Pielęgnica skośnopręga

Opis

Pielęgnica skośnopręga – Mesonauta festiva. Jej ciało jest dość wąskie, ścieśnione po bokach, barwy zielononiebieskiej z wyraźną brunatną skośną pręgą biegnącą od oka do końca płetwy grzbietowej. Tęczówka oka jest czerwona. Od stanu emocjonalnego zależy intensywność ich ubarwienia. Samica jest nieco mniejsza i ma mniej wydłużone płetwy. W zbiorniku przebywa głównie w przydennej i środkowej strefie. Jest rybą płochliwą, więc lepiej ją trzymać w gromadzie tych samych ryb lub w towarzystwie podobnych dużych i spokojnych pielęgnic. W warunkach akwariowych mogą dożyć kilkunastu lat.

Rodzina

Pielęgnice.

Pochodzenie

Żyje w niewielkich stadach w stojących i wolno płynących wodach tropikalnej Ameryki Południowej od Gujany aż po Rio Paraguay.

Długość

W akwarium osiąga długość 16-17 cm, a nawet więcej. Samice są mniejszych rozmiarów i zazwyczaj nie przekraczają 11 cm.

Odżywianie

Pokarm powinien być żywy, dość duży i urozmaicony. Koniecznie należy uwzględnić w diecie pokarm roślinny. Oprócz pokarmów gotowych możemy podawać im takie jak np.: sałata, płatki owsiane, mniszek lekarski czy szpinak.

Temperatura

Toleruje temperatury z zakresu 22-27C.

Warunki hodowlane

Jest gatunkiem dosyć płochliwym, dlatego zbiornik musi stać w miejscu spokojnym. Ryba ta wymaga dużego zbiornika z kępami wysokich roślin, dobrze oświetlonego i z miejscem na kryjówki, np. korzenie, groty. Ponadto w akwarium musi znaleźć się wolna przestrzeń do pływania. Dobrze jest umieścić kilka roślin pływających, które uspokajająco wpływają na ryby. Woda powinna być miękka, dobrze natleniona, o pH 6,5-7,2. Jest rybą nieodporną na chemikalia i tzw. „starą wodę”, więc woda powinna być częściowo wymieniana ok. 20% co 2 tygodnie. Parametry fizyko-chemiczne wody mają bardzo duże znaczenie. W nieodpowiednich warunkach środowiskowych nie cieszą się dobrym zdrowiem. Jest rybą zgodną w okresie poza tarłowym, chociaż może zjadać małe kąsaczowate. Często można zauważyć przejawy agresji w stosunku do osobników własnego gatunku. W zapobiegnięciu temu zjawisku pomaga hodowla w bardzo dużym zbiorniku. Zdarzają się ryby zdecydowanie bardziej agresywne od innych. W trakcie tarła agresja bardzo się nasila. Najlepiej czują się w stadzie składającym się z około 6-8 osobników. W niewłaściwych warunkach łatwo zapada na choroby infekcyjne oraz pasożytnicze. Leczenie nie zawsze daje oczekiwane efekty. Z tej przyczyny leki oraz ich dawka muszą być szczegółowo dobrane. Ponadto warunkiem wyleczenia jest zapewnienie właściwych parametrów fizyko-chemicznych wody.

Rozmnażanie

Aby rozmnożyć ten gatunek koniecznie należy zapewnić odpowiednie warunki, a także musimy posiadać odpowiednią parę rozpłodową. Najlepiej jest zakupić około 10 młodych osobników. W wieku około 10 miesięcy zaczynają dobierać się w pary. Trwałe pary hodowlane nie są tworzone od razu. Samiec jest dosyć wybredny i często odbywa tarło z kilkoma samicami. Do tarła najlepiej jest zastosować oddzielny około 100 litrowy zbiornik. Codzienna podmiana około 20% wody pobudza pielęgnice do tarła. Parametry wody: lekko kwaśna (pH 6,5), miękka (około 5 n) o temperaturze 28-29 C. Odpowiednio dobrana para jest troskliwymi rodzicami. Ikra jest składana na kamieniach, szybach lub twardych i sztywnych liściach. Larwy wylęgają się po dwóch dniach i rodzice umieszczają je w przygotowanym dołku w piasku. Po 3-4 dniach młode zaczynają pływać, pokarmu szukają blisko powierzchni i między roślinami. Karmimy je wtedy drobnym planktonem, później skrobanym mięsem. Konieczny jest pokarm roślinny. Możemy wychowywać młode z udziałem rodziców, bądź bez. Zależy to od właściwie dobranej pary hodowlanej. W zbiorniku z młodymi należy zagwarantować idealną higienę. Codziennie usuwamy nieczystości i resztki pokarmu. Dolewana woda powinna być o identycznych parametrach, krystalicznie czysta oraz dobrze natleniona. Zagwarantowanie takich warunków jest podstawą sukcesu hodowlanego.

8 komentarzy

 1. Dominik:

  Mam gurami mozaikowe i strasznie goni skośnopręgą i chowa się po kątach,roślinkach.

 2. Tito:

  Mam parkę i powiem że nie może być trzymana z osobnikami powolnymi i z długimi płetwami bo mają zwyczaj do obgryzywania ich...np moje piękne duże skalary zostały oszpecone przez te dwa osobniki

 3. skosek:

  Oby dwie to są samice :)

 4. joseph1985:

  a ja miałem taką w akwarium 150l i wyskakiwała po pokarm który przylepiał się do szyb nad powierzchnią wody:D

 5. johny 182:

  własnie obale tą informacje bo moja pielęgnica skośnopręga miała dokładnie 22 cm :)

 6. wlkp:

  eee nie wydaje wam się podobna do gurami? xD

 7. larwarro:

  ja miałem 1 sztuke w akwa 112l i wyrosła mi aż do ok.20 cm heh była poprostu piękna

 8. ♦BOSS♦:

  A ta rybka z dołu czy z góry to samiec?? Mam jedną sztukę, podobno rozumie ludzi więc z nią gadam ;]

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter