Bojownik szmaragdowy

Opis

Bojownik szmaragdowy - Betta smaragdina. Jest nowością wśród bojowników, ponieważ stosunkowo niedawno zaczęto go sprowadzać na Zachód, około 1970 roku. Jest też jednym z ulubionych gatunków akwarystów, ponieważ jest pięknie szmaragdowo ubarwiony. Jego płodność nie jest duża, aczkolwiek rozmnaża się bez większych trudności. Samce są zawsze mniej ubarwione, z dwoma lub trzema lekko brązowymi paskami wzdłuż ciała.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Żyje w Kambodży, Laosie, północno-wschodniej i wschodniej Tajlandii.

Długość

ok. 5-6 cm.

Odżywianie

Jego dieta składa się gównie z żywego pokarmu, choć zjada także niektóre suche pokarmy.

Temperatura

Toleruje temperaturę z zakresu 25-28ºC.

Warunki hodowlane

W naturze bojownik żyje w spokojnych wodach, więc dobrze się czuje w akwarium obsadzonym gęstą roślinnością. Można trzymać kilka samic w akwarium. Mimo agresji wewnątrzgatunkowej bojowników to pozostają one spokojne wobec pozostałych mieszkańców akwarium. Parametry wody nie są istotne, jeśli jakość wody jest dobra, nie jest zbyt twarda i nie ma skrajnych odczynów pH.

Rozmnażanie

Po zbudowaniu gniazda z piany, samiec pilnuje ikry i narybku.

40 komentarzy

 1. Joxton:

  Do 'Abmitnego akwarysty' - W kuli możesz mieć cukierki. Oczywiście możesz kupić te rybki do kuli z pokrywą i filtrem, i grzałką, i wszystkim co tam jeszcze, i żywymi(!) roślinami, ale chyba bardziej polecam ci mały harem, a kulę to przynajmniej 10l.

 2. Harim:

  Ładne łuski brzydkie płetwy :P

 3. Ambitny akwarysta :

  Witam ! czy w kuli 7,5l mogę trzymac parkę ?

 4. Mateusz81:

  Mam bojownika szmaragdowego i nie wiem czego jest taki z mulony kupiłem grzałkę 25 wat i mam na 25 stopni proszę o pomoc!

 5. Mucia321:

  Mam Bojownika szmaragdowego i to co tu pisze pomogło mi go rozwinąć i wielkie dzięki za ten artykuł naprawdę wielkie dzięki

 6. welonki i bojowniki:

  DO xyz mam spore bojownikowe doświadczenie i wiem że w takich eksperymentach zazwyczaj za błędy ludzi niewinne rybki płacą życiem.Dwa samce bojownika nie mogą żyć razem chyba że od larwy są trzymane razem.Co z tego,że to inny gatunek.Te rybki są selekcjonowane przez wiele lat aby były agresywne i duże akwarium tego nie zmieni

 7. XYZ:

  Samca można trzymać z samcem. Sporo roślinek, kryjówek, duże akwa i do przodu. Wyznaczą sobie rewiry, trochę pokłócą na granicy, ale nic nie powinno być większego. do kuby: a jaki masz litraż? Na taki zestaw to minimum 200-240 litrów i kryjówki dla samiczek. To ryby terytorialne i mają swoje rewiry, których bronią.

 8. welonki i bojowniki:

  Kuba nie można trzymać 2 samców bojownika nawet jak jeden to syjamski, a drugi szmaragdowy(no chyba że akwarium jest przedzielone na pół)

 9. welonki i bojowniki:

  Ładny, ale syjamski ładniejszy.

 10. lola53:

  samca nie mozna trzymać z samcem

 11. Ziom:

  Ja też z sosnowca;)) Też się podpisuję pod te pytanie

 12. Polak;):

  gdzie można go kupić w sosnowcu??

 13. Dlugi-96:

  Arek 2-3 tygodni po zalaniu

 14. Arek:

  po jakim czasie można wpuścić parkę bojowników z kuli do akwarium,świeżo zakupionego

 15. LoL:):

  czy można trzymać samca tego gatunku w akwa z krewetkami??

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter