Pielęgnica czekoladowa

Opis

Pielęgnica czekoladowa – Hypselecara temporalis. Posiada ciało bocznie spłaszczone, wysokie i prawie owalne w zarysie. Jest ono ubarwione na oliwkowo, szarawo lub żółtawo. Boki są ozdobione dwiema czarnymi plamami. Głowa, brzuch oraz okolice skrzeli są różowawe, czerwonawe lub fioletowawe. Dymorfizm płciowy jest dosyć słabo zauważalny. Samice są zazwyczaj odrobinę mniejsze. Czasami są jaśniejsze i mniej wyraziście ubarwione. Zdarza się, że u samców pojawia się na czole narośl w postaci guza tłuszczowego. Ten gatunek pielęgnicy porusza się w bardzo piękny i dostojny sposób.

Rodzina

Pielęgnice

Pochodzenie

Duże obszary północnej części Ameryki Południowej. Bardzo lubi przebywać w stagnujących lub wolno płynących woda. Najczęściej możemy ją spotkać pod roślinami pływającymi oraz w podwodnych zaroślach.

Długość

W warunkach naturalnych osiąga 30-35 cm, natomiast w akwarium sporadycznie przekracza 20-25 cm.

Odżywianie

Jest gatunkiem wszystkożernym. Nie sprawiają większych kłopotów odnośnie karmienia. Możemy im podawać pokarmy takie jak np.: pokarm żywy (rureczniki, ochotka, wodzień, doniczkowce, dzdżownice), mrożony (ochotka, kryl, gamma rus), suche płatki, granulki i tabletki. Pamiętajmy również o pokarmach roślinnych takich jak np.: siekany szpinak, parzona sałata oraz zielony groszek.

Polecane produkty
Tropical - Pokarm intensyfikujący ubarwienie pielęgnic
Tropical - Pokarm intensyfikujący ubarwienie pielęgnic
6,65zł brutto
Opis
Tetra - Pokarm dla pielęgnic w formie pałeczek
Tetra - Pokarm dla pielęgnic w formie pałeczek
31,93zł brutto
Opis

Temperatura

25-30 C.

Warunki hodowlane

Wobec innych gatunków są stosunkowo łagodne, jednakże normą jest agresja wewnątrzgatunkowa. Ze względu na agresję wewnątrzgatunkową wskazana jest hodowla pojedynczej ryby lub dobranej pary. Zbiornik hodowlany powinien mieć co najmniej 250 litrów. Nakrywamy go szybą, ponieważ gatunek ten bardzo dobrze skacze. Akwarium musi być zaopatrzone w wydajny filtr, grzałkę z termostatem, delikatnie pracujący napowietrzacz oraz dosyć mocne oświetlenie. Podłoże może składać się z drobnego i ciemnego żwiru bazaltowego lub ciemnego piasku rzecznego. Z uwagi na fakt, że są to ryby dosyć płochliwe wskazane jest gęste obsadzenie roślinami. Nie należy sadzić delikatnych roślin, ponieważ mogą być obgryzane przez pielęgnice. Pamiętajmy również o roślinach pływających. Za elementy podłoża mogą być zastosowane kawałki drewna i korzenie. Parametry wody: kwaśna do lekko zasadowej (pH 6,0-7,0) oraz miękka do średnio twardej. Przeprowadzamy cotygodniową wymianę około 25 % wody. Zmieniana woda musi być uzdatniona i odstała.

Rozmnażanie

Generalnie nie jest to zadanie bardzo trudne. W czasie tarła w akwarium nie mogą przebywać inne ryby, ponieważ w tym czasie pielęgnice czekoladowe stają się agresywne. Parametry wody: miękka, lekko kwaśna (pH około 6,5) o temperaturze około 28 C. Samica składa ikrę na podłożu, kamieniu lub liściach. Jest on w ilości 400-700 sztuk. Para troskliwie opiekuję się ikrą. Po 3 dniach wylęgają się młode, a po kolejnych 3 rozpoczynają poszukiwanie pokarmu. W tym momencie rozpoczynamy ich karmienie żywą lub mrożoną artemią, oczlikiem lub suchymi pokarmami dla narybku.

8 komentarzy

 1. Michał3333:

  Prześliczne oczy...

 2. wodnik:

  mam tą rybkę i karmienie jej to prawdziwa zabawa :) wyskakuje sobie z wody po mięsko jak delifn i rozpoznaje swojego pana:) wspaniała wspaniała rybcia, nie jest jakoś agresywna w stosunku do reszty mieszkańców :) polecam bo nie spotkałem się z takim zachowaniem u innych gatunków! chociaż paletka z którą pływa lubi być głaskana co jest niesamowite :))))

 3. konri:

  specjalnie dla nich kupiłem sobie duuże akwa :)

 4. Michał:

  Polska nazwa to pielęgnica szmaragdowa

 5. Dora:

  kocham pielęgniczki moja są jeszcze niezbyt duze,ale obawiam się,ze gdy podrosną mozę być im zbyt ciasno. Jak duze powinno byc akwarium by mogły w nim zyc 3 pielegnice z innymi rybkami?

 6. maxadam:

  jest piekna jakbym miał możliwość napewno bym kupił

 7. Rybcia:

  Trochę śmieszna ta rybka.

 8. spy001(asia):

  A pielęgnica kakadu???

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter