Sturisoma panamense

Opis

Sturisoma panamense jest smukłą i długą rybą. W obrębie jej rodzaju możemy wyróżnić 15 gatunków, lecz importowanych na większą skalę jest niewiele gatunków. Jest rybą o nocnym trybie życia, pomimo tego możemy go dostrzec dniem jak odpoczywa na liściu lub kamieniu. Ma łagodną i tolerancyjną naturę, więc znakomicie nadaje się do akwarium towarzyskiego. Należy zapewnić im duże akwarium, ponieważ osiągają spore rozmiary.

Rodzina

Sumy.

Pochodzenie

Panama.

Długość

Dorastają do 25 cm, ale zwykle są mniejsze.

Odżywianie

Żywi się większością pokarmów dostępnych w sprzedaży, choć jest, tak jak pozostałe gatunki ze zbrojnikowatych, roślinożercą, więc zeskrobuje z akwarium glony i żyjące między nimi mikroorganizmy.

Temperatura

Toleruje zakres temperatur 22-27 C.

Warunki hodowlane

Ten gatunek najlepiej się czuje w wodzie dobrze filtrowanej, płynącej. Światło powinno być niezbyt jaskrawe oraz powinno się zapewnić wystarczającą ilość kryjówek. Wymaga przestrzennego akwarium. Woda powinna być lekko kwaśna i miękka od średnio twardej.

Rozmnażanie

Samce, które rozpoznaje się po wąsikach, strzegą kleistej ikry. Zostaje on wcześniej złożona na bokach akwarium. Wylęganie młodych trwa 8-10 dni, w zależności od temperatury jaką się zapewni.

2 komentarzy

  1. jaroslawcywka:

    tak to jest sturisoma lub Loricaria rostrata,albo Loricariidae i jest ich kilka odmian z tego co wiem. mierzy teraz moja okolo 15-17 cm mam jeszcze jednego takiego tylko ze rudo czerwony color jest o wiele mniejszy 8-10 cm zapraszam do galerii

  2. novi:

    to raczej nie jest St.panamense..u tamtej czarny pasek nie jest przerywany i nie łączy się(nie dochodzi do) z płetwą grzbietową

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter