Brzanka cejlońska

Opis

Brzanka cejlońska - Barbus cumingi. Ten popularny gatunek ryb bardzo dobrze się rozwija w towarzyskim akwarium lub w niewielkiej ławicy. Uwielbia środowisko, które zapewnia zarówno swobodne pływanie jak i buszowanie w różnych zakamarkach i kryjówkach. Jej naturalnym środowiskiem są górskie potoki Sri Lanki, jednakże jest tam już rzadkim okazem. Do celów komercyjnych hoduje się ją na duża skalę. Jej naturalny kolor i kształt płetw nie został zmodyfikowany przez naukowców. Wśród akwarystów cieszy się dzięki temu wielka popularnością. Przypuszcza się, iż brzanka cejlońska wywodzi się od brzanki odeskiej, mimo że jest przedstawicielem jednego z wielu podobnie wyglądających gatunków.

Rodzina

Karpiowate

Pochodzenie

Górskie potoki Sri Lanki.

Długość

Około 5 centymetrów.

Odżywianie

Wszystkie pokarmy suche i żywe.

Temperatura

23-27°C.

Warunki hodowlane

Ten typ branki potrzebuje odpowiednio zaprojektowanego i rozplanowanego akwarium. Jej ubarwienie znakomicie prezentuje się w półmroku, natomiast ze względu na obecność roślin, które wymagają odpowiedniej ilości światła, należy zapewnić brzance niewielkie strefy zacienione przez prawidłowo posadzone rośliny oraz wolną przestrzeń do pływania. Woda o pH zbliżonym do obojętnego i o wysokiej jakości będzie znakomitym środowiskiem dla brzanki.

Rozmnażanie

Ten gatunek brzanki bardzo chętnie pożera swoją wcześniej rozrzuconą ikrę. Jeśli para jest dobrze dobrana istnieje duże prawdopodobieństwo, że uda im się rozmnożyć w akwarium. Wylęg i odchowanie młodych – jak w przypadku brzanki różowej.

12 komentarzy

  1. grryk:

    szwarcu jaki ty kochany wszyscy tacy delikatni a ja ci powiem co sadze : nie rekinie se odpusc to powalony psychopato one musza miec conajmniej 80 000l a ty masz 112l no wsumie ja tez mam 112 ale ... dobra wiem ze pozno pisze ale ...ale dobra nara

  2. Seba:

    Ta ryba jest mała a i tak nie boi się suma rekiniego. Zaprzyjaźniła sie z odeskami i szkubią gupiki kóre zaraz padną

  3. Kraaaaakers ;P:

    Chcę kupić rybki... czy wypada je kupować w zimie??? Z góry dziękuje ( jestem początkująca) aha a'propos-ile mogę mieć (ok) rybek w 40/49 l akwarium???

  4. Tisia:

    nie ,niestety nie szwarcu

  5. chłopczyca;):

    Wczoraj rozmnarzały mi się neony inessa ,a dzisiaj brzanki cejlońskie. włorzyłam roślinki z ikrą do małego akva i czekam aż wylęgnie się narybek.

  6. Chłopczycza ;):

    Mam akva 60l,a w nim:8xrasbora klinowa,8xbrzanka sumatrzanska,6xbrzanka cejlońska,2x ramirezka,4x glonojad,3 x kirys.Powiem,że jak tylko puściłam muzykę od razu zaczęły się zajoty ;)

  7. Henio:

    Wilk: dlaczego nie pielęgnice? Traktują ryby z płetwami jak brzanki sumatrzańskie?

  8. kangur:

    szwarcu, 4 rekinie na 112 l, oj bedzie ciasno jak urosna a one wyjatkowo szybko rosna

  9. Wilk:

    szwarcu:jasne. byle nie pielęgnice

  10. upakajdf:

    mam akwarium o wymiarach 45x120x30 czy moze tam sie zmiescic duzo ryb??????????

  11. szwarcu:

    zakładam brzankarium 112l czy stado 10 brzanek cejlońskich może być razemm z 5 sumatrzańskimi 4 rekinimi 6 różowymi 5 purpurowymi itp?

  12. EliZk"a:

    spoko !! pierwszy komentarz!!:)) Moja brzankę... lili można odróżnić od pozostałych jedynie wzrostem ... ma ok.10 cm a w opisie piszee ze rośnie do 5 cm.co mam zrobic nie jest to inny gatunek bo w zoologicznym powiedzieli mi ze to jest ten sam gatunek i kiedy ja kupilam byla taka...taka malusienka a teraz!!! w ciagu 2 m-c mi tak urosła . ratunku!!

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter