Spironukleoza

Opis

Jest to choroba wywołana przez wiciowca Spironucleus eleganus, który atakuje woreczek żółciowy, wątrobę, jelita ryb. Czasami dochodzi do zaatakowania serca, śledziony, nerek. Do zarażenia ryb dochodzi najczęściej od innych chorych osobników lub nosicieli pasożytów. Choroba występuje przeważnie u ryb źle odżywianych i brak witamin. Na spironukleozę przeważnie chorują pielęgnice, najczęściej skalary, dyskowce, aczkolwiek pasożyt może występować u innych gatunków.

Objawy

Do zewnętrznych objawów choroby dochodzi, jeśli namnożenie pasożytów jest już bardzo duże w organizmie. Do takiego zdarzenia dochodzi, gdy ryby mają zapewnione nieodpowiednie warunki hodowli i są osłabione. Do pierwszych objawów zewnętrznych należy wychudzenie organizmu, pomimo obfitego karmienia. W następnej fazie następuje zaczerwienienie odbytu, spadek apetytu, a nawet uwypuklenie końcowego odcinka jelita. W niektórych przypadkach mogą wystąpić objawy jak w przypadku niestrawności, czyli ich kał jest kleisty, biały, galaretowaty, ciągnący się. W ostatniej fazie ryby przestają pobierać pokarm i sną.

Leczenie

Do profilaktyki, która zapobiega chorobie należy unikanie czynników, które powodują uszkodzenie śluzówki przewodu pokarmowego. Należy dbać o odpowiednią dietę ryb, a w szczególności unikać gwałtownych zmian rodzaju pokarmu, np. z suchego na żywy i odwrotnie. Po wykryciu choroby osobniki wychudzone należy eliminować, a pozostałe poddać leczeniu. Do tego stosuje się następujące środki lecznicze: A) Acetarsol – stosowany w dawce 10 mg na 1 kg masy ciała z karmą przed 3-4 dni B) Enhepin – stosowany w dawce 90 mg na 1 kg masy ciała ryby podawany z karmą przez 3-5 dni C) chlorotetracyklina – stosowana w dawce 1 mg na 100 mg karmy D) fumagilina – stosowana w dawce 0,2 mg na 100 g karmy przez 4 dni E) furazolidon – stosowany w dawce 25 mg na 1 kg masy ciała ryby podawany z karmą przez 24 dni F) kalomel – stosowany w dawce 0,5 g na 250 g suchej podawany z karmą przez 4 dni G) karbasan – stosowany w dawce 2 g na 1 kg masy karmy podawany przez 4 dni H) metronidazol – stosowany jako roztwór 4 mg na 1 l wody podczas kąpieli przez 3-4 dni. Po tym czasie wodę w akwarium należy stopniowo wymieniać I) Naftol – stosowany w dawce 5 mg na 1 kg masy ciała ryby podawany razem z karmą przez 4-5 dni J) Fenotiacyn – podawany z karmą w dawce 100 mg na 1 kg masy ciała ryby przez 3-4 dni K) trypaflawina – podawana w dawce 100 mg na 1 kg masy ciała ryby wraz z karmą codziennie przez 10 dni. Bibliografia: J. Antychowicz, Choroby ryb akwariowych. J. Lewczuk, Domowe akwarium słodkowodne. H. Frey, Akwarium słodkowodne. Wszystkie pozycje serdecznie polecam.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter