Pielęgnica managuańska

Opis

Pielęgnica managuańska – Cichlasoma (Parachromis) managuese, Heros managuensis. Gatunek ten posiada szaro-brązowawe ciało, które jest pokryte ciemnymi plamami i cętkami. Od płetwy ogonowej do pokryw skrzelowych przebiega słabo widoczna ciemna smuga. Pielęgnica managuańska uznawana jest za gatunek agresywny z silnie rozwiniętym terytorializmem. Większość czasu spędza w przydennej i środkowej strefie wody. Samica zazwyczaj jest grubsza i mniejsza oraz posiada mniejsza ilość plam na płetwie grzbietowej i odbytowej. Samce są intensywniej ubarwione, smuklejsze i większe. Ryby te są jadalne.

Rodzina

Pielęgnice (Cichlidae)

Pochodzenie

Ameryka środkowa - wolno płynące rzeki potoki i strumienie.

Długość

Dorasta do 50 cm.

Odżywianie

Chętnie spożywa pokarmy takie jak: rureczniki, małe rybki, skrobane mięso, rozwielitki oraz wazonkowce.

Temperatura

23-26 C.

Warunki hodowlane

Akwarium powinno być bardzo duże (minimum 500 L) z kryjówkami wśród kamieni i korzeni oraz wolną przestrzenią do pływania. Woda powinna mieć pH 7-8,6 oraz miękka. Oświetlenie zbiornika nie powinno być zbyt intensywne. Polecana jest do hodowli w zbiornikach jednogatunkowych. Hodując ten gatunek zazwyczaj nie umieszczamy roślin. Ponadto woda w zbiorniku powinna być intensywnie filtrowana.

Rozmnażanie

W pary ryby dobierają się same. Dobraną parę przenosimy do zbiornika tarliskowego w którym panują takie sam warunki jak w akwarium ogólnym. Ikra najczęściej składana jest na płaskim kamieniu w ilości 2000-3000 sztuk. Para opiekuje się zarówno ikrą, jak również narybkiem. Wylęg następuje po około 70 godzinach. Po kliku dniach młode zaczynają samodzielnie pływać. Karmimy je larwami oczlika. Z upływem czasu podajemy pokarm coraz większych rozmiarów. Zdjęcia: Użytkownik Petenia z forum.

18 komentarzy

  1. małpa:

    Też kiedyś miałem. Podpuściłem swoją żonę, że niby można pogłaskać rybkę (pilnowały ikry). Żona przez pół roku nie wchodziła do pomieszczenia z akwariami.

  2. emi:

    no moze i super ale jak akwarium demoluje..!!ja mam dosc dorosla parke (juz nawet nie wiem ile lat maja...)obie po ok 40-45 cm i robia masakre w zbiorniku..i ganiaja glonojada :P

  3. Arnold XXL:

    Super rybka !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:):):):)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter