż minimum wiedzy, to kupiłabym go bez sprawdzania, i co, i zamiast pięknego akwarium miałabym jednego nożowca, mojej córce do 25l, wcisnęli 45rybek łagodnych z agresywnymi za jednym razem, dobrze, ze mam większe akwarium, to część chwilowo pływa u mnie, wiem, że każdy przed założeniem powinien się zapoznać i takie tam bleble, ale w czasie zakładania, ekscytacja jest duża i jak człowiek się nie zna to sprzedawcy wcisnął wszytko, żeby tylko sprzedać. A potem jak zaczęłam szukać w necie, czytać na forum i okazało się, że jest tego za dużo, to co do jeziora mam wypuścić? Każdy błędy popełnia, ale sprzedawcy powinni się troszkę opanować.

 4. lubie poznań:

  ja mam go w 1000l. bardzo się rozrosła.a neonki to kupuje mu jako uozmaicenie diety

 5. Nożownik:

  Ja choduję nożownika w 100l-owym akwarium i gość ma się dobrze ale tylko dlatego , że jest 10-cio centymetrowy . Cztery średnie krewetki opędzlował w minutę . Ładny agresor . Polecam .

 6. Michał3333:

  Do ichtiolog14:często spotykanym przedstawicielem brzeszczotkowatych jest duch amazoński.

 7. profesioalista:

  te rybe trzeba trzmać minimum na prawde minimum 330 L a najlepiej 1000 L to ogromna ryba i musi mieć dużo pszestrzeni a nie 50 L tak to można ją trzymać by ją upiec i zjeści

 8. ichtiolog14:

  wie ktos, gdzie w wodzislawiu i w okolicach moge kupic brzeszczotka (najlepiej czarnego)?prosze o odpowiedz.

 9. Michał...:

  Gdzie można kupić rybkę brzeszczotek południwo-wschodnoazjatycki*(chitala ornata) bo ponoć brzeszczotki to bardzo rzadkie w handlu rybki.

 10. JARO:

  OJCIEC MIAŁ W 100L. POZJADAŁ MOLINEZIE ,DANIO,MIECZYKA I GURAMINA JAK GO SPRZEDAWAŁEM MIAŁ 38CM TERAZ JA MAM 240L I CHĘTNIE ZAKUPIE 2 OSOBNIKI. RYBY KARMIE PANGĄ (KROJONĄ W KOSTKE) DRZOWNICAMI,KREWETKA I MROŻONKAMI. POLECAM

 11. mario:

  czy wie ktoś gdzie można go kupić w poznaniu?

 12. krysti:):

  wyglada jak zdechły śledź xDDD jak by co to w Rzeszowie w sklepie ZOO IGUANA kosztuje 9 zł za sztuke

 13. Piela:

  dostałem baniaczek 720l. mam w nim 4 p.pawiookie, 2 trzciniaki i 3 meeki a no i oczywiście zbrojnika lamparciego.Mam coś dodawać czy zostawić to co jest??

 14. Piela:

  Mam pytanie czy bym mógł wpuścić jednego osobnika to baniaczka 240l ????????? Z góry dziękuje

 15. Wilczyca:

  Ci co trzymają takie ryby w mniej niż 300 litrowym akwarium to nie powinni się przyznawać. A już zupełnie ci co trzymają te ryby w mniej niż 100 litrach. Powinniście się wstydzić niby akwaryści od siedmiu boleści ! Ta ryba od co najmniej 600 litrów wzwyż.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter