Pielęgnica cytrynowa

Opis

Pielęgnica cytrynowa – Chichlasoma (Amphilophus) citrinellus. Jej płetwy i ciało są koloru pomarańczowo-cytrynowego. Samce posiadają rozwijający się z wiekiem garb na głowie oraz bardziej wydłużone ciało. Ponadto samce są zazwyczaj większe od samic. Ryby te chętnie pływają w całej toni wodnej. Mogą przebywać z innymi, właściwie dobranymi gatunkami, ale lepiej hodować jest je w jednogatunkowym akwarium. Pielęgnica cytrynowa jest bardzo opiekuńcza w stosunku do swojego potomstwa. Ponadto należy zwrócić uwagę, że jest to ryba terytorialna. Powszechnie uważana jest za gatunek bardzo inteligentny.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Strumienie i rzeki od Nikaragui do Meksyku.

Długość

Dorasta do 35 cm.

Odżywianie

Chętnie zjadają pokarmy takie jak: wazonkowce, rozwielitki, serca wołowe, rureczniki, dżdżownice oraz ślimaki.

Temperatura

22-26 C

Warunki hodowlane

Pielęgnice cytrynowe chętnie niszczą rośliny i kopią w podłożu. Z tej przyczyny akwarium powinno być pozbawione roślin. Ponadto akwarium musi posiadać dużą ilość kryjówek w grotach, z kamieni oraz wśród korzeni. Kamienie powinny być solidnie zamontowane, ponieważ ryby te chętnie kopią. Wymagają akwarium o bardzo dużej pojemności, dosyć dobrze oświetlonego. Parametry wody: miękka, pH 7-8, dobrze filtrowana i regularnie podmieniana. Gruba warstwa żwiru doskonale nadaje się za podłoże.

Rozmnażanie

Pielęgnice cytrynowe przystępują do tarła w wodzie o odpowiednich właściwościach oraz odpowiednim systemie filtracyjnym. Przed tarłem ryby dosyć obficie należy karmić. Oznaką tarła jest budowa gniazda w podłożu poprzez przenoszenie żwirku z jednego miejsca na drugie. Samica płetwami wachluje ikrę, zapewniając odpowiedni przepływ tlenu i wody. Po około 3-4 dniach następuje wylęg młodych. Zadaniem samca jest patrolowanie obszaru wokół gniazda i odpędzanie ryb, które mogą być zagrożeniem dla potomstwa. Młode karmimy larwami solowca oraz mikro nicieniami. Rosną w szybkim tempie.

24 komentarzy

  1. dawid grabarz:

    polecam rybkę jest potulna dla ludzi śliczny gatunek jak ktoś ma duże akwa i duże pielęgnice niech sobie je kupi :D

  2. nn:

    do michał333:jednego skalara nie wpuszczaj wogóle po co ci one, ja bym ich wogóle nie dawała. Szczelinowce lelupa i naskalniaki to też nie najlepsze wyjście bo one potrzebują twardej wody, mieczyki i gupiki znikną ci więc po co ci one??? Będziesz je miał dzień a potem ci je pielęgnice zjedzą. Więc pielęgnice- tak, zbrojniki- tak ale nie lamparcie, niebieskie z 4, giętkoząb- tak, wydaje mi się, że to optymalny zestaw, choć jak ryby będą młode będzie ci się wydawać pusto- nie kupuj więcej, bo za rok będzie przerybienie.

  3. Michał3333:

    Czy mógł bym sobie je kupić do 240l(120/40/50) holendersko-kamiennego akwarium towarzyskiego?Na razie mam 112l. ,ale planuje kupno 240l.Reszta obsady ryb to: dwie akary pomarańczopłetwe,dwie pielęgnice niebieskołuskie,skalar,dwa szczelinowce Leleupa,naskalnik Marliera,dwa giętkozęby wielkopłetwe,zbrojnik lamparci,zbrojnik niebieski,parka mieczyków,dwa gupiki (wiem,że po zakupie cytrynowej muszę liczyć się z ich stratą).Jeżeli można je trzymać w 240l to czy zagrażałyby rybom oprócz piękniczkowatych?Jeżeli nie, i można trzymać 2-4 szt w 240l z wymienioną tu obsadą,kupiłbym je.Jeżeli jakiejś rybie zagrażają to jakiej?O odpowiedź proszę do lipca 2013.r. ,a więc czekam rok.Za wszelkie odpowiedzi a nawet wskazówki serdecznie dziękuję!!!Pozdrawiam wszystkich normalnych ,(ale widzę,że wszyscy tutaj są normalni)akwarystów.

  4. geniodekt:

    Dawid, życzę twojej pielęgnicy smacznego.

  5. Dawid:

    Witam kilka dni temu kupiłem sobie pielęgnice cytrynową(tak było napisane na szybce).Ona wogóle nie jest podobna do tych ma szare paski i jest biała jest charakterystyczna ponieważ ma czerwone oczy.Wczoraj też sobie kupiłem sobie 2 neonki czerwone i dzisiaj wstałem żeby je nakarmić i nie ma jednej neonki. Więc moje pytanie jest takie czy ta moja rybka zjada neonki czerwone? .(Ryba zachowała się bardzo agresywnie)

  6. Dzogurcik:

    Witam ja mam jak kolega Bartek akwarium 300l i w nim miałem 2 pielęgnice pawie oko, 2 pielęgnice cytrynowe i ducha. Oczywiście to akwarium miało być tylko do puty do puki się przeprowadzę do nowego mieszkania. Pielęgnice obydwa gatunki mają około 7 cm, myślałem że to raczej pawie oko będzie okazywało agresję wobec cytrynówek tym czasem około 3o min temu wyłowiłem z akwarium pawie oko w stanie gorzej niż krytycznym, i prawie wyrwane pół roślinności jaką mam w akwarium. Odradzam tych ryb jeżeli ktoś chce je koniecznie to niech kupuje akwarium 500l i myślę że w takim to 2 sztuki można trzymać spokojnie ale na pewno nie w sąsiedztwie innych ryb.

  7. kama~~:

    Mam pytanie Czy pielęgnice cytrynowe w czasie tarła długo szukają miejsca w akwarium np. miesiąc

  8. neon:

    czy gurami mozaikowe może być z pielęgnicą cytrynowa

  9. batman:

    mam pytanie czy pielegnice cutrynowe mogą byc z pielegnicami pawiookimi?

  10. bartekc7:

    Ja mam tak dobrze dobraną pare że co tydzień składają mi ikre

  11. cycu:

    Ja tam wpuscilem dwie pielegnice cytrynowe do swojego akwarium 112l. i mam w nim rozne gatunki typu skalar, mieczyk, neon itp i zachowuja sie calkiem ok .

  12. Bartek:

    witam jestem posiadaczem tych rybe posiadam parke sa to nie samowicie agresywne ryby moje akwarium ma 300l i odrazu mowie ze jest to za malo dla nich akwarium dla tych ryb to najmniej 500l na pare i to dobrana w czasie tarla strasznie agresywne u mnie zabily flower horna i byl to okaz juz dorosly nad hodowla tych ryb trzeba sie bardzo zastanowic

  13. tomato 223:

    czy można je trzymać z innymi drapieżny mi pielęgnicami takie jak p.managuańska czy tilapia zebra zebra mi pobiła pawiooke

  14. sd:

    Czy akwa o poj. 112l starczyłaby do hodowli tychże ryb ? jezeli tak to ile sztuk mógłbym zapakowac do tego akwa :)

  15. alan:

    mam zebry 30 sztuk zagryzły dużą pielęgnice pawiooką

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter