Pielęgniczka Kakadu

Opis

Apistogramma cacatuoides – Pielęgniczka Kakadu. Te pięknie ubarwione ryby są chętnie hodowane zarówno przez doświadczonych jak i początkujących akwarystów ze względu nie tylko na ich wspaniały wygląd ale również łatwość rozmnażania. Zapewnienie im warunków bytowych chociażby zbliżonych do wymaganych, umożliwia udaną hodowlę. W sklepach zoologicznych można spotkać się z wieloma odmianami barwnymi tego gatunku. Jednak dla wszystkich odmian charakterystycznym akcentem kolorystycznym pozostają krwistoczerwone plamy na płetwie ogonowej. Natomiast charakterystyczną cechą anatomiczną jest ciekawa budowa płetwy grzbietowej, która przypomina czub papugi kakadu. Samce są intensywniej ubarwione i większe od samic. Mają wydłużone promienie płetwy grzbietowej i ogonowej. Samice nie posiadają czerwonych plam na ogonie.

Rodzina

Pielęgnicowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje przede wszystkim małe rzeki i strumienie w Peru, Boliwii oraz Brazylii.

Długość

Mogą dorastać maksymalnie do 9 cm. Samce średnio 8 cm, a samice 4-6 cm.

Odżywianie

Ryby należy karmić pokarmem żywym i mrożonym (np larwy komarów) oraz suchą karmą w postaci płatków lub granulatów.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 22-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,5 a twardość ogólna 3-10°dGH. Ryby te przejawiają silny instynkt terytorialny. Z pozoru spokojne mogą nagle stać się bardzo agresywne w stosunku do siebie oraz innych mieszkańców akwarium jeżeli nie zapewni im się wystarczająco dużej przestrzeni życiowej oraz kryjówek. Ryby te powinny być hodowane w grupach złożonych z jednego samca i kilku samic w zbiorniku o wymiarach minimum 60x30x30 cm, przy czym na jedna samice powinno przypadać terytorium o średnicy minimum 20cm. Trzymanie Kakadu w parach grozi zagonieniem samiczki przez samca. Również w przypadku hodowli 2 samiczek istnieje ryzyko dominacji silniejszej samicy. Z tego względu najbezpieczniej jest hodować kakadu w haremach złożonych z 1 samca oraz np. 3 samic w odpowiednio przestronnym zbiorniku. Akwarium powinno być gęsto obsadzone roślinami i obfitować w kryjówki takie jak np łupiny orzecha kokosowego, korzenie albo płaskie kamienie. Z kamieni można zbudować małe groty, które posłużą podobnie jak łupiny kokosa za schronienie oraz miejsce złożenia ikry. Podłoże w zbiorniku powinno być raczej miękkie, najlepiej piaszczyste ponieważ Kakadu chętnie składają ikrę również we wykopanych przez siebie dołkach. Jeżeli chcemy trzymać kilka samców akwarium powinno być odpowiednio duże aby nie dochodziło do walk terytorialnych pomiędzy rywalami. Ryby te są dość wrażliwe na wysokie stężenie azotanów dlatego trzeba pamiętać o systematycznych podmianach wody. W akwarium biotopowym można trzymać je z małymi kąsaczami oraz sumami. W akwarium wielogatunkowym natomiast z rybami równie silnymi oraz wystarczająco szybkimi by ujść ewentualnym atakom Kakadu.

Rozmnażanie

Kakadu chętnie rozmnażają się w akwarium ogólnym w czystej, regularnie podmienianej wodzie. Odpowiednia temperaturą do tarła oraz wylęgu narybku jest temp. 25-27°C. Samice ustalają własne rewiry, gdzie strzegą gniazda z ikrą oraz narybku. Samce natomiast pilnują terenu przed potencjalnym zagrożeniem. Aby rozmnożyć Pielęgniczki Kakadu wystarczy zapewnić im odpowiednie dla nich warunki środowiskowe łącznie z wielkością zbiornika oraz dietą obfitująca w żywy lub mrożony pokarm. Zbyt małe terytorium lęgowe może stać się powodem rywalizacji oraz walk również pomiędzy samicami. Samiec trze się na zmianę z samiczkami, które składają ikrę na sklepieniu kryjówek np grot z kamieni czy łupin orzecha kokosowego. Po tarle jest on zazwyczaj przeganiany a samiczki podejmują samodzielną opiekę nad ikrą oraz narybkiem, który wykluwa się po około 2-3 dniach. Młode kakadu najlepiej jest dokarmiać larwami solowca do czasu, aż nie zaczną pobierać większego pokarmu. Autor: NirwAnia. Dziękujemy.

170 komentarzy

  1. cortez:

    Kakadu nie nadaje się do zbiornika z zebrami. Z ramirezami można je trzymac, ale na każdą pielęgniczkę powinnna przypadac powierzchnia dna ok. 20x20 cm.

  2. madzia:

    nie rozróżniam moich dwóch pielęgniczek kakadu

  3. mowalik:

    Mam zamiar kupic pare kakadu. Jakie jeszcze ryby moge kupic? Odpowiedzcie plis

  4. jakim:

    Czekam na odpowiedż czy można łączyć kakadu z zebrami w 1 akwarium sprawa jest pilna bo jutro kupuję 3 kakadu (samca i 2 samiczki)do akwarium z 4 zebrami??

  5. jakim:

    czy mogę kupić 3 kakadu do akwarium z pielęgnicami zebra jest ich 4 ??

  6. Domen:

    Czy do kakadu mogę wpuścić ramirezki ???

  7. Pentagram666mar:

    Można je trzymać wraz z pielęgniczkami ramireza??

  8. cortez:

    Samice kakadu są bardzo troskliwymi matkami. Do zapłodnienia ikry może nie dojśc w zbyt twardej wodzie lub przy braku zainteresowania samca. Samica nie obroni ikry przed np. zbrojnikami, a młodych np. przed danio, neonami itp.(są zbyt szybkie). Na narybek często poluje samiec. Jeśli woda ma parametry podane wyżej,azotany (NO3)na niskim poziomie, kryjówki z niskim sklepieniem i drobnoziarniste podłoże (zapłodniona ikra jest przenoszona przez samicę do wykopanego dołka)- nie powinno byc problemów z tarłem. Pozdrawiam

  9. Casti:

    Do kakadu: A wiec tak wszędzie pisze, ze pilęgnice kakadu, ramireza i wiele innych gat opiekuje się własna ikrą lecz tak jest przez pierwszy dzień no może dwa, później jesli pielęgniczka zgłodnieje zacznie zjadać swoją ikrę smutne ale prawdziwe. Ikrę po złożeniu radze odłowić do osobnego akwarium z parametrami wody wyżej podanymi – ważne jest natlenienie wody. Później mamy 100% na wyklucie. Pozdrawiam

  10. jaroslawcywka:

    TAK CZYTAM I PATRZE hmmm;-) Moim zdaniem takie rybki jak jakies mieczyki ,molinezje ,gupiki itd.nie trzymajcie takich ryb z pielegnicowatymi to moje zdanie

  11. Pasqual:

    do : Pielęgniczka-kakadu : w Katowicach można je kopić na Ligocie ul Mazowiecka

  12. marchewa:

    z gupikami?? zwariowales to jak piranie z skalarami:p

  13. kakadu:

    witam mam mały problem z kakadu wytarły sie juz 3 razy i po 2 dniach ikra ginie a malych jakos nie widac..dlaczego zjadają młode czy też ikre?moje gg5442620

  14. Pielęgniczka-kakadu:

    Gdzie je można kupić w Katowicach? :]

  15. OoOolLloOo:

    Można je trzymać z gupiakami ? Prosze o szybka odpowiedz :)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter