Parzydełkowce (Cnidaria)

Opis

Jest to bardzo interesująca grupa jamochłonów, która w zewnętrznej budowie swojego ciała posiada parzydełka. Parzydełka chronią te zwierzęta przed drapieżnikami oraz umożliwiają zdobycie pożywienia. Parzydełkowce wydzielają silny jad, który poraża ofiarę, by potem ją pochłonąć. Większa grupa parzydełkowców odżywia się zooplanktonem. Ta grupa zwierząt prowadzi osiadły tryb życia, przytwierdzając się do podłoża. W ciągu życia wiele parzydełkowców może zmieniać zupełnie kształt swojego ciała. Parzydełkowce możemy podzielić na 3 gromady: Stułbiopławy, Krążkopławy i Koralowce.

Stułbiopławy (Hydrozoa)

Stułbiopławy mają bardzo charakterystyczną cechę: przemiana pokoleń. Na przemian występuje stadium polipa i meduzy. Stułbiopławy żyją w koloniach, które są zbudowane z pojedynczych polipów. Ciekawostką jest to że poszczególne polipy spełniają różne role w grupie: jedne odpowiadają za odżywianie, inne za obronę, zaś inne za wytwarzanie gonad i uczestnictwo w rozmnażaniu.

Ważna uwaga jest to że tylko niewielka liczba gatunków stułbiopławów nadaje się do hodowli akwarystycznej. Do utrzymywania w akwarium nie nadają się gatunki o małych polipach (np. Millepora). Natomiast znakomicie będą się czuły w akwarium stułbiopławy z rodzaju Eudendrium.

W naturalnym środowisku stułbiopławy odżywiają się drobnym planktonem. Najlepszą metodą karmienia w akwarium będzie stosowanie planktonu zastępczego. Można podawać również larwy Artemii.

Do wrogów stułbiopławów zaliczamy ślimaki z podrzędu Aeolidoidei. Może on zniszczyć całe kolonie tych zwierząt. Stułbiopławy najlepiej umieścić w takim miejscu zbiornika, gdzie nie będą przeszkadzały we wzroście innym osiadłym bezkręgowcom. Jest to bardzo ważne ponieważ bezkręgowce mogą zostać dotkliwie poparzone przez silny jad stułbiopławów.

Miejsce umieszczenia stułbiopławów też nie jest bez znaczenia, ponieważ w oświetlonym miejscu bardzo szybko zostają pokryte przez glony i giną. Wyjątkiem od tej reguły jest Millepora, czyli nakłutek, który żyje w symbiozie razem z zooksantellami, dlatego bez światła nie zostają przeprowadzone procesy fotosyntezy, tak potrzebne do przetrwanie tego gatunku.

Krążkopławy (Scyphozoa)

Krążkopławy nie nadają się do hodowli w akwarium, ponieważ posiadają silny jad, który jest niebezpieczny również dla człowieka. Wyjątki są nieliczne, należy do nich jeden gatunek Kasjopei (Cassiopeia andromeda), która nawet rozmnaża się w warunkach akwariowych. Możemy ja karmić larwami solowca. Należy im zapewni dużą ilość światła, ponieważ tworzą symbiozę z zooksantellami. Niestety wadą hodowli jest to, że należy je hodować w zbiornikach jednogatunkowych oraz trudność z zakupem. Dlatego też nie często spotyka się krążkopławy w zbiornikach akwarystycznych, nawet w ogrodach zoologicznych.

Bibliografia: J. Skrzypecka, T. Skrzypecki - Akwarium morskie. W. Baumeister - Akwarystyka morska. Dick Mills - Akwariowe ryby morskie. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

4 komentarzy

  1. GREMLIN:

    Mam serię pytań: *Gdzie w województwie Śląskim (mieszkam w Żywcu, w okolicach bielska białej) można je kupić i za ile? *Z jakimi stworzeniami moge je trzymać. *jaki jest najmniejszy wzrost (bardzo bym chciał małe). *I jeszcze poproszę o jakieś ważne szczeguły.

  2. SyLwIa ;):

    biologia wyczerpuje...:)) no ale trzeba sobie poradzić

  3. Maria1234524:

    Mam to na Biologi nie lubie tego przedmiotu ale Bardzo interesujący temat naprawde fajny!

  4. izzzis:

    mam to na przyrodzie

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter