Pielęgnica brabancka Duboisa (Tropheus)

Opis

Pielęgnica brabancka Duboisa – Tropheus Duboisi. Nie jest uważana za szczególnie terytorialny gatunek tropheusów. Zasadniczą większość czasu spędza w dolnych i środkowych warstwach toni wodnej. Pomiędzy płetwą grzbietową, a płetwami brzusznymi ciągnie się jasny pas. Jej ciało jest delikatnie bocznie spłaszczone. Głowa jest koloru szaroniebieskiego, zaś tułw czarnego. Osobniki w wieku młodzieńczym są barwy czarnej z widocznymi licznymi białymi kropkami.

Rodzina

Pielęgnice (Cichlidae)

Pochodzenie

Jezioro Tanganika w Afryce

Długość

Ok. 13 cm

Odżywianie

Mrożone drobne skorupiaki, pokarmy roślinne oraz specjalne karmy. Lubi zeskrobywać glony.

Temperatura

24-27 C.

Warunki hodowlane

Powinniśmy je hodować w dosyć luźnym stadzie w dużym akwarium. Ilość kryjówek może być ograniczona, ale pewna ich ilość jest konieczna. W przypadku, gdy w stadzie występuje niedobór samic, osobniki męskie zalecają się i napastują je. Woda powinna mieć twardość od 8 do 25 n oraz pH 7,3-8,7.

Rozmnażanie

Podobnie jak u innych gębaczy samica zbiera jaja do pyska. Składane są w dosyć ograniczonej liczebności.

17 komentarzy

 1. Sandra:

  Moja koleżanka trzymała 3 sztuki samca i dwie samice w 25l i przeżyły 4 lata po czym po prostu się biedne wykończyły... Sana mam akwa towarzyskie prowie (ok.) 700litrów i choduje 15 sztuk tej rasy, 3 zbrojniki, i spore stado chokejówek... Jak na razie trzymają się nieżle biorąc pod uwagę to że mam je 3 lata a trolephusy ani zbrojniki nic nie zrobiły chokejówkom, poniewarz mam sporą ilość kryjówek - przy ogulnym sprzątaniu je liczę i żadnej nie brakuje:)

 2. dzejms:

  moge trzymać parke tych ryb w akwarium 90l?

 3. Michał3333:

  Na te ryby to 300 litrów (120/50/50) jest minimum!!! Ale że 14 sztuk min bez przesady w stadzie 6-8 sztuk już się będą dobrze czuły. Tropheusy Moora wg mnie są nieco ładniejsze :) pozdrawiam.

 4. Długi 2500l:

  Popieram wolność tych rybek...

 5. Majki:

  panowie,tropheusy trzymamy w akwa minimum 300l. przy czym długość min.150cm,wskazane 400l.gdyż przy 120cm.dl.widoczna jest znaczna agresja ryb,wiem to z własnego doświadczenia

 6. lajtka:

  Daniel - nie możesz, one Ci urosną i będzie im ciasno. Kup 2 parki albo samca i 3 samiczki i dokup inne rybki mniejsze jakąś ławicę i zbrojnika. Na pewno tak będzie lepiej. Pozdrawiam.

 7. lajtka:

  Daniel - nie możesz, one Ci urosną i będzie im ciasno. Kup 2 parki albo samca i 3 samiczki i dokup inne rybki mniejsze jakąś ławicę i zbrojnika. Na pewno tak będzie lepiej. Pozdrawiam.

 8. lajtka:

  Krzysztof- akwarystyka nie jest wyłącznie dla burżujów, jestem przeciwniczką trzymania dużych ryb w małych akwariach i kocham ryby, lecz nie każdy zakłada aqua w domu 240 l. czy 400 l. Jakbym chciała kupić sobie basen do pokoju to bym to uczyniła, tymczasem Jan-50 l. na 4 szt. Duboisa może być za mało, bo to rybka broniąca swojego terytorium, jeśli lubisz te rybki dokup im przynajmniej 120 l. to z pewnością będą się czuły lepiej :) Pozdrawiam.

 9. jan_d_2005:

  ile dni samica inkubuje ikrę? Wytarły się 25.03.11 Co podawać do jedzenia w tym czasie? wpuściłem im na początku 24 szt. narybku molinezji aby wyjadały resztki pokarmu, zostało tylko 6 szt. widocznie nie gardzą żywą rybką. trzymam je w 160l.

 10. zibi:

  w 200 litrach mnożyły mi się na potęgę,do sklepu oddałem ok 60 sztuk.Miałem stadko 15 sztuk,pozdrawiam wszystkich akwarystów i tych prawdziwych i tych na niby.

 11. daniel:

  a mogę trzymać 10 Tropheus w 150l

 12. Janusz:

  osoby które trzymają takie rybki w akwa mniejszych niż 400litrów robią im wielką krzywdę to tak jak by wam ograniczyć wolność i zmniejszyć wasza powierzchnie w zbiornikach 50 l to możesz rozmnażać gupiki a nie czymac rybki

 13. Max II:

  ile sztuk najlepiej ich trzymać ?

 14. BARBĄS:

  SKĄD WIESZ JAK SIE CZUJĄ ? POWIEDZIAŁY CI TO...

 15. młody:

  50 litrów i 4 ryby to chyba żart. Tropheusy trzeba hodować w stadzie minimum 14 sztuk a zbiornik to minimum 300 litrów...

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter