Świecik wielkołuski

Opis

Świecik wielkołuski – Arnoldichthys spilopterus. Z całą pewnością gatunek ten możemy określić jako jeden z najpiękniejszych afrykańskich alestesów. Świecik wielkołuski doskonale nadaje się do akwarium średniej wielkości. Uznawany jest za rybę odporną i bardzo żwawą. Z powodzeniem możemy go hodować w akwarium wielogatunkowym np.: z sumami oraz zachodnioafrykańskimi kąsaczokształtnymi. Generalnie za towarzyszy lubi mieć gatunki z którymi może tworzyć ławice. Rozpoznanie płci nie sprawia większych problemów. Płetwa odbytowa samów ma zaokrągloną krawędź oraz posiada żółte, czerwone i czarne paski. Samica posiada płetwę o prostej krawędzi, ozdobioną czarnym punktem. Na pierwszy rzut oka samce wydają się niedożywione, jednakże tak właśnie wyglądają. W akwarium zamieszkują strefę środkową. W sklepach akwarystycznych ryby te bardzo często nie posiadają opalizującego połysku. Przyczyną są złe warunki w jakich bardzo często są trzymane. Ale po przeniesieniu do lepszych warunków oraz urozmaiceniu diety zaczynają odzyskiwać blask.

Rodzina

Alestesowate (Alestidae)

Pochodzenie

Tropikalna Zachodnia Afryka od delty Nigru do Lagosu.

Długość

Dorastają do ok. 8 cm.

Odżywianie

Generalnie pobierają większość pokarmów zarówno żywych, jak również suchych. Najchętniej spożywają żywe lub mrożone małe bezkręgowce, takie jak np.: larwy komarów, ochotek oraz dafnie.

Temperatura

23–28 C.

Warunki hodowlane

Wymaga wolnej przestrzeni do pływania oraz wszelakiego rodzaju zarośli w których mógłby się ukryć na wypadek niebezpieczeństwa. Nie należy wymieniać zbyt dużych partii wody na raz z uwagi na to iż świeciki preferują ustabilizowane środowisko. Oświetlenie powinno być mało jaskrawe, a podłoże raczej ciemne. Nie należy hodować mniej niż dwa osobniki. Woda powinna mieć pH 6,0-7,0; od bardzo miękkiej do średnio twardej.

Rozmnażanie

Jedna para może wytworzyć nawet 1000 jaj. Narybek wykluwa się po około 30-35 godzinach. Po około 7 dniach narybek zaczyna samodzielnie pływać. Dosyć szybko rośnie oraz jest łatwy w karmieniu. Początkowo młode karmimy bardzo drobnym pokarmem. Wychów powinien się odbywać w wodzie miękkiej o pH około 6,5. Jako podłoża możemy użyć drobnego piasku lub torfu.

0 komentarzy

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter