Ancistrus hoplogenys

Opis

Ancistrus hoplogenys jest szczególnie interesującym przedstawicielem tego rodzaju. O jego atrakcyjności stanowią liczne ,,wąsiki”, które u samców są ulokowane wokół otworu gębowego, pyszczka i czoła, natomiast samicom brakuje tej ozdoby lub są one niewielkie. Wszystkie gatunki prowadzą nocny tryb życia, większość czasu w ciągu dnia spędzają w kryjówkach, a budzą się z nadejściem dnia.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Dorzecze Amazonki.

Długość

Odnotowano osobniki od 8 do 15 centymetrów. Większość osobników oferowanych w sprzedaży jest mniejsza i rośnie do ok. 10 cm.

Odżywianie

A. hoplogenys są gatunkiem roślinożernym, szczególnie chętnie żywią się glonami. Spożywają pokarm roślinny w tabletkach, granulkach i płatkach, a także świeże rośliny, np. sałatę, plasterki surowego ziemniaka.

Temperatura

Preferuje temperatury z zakresu 21-26 C.

Warunki hodowlane

Najlepiej jest zapewnić im kryjówki z korzeni unoszących się w wodzie lub na dnie zbiornika. Aby móc podziwiać je w nocy można zastosować świetlówkę fluorescencyjną. Ponieważ niszczą rośliny i je zjadają, dlatego też należy obsadzić akwarium roślinami wytrzymałymi i szerokolistnymi. Ryby te lubią wodę dość miękką, kwaśną, lecz także toleruje inne warunki.

Rozmnażanie

Ikrę składają wewnątrz pustych korzeni. Pilnuje jej najokazalszy i najbardziej wąsaty samiec. Potem strzeże także narybku przez 2-3 tygodnie po wylęgu.

11 komentarzy

 1. erysek3:

  U mnie 2zł.

 2. :D:

  ten "glonojad nie kosztuje 4 zl tylko w granicach 100 albo i lepiej ! i jest jeden z rzadzszych odmian ancistrusa i nie mylic goze zwyklym zbrojnikeim niebieskim

 3. Czytelnik:

  Wszystkie gatunki prowadzą nocny tryb życia, większość czasu w ciągu dnia spędzają w kryjówkach, a budzą się z nadejściem dnia. Gdzie sens a gdzie logika??? Nocny tryb życia a budzą się z nadejściem dnia?? Absurdalny pleonazm.

 4. max:

  ten glonojad kosztuje okło 4zł

 5. max:

  osobiście nazywam tego glonojada glonojadm nockim

 6. profesorek vs. dyrektor :):

  Zibi - tu się o rybach pisze! a nie ludziom się błędy wytyka nie każdy jest tak inteligentny jak ty - skocz do szkoły i zobacz czy nauczyciel nie zapomniał Ci szóstki wstawić!!

 7. Justyna:

  Zibi- o co Ci w ogóle chodzi?

 8. Zibi:

  Do Justyny - bynajmniej wcale nie znaczy przynajmniej, jak Ci się to wydaje. Bynajmniej znaczy - wcale, zupełnie, ani trochę. Proszę, naucz się, a na dobre Ci to wyjdzie...

 9. adi ł:

  wiecie ile taki glonojad kosztuje?

 10. Justyna:

  Ja miałam bardzo nie sympatycznego osobnika tego gatunku - samicę (bo jak przeczytałam tu brakowało jej wąsików) urosła mi dosyć duża ok.10cm i była dosyć agresywna wobec innych ryb, przez co musiałam ją oddać... Ale teraz żyje sobie w większym akwarium i napewno jest jej lepiej, bynajmniej z tego co widzę kiedy,ją co jakiś czas odwiedzam:) Pozdrawiam wszystkich fanów rybek:)

 11. sikor:

  baaardzo sympatyczny

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter