Bojownik syjamski (bojownik wspaniały)

Opis

Bojownik syjamski - Betta splendens. Z powodu wojowniczego usposobienia samców od dawna są popularne w Syjamie, gdzie urządzano widowiskowe walki tych ryb. Ubarwienie naturalne jest brunatne z łuską mieniącą się różnymi kolorami. W akwariach wyselekcjonowane różnobarwne odmiany wielkopłetwe. Samce są zwykle jaskrawej ubarwione i mają większe płetwy. Barwy są zmienne w czasie, a zależą od oświetlenia i samopoczucia bojownika. Gdy zbyt nagle pojawi się światło, zaczynają się kryć w zakamarkach zbiornika. W 1892 roku został po raz pierwszy przywieziony do Paryża, skąd rozpowszechniono go po całej Europie. Płetwy – grzbietowa, ogonowa, odbytowa i brzuszne u samców są znacznie dłuższe niż u samic, czasem nawet weloniaste. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej umieszcza się każdego samca osobno, w niewielkich naczyniach ustawionych jedno obok drugiego. Usiłują one wtedy wydać się sobie wzajemnie jak najokazalsze i najgroźniejsze, prężą więc stale płetwy, co przyspiesza rozrost tej ozdoby. Jednakże nie polecamy hodowania bojownika w malutkich zbiornikach, ponieważ męczą się w nich oraz takie zbiorniki wcale nie wyglądają estetycznie. Dorosłe samce walczą o swoje terytorium na śmierć i życie. Zamieszkuje głównie powierzchniową strefę w zbiorniku. Poza okresem tarła, zalotów i walki są raczej powolne i mało ruchliwe. Około drugiego roku życia bojownik staje się jeszcze mniej ruchliwy.

Rodzina

Labiryntowate.

Pochodzenie

Pochodzi z półwyspu Indochińskiego, gdzie łatwo można go spotkać prawie w każdym zbiorniku wodnym.

Długość

Osiągają one do 10 cm długości.

Odżywianie

Ulubionym pokarmem bojownika są rureczniki, gotowana ikra ryb konsumpcyjnych, larwy komarów, skrobana wołowina lub mięso ryb. Nie gardzą także zooplanktonem i pokarmem granulowanym lub w postaci płatków. Polują na ślimaki i wypławki.

Temperatura

Są bardzo wrażliwe na niską lub zmienna temperaturę, powinna wynosić 25-29ºC. Zbytnie wahania temperatury powodują stres oraz osłabiają odporność na różnego rodzaju choroby.

Warunki hodowlane

Jeśli jakość wody jest ogólnie dobra, jej parametry nie są istotne, nie powinna być jednak zbyt twarda ani o skrajnym odczynie pH. Jak każda ryba labiryntowa powinien mieć dostęp do powietrza atmosferycznego którym dodatkowo oddycha. W jednym akwarium można hodować pojedynczego samca, a nawet samca i kilka samic. W zbiorniku powinny się znaleźć rośliny sięgające powierzchni wody, ale również tworzące zarośla, w których bojowniki będą mogły się ukryć. Akwarium nie musi być bardzo duże, ale na pewno nie powinno być litrowym zbiornikiem.

Rozmnażanie

Bojownik trze się parami nawet w małych zbiorniczkach, o pojemności nie przekraczającej trzech litrów. W czasie tarła nie należy zbiorniczka napowietrzać. Przy powierzchni wody należy umieścić kilka kęp roślin, stanowiących dla samicy schronienie przed zbyt agresywnym samcem. Samiec buduje na powierzchni wody gniazdo z piany. W czasie tarła zarówno samiec, jak i samica przenoszą opadające na dno jaja do gniazda z piany. Po zakończeniu tarła samiec odpędza samicę: można ją wówczas usunąć z akwarium. Po zakończonym tarle, w przypadku gdy samica nie może zjeść z pola widzenia samca, osobnik męski zachowuje w sposób skrajnie brutalny, w stosunku do swojej partnerki. Do rozwoju ikry niezbędna jest przegotowana woda wodociągowa o pH 7,0 i twardości 10ºdGH i do 2ºdCH. W wodzie o temperaturze 26-28ºC larwy wylegają się po 30 godzinach. Kiedy tylko zaczną pływać z akwarium usuwa się także samca, a poziom wody obniża się o 5 cm. Pierwszym pokarmem są larwy solowca, później siekane rureczniki. Intensywnym metabolizm bojownika syjamskiego wymaga regularnej wymiany wody. Młode rosną bardzo szybko.

982 komentarzy

 1. skippergate:

  jestem wredna w stosunku do tych ryb, tzn. trzymam jednego w 100 l bo jest agresywny. szkod akwarium na 1 rybcię xD

 2. Peter:

  Gupiki z bojownikiem? tak, jako żywy pokarm, zwłaszcza po wykoceniu się.

 3. bojek22:

  Mam 20 litrowe akwarium, 4 gupiki, roślinki, muszelki filtr, termometr, grzałka i ozdoby. Czy mogę kupić im kilka rybek? proszę o odpowiedź

 4. bojek22:

  Mam 20 litrowe akwarium, 4 gupiki, roślinki, muszelki filtr, termometr, grzałka i ozdoby. Czy mogę kupić im kilka rybek? proszę o odpowiedź

 5. Szydlowskiwww:

  Mam bojownika w 3L kuli nie mam roślinek do powierzchni wody ani innych ryb pytanie jest czy wystarczy mu tyle bo wyląda na zadowolonego i nie mam miejsca na 10 litrowe akwarium proszę pomóżcie jestem początkującym

 6. kamcia:

  a jedzą ślimaki ?

 7. ss:

  mam 2 bojownik czy mogą być w jednym akwarium?

 8. wojtek:

  Do:Ryba tez zwierze ja choduje te rybki od 10 lat w szklanej kuli i dobrze sie tam czują zyja po ok 4 lata

 9. Realen:

  Witam, mój bojownik po kupnie i wpuszczeniu akwarium zaraz schował się w wybrakowanym od środka pniu drzewa. Mam akwarium 30l, filtr, grzałkę, trochę sztucznych ozdób i kulkę mchu. Aktualnie nie pływa prawie w ogóle i zachowuje się jakby opadał z sił. Co robić? :(

 10. Bojownik1234567890:

  Cy można je trzymać ze skalarami, gurami i mieczykami?

 11. Aga:

  agresywna ryba obgryzła mojemu prawie całe płetwy.. czy jest szansa że one mu odrosną???

 12. Nieznajoma:

  POMOCY!!! Mój bojownik ma dziwną bulwę zaraz po skrzelach [pod spodem]. CO TO JEST PROSZĘ O ODP.

 13. Robertson:

  Czy można je trzymać z platkami i neonkami?

 14. FRANK:

  ja swojego czerwonego samca trzymam 2 akwarium 2l. dobrze się tam czuje

 15. FRANK:

  ja swojego samca trzymam w 2l. i dobrze się tam czuje ma 24stopnie 2 razy dziennie go karmie. Pozdrawiam

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter