Pyszczak hełmiasty (Frontoza)

Opis

Pyszczak hełmiasty (Frontoza) – Cyphototilapia frontosa. Posiada bardzo charakterystyczny garb tłuszczowy (wypukłość czołowa z tkanki tłuszczowej). Ponadto posiada ciemnej barwy pionowe pasy, których intensywność uzależniona jest od nastroju ryby. Uznaje się je za ryby spokojne usposobione. W środowisku naturalnym żyje pośród skał, które są szczuplone zaopatrzone w roślinność.

Rodzina

Pielęgnicowate (Pielęgnice) – Cichlidae

Pochodzenie

Jezioro Tanganika w Afryce

Długość

ok. 30 cm

Odżywianie

Chętnie zjada ochotkę, dżdżownice, kryl, krewetki, małe ryby i pokarmy w tabletkach.

Temperatura

25-27 °C - przekroczenie górnej granicy o ponad 2°C, może skutkować śmiercią ryb

Warunki hodowlane

Pyszczaki hełmiaste powinny być hodowane w grupach (samiec plus 2-3 samice). Mogą być hodowane z gatunkami łagodnymi i spokojnymi. Zbiornik hodowlany musi być bardzo duży (min. 450-500L). W akwarium powinny znaleźć się duże wolne przestrzenie do pływania, odsłonięte miejsca odpowiednie do przeprowadzenia tarła i kryjówki skalne. Odpowiednia twardość mieści się pomiędzy 10-25°n i 7,4-8,7 pH. Rośliny o delikatnej budowie są niszczone.

Rozmnażanie

Ikra (25-100 jaj) składana jest na płaskiej powierzchni, a następnie zbierana do pyska. Samica inkubuje ją 35-40 dni. Po tym okresie samica wypuszcza je z pyska. W tym okresie młode mają ok. 1,5 cm długości.

18 komentarzy

 1. Michał3333:

  Ok,sorry bo pisali ze do 240l można 7 frontoz wpuscic... Takie przerybienie a niby ja to porażka???Po ludzku się spytałem a wy od razu się czepiacie... Jak nie można to nie kupie i tyle.

 2. akwarysta na wieki:

  Michał3333 każda ryba z innej bajki, a 240 to i tak bedzie za mało dla tych co masz !! a ty chcesz jeszcze dokupić? porażka.. ;/

 3. Michał3333:

  Witam,czy mógłbym mieć 4 Frontozy (1/3) w 240l. z poniższą obsadą: 2 pielęgnice niebieskołuskie,2 akary pomarańczopłetwe ,2 giętkozęby wielkopłetwe,2 szczelinowce Leleupa,1 naskanik Marliera ,1 motylowcem,1 skalarem,1 gibbicepsem,1 ancistrusem.sp (niewłaściwie określanym jak z zbrojnik niebieski) i 4 bocjami wspaniałymi.Obecnie mam 112l. (jeszcze nie mam bocji i motylowca) i z powodu przerybienia kupuje 240 lub 250 litrowe akwarium.Akwarium będzie z dużą ilością kryjówek, roślin i oczywiście kamieni.Filtruje zeolitem i wkładem ceramicznym (te białe kamyczki z dziurką,jakby ktoś nie wiedział o co mi chodzi).Czy frontoza nie mi szczelinowców leleupa,ani żadnych innych ryb? Pozdrawiam i dziękuję za wszelkie odpowiedzi.

 4. rybka223:

  Właśnie chcę założyć hodowlę pyszczaków tylko malawi

 5. Bartek:

  mam akwa 400l iw nim 12 tropheusow, chce dokupic frontose. jak rozwiazac sprawe karmienia? oba gatunki sa na innej diecie?

 6. kita:

  dlaczego pyszczaki kopia glebokie nory w akwarium

 7. waldek:

  lubuje sie w pyszczakach.znam ich upodobania bo mialem ich sporo i rozne szczegolnie z j. tanganika.. zostaly tylko frontozy. akwarium mam 450 l.

 8. Akwarysta :):

  Mam pytanie: Nigdy jeszcze nie gustowałem w pielęgnicach. Mam puste akwarium 112 litrów i pytałem się faceta z zoologicznego czy mogę włożyć 4 małe frontozy (5-7 cm) to powiedział że tak (proponował mi naety 6 frontoz ale to każdy akwarysta wie że będzie przerybienie) i że nie muszę sprawdzać parametrów pod warunkiem że wsadzę tam kamienie które zatwardzają wodę (wapienie, martwe rafy itd). Do tego powiedział że muszę wsadzić 2-3 abunabiasy i tyle. Czy to prawda?? proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuje

 9. Delorm:

  Jak moje frontozy były małe miałem też muszlowce, ale jak froncie urosły muszlowce stały się pokarmem. Chyba że wybierzesz muszlowce większych rozmiarów. miałem też z nimi księżniczki, ale teraz trzymam tylko z fronciami tropheusy.

 10. Karkosik:

  a muszlowce? albo ksiezniczki?

 11. Delorm:

  przy tych wymiarach spokojnie możesz trzymać ok. 20 sztuk fronci + inne rybki. pozdrawiam

 12. nikodem lat 36:

  wymiary akwa 290cm.długie 60cm.grube 70cm.wysokie

 13. Delorm:

  Nikodem ... dobrze by było gdybyś podał mi jeszcze wymiary tego baniaka, ale przypuszczam, że poszedłeś w długość, a nie w wysokość. Do tak dużego zbiornika możesz śmiało wpuścić ok 20 frontoz - dobrze by było aby samców było mniej niż samic np na 20 szt. 5 samców reszta samice, w moim baniaku na jednego samca przypadają 3 samice. Jak kupowałem moje stadko nie wiedziałem co samiec a co samica, samce nie miały jeszcze charakterystycznego garbu na głowie, kupowałem wtedy po 2-3 szt w jednym sklepie miały ok 4cm i jak pamiętam płaciłem za sztukę przeszło 6 lat temu ok 50 zł. Poczatkowo myślałem że jeden samiec na całe życie wybiera jesdną samicę - tak mi ktoś kiedyś powiedział - dopiero po czsie dowiedziałem się,a potem sam przekonałem, że ryba ta ustala w stadzie hierarcię, a samiec dominujący dobiera sobie rożne samice. Ryba ta nie jest agresywna ani wobec ryb własnego gatunku (samce nawet ustalając hierarchię nie są tak agresywne jak np jak tropheusy), ani wobec innych ryb, niemniej jednak nie powinny być trzymane z malutkimi rybami bo potraktują ja jako pokarm. Jestem zwolennikiem trzymania razem różnych gatunków ryb pod warunkiem że pochodzą z tej samej wody tzn tanganika (np frontosy) to tanganika, malawi to malawi, amazonka to amazonka i td. Z tego co wiem zebra to ryba bardzo agresywna i odradzam, pawiooka? też odradzam, nawet nie mam pojęcia jakie wymagania wobec wody ma zebra czy pawiooka, ale nie mieszaj ich. Jak chcesz hodować Froncie to polecam inne rybki z tanganiki jest ich dość sporo. Pozdrawiam

 14. nikodem lat 36:

  Do...Delorm...ile sztuk mogę wpuścić do akwa 1500L czy mogę trzymać je z innymi rybami i ile płaciłeś za sztukę umnie w sklepie takie po 6-8cm kosztujon 40zł JUSZ WŁAŚNIE WPÓŚĆIŁEM DO AKWA 6 SZT 3 SAMCE 3 SAMICE a czy mogę trzymać je z P.zebrom i z P.pawiookom ładne ma pan akwarium panie Delorm i czy te ryby dobierajom się w pary ..P..O..Z..D..R..A..W..I..A..M..

 15. atatcama:

  moja kolezanka i jej tata prowadza hodowle frontoz w 220l.

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter