Brzanka Schwanenfelda (wielka)

Opis

Brzanka Schwanenfelda - Barbus schwanenfeldi. To jeden z olbrzymich gatunków akwarystycznych, pod warunkiem zapewnienia mu odpowiednich warunków hodowlanych. Do osiągnięcia dużych rozmiarów potrzebne mu są odpowiednia jakość wody, odpowiednia dieta i wystarczająca ilość miejsca. Po zakupie około 15 centymetrowego okazu możemy dostosować mu tak warunki akwariowe, że urośnie do około 35 centymetrów długości. Ten gatunek brzan podobnie jak inne lubi życie w ławicy. Jego upodobaniom i wymaganiom do rozwoju można sprostać jedynie przy większym niż standardowe akwarium hobbystyczne. Duże osobniki brzanki Schwanenfelda nie tracą wraz ze wzrostem nic ze swojej atrakcyjności. Dorosłe osobniki prezentują równie ciekawe ubarwienie, jak młode. Po intensywnych pracach hodowców brzanka Schwanenfelda ma teraz szczególnie atrakcyjny i intensywny kolor złoty oraz czerwone płetwy.

Rodzina

Karpiowate.

Pochodzenie

Szeroko rozpowszechniona w południowo-wschodniej Azji.

Długość

Największy odnotowany osobnik mierzył 35 centymetrów, jednakże zazwyczaj nie rosną do takich rozmiarów.

Odżywianie

Przyjmuje różne pokarmy, jednak preferuje miękkie rośliny.

Temperatura

22-25°C.

Warunki hodowlane

Są gatunkiem dużym i aktywnym, więc potrzebują akwarium minimum o 1 metrze długości z wolną przestrzenią do pływania obsadzoną bujną roślinnością. Należy pamiętać o szczelnym przykryciu akwarium, ponieważ ta brzanka lubi skakać. Woda powinna być dość miękka i dojrzała. Inne warunki są mniej znaczące.

Rozmnażanie

Niestety nie udało się jeszcze tego gatunku rozmnożyć w warunkach domowych, mimo ze hodowla komercyjna rozwija się bardzo dobrze.

8 komentarzy

  1. witek:

    Ja mam 5 takich branek już 13 lat. Największa chyba ma więcej niż 35cm, ale nie sprawdzam, bo rybki nie lubią wyciągania z wody zwłaszcza suchymi łapami!!! Są wesołe, ruchliwe, towarzyskie, spokojne. Skaczą tylko jak się czegoś przestraszą - fakt baaardzo wysoko. Są też bardzo silne. Co do jedzenia małych rybek to jest tak, że one generalnie nie jedzą ryb, ale bardzo małe traktują jak plankton (np. gubik). Jak wszyskie brzany są stadne, a ich liczba krytyczna to 3. Jeśli tych ryb jest mniej, zaczynają się źle czuć - nie chcą pływać, są płochliwe, słabo żerują. Choć jedzą wszystko (i to dosłownie) są GŁÓWNIE roślinożerne, wytną wszystko co rośnie w akwarium bez względu na ilość i gatunek, nawet anubiasy. Jednak muszą mieć rośliny, bo lubią się w nich kryć i o nie ocierać. Mam sztuczne rośliny, to im wystarcza, aczkolwiek od czasu do czasu jakąś urwą.

  2. dawid grabarz:

    mam dwa osobniki dobraną pare ale są płochliwe bo je trzymam z drapieżnikami (np.sum fosilis,pielęgnice,ostronos armatus,ostronos fanus . itp)

  3. Kamil2:

    To nie. Prawda że zjada małe rybki mam 2osobniki po około 27-28.cm i jakąś małom rybke ok3-4 cm i teras kupiłem brazanki bardzo małe po 3 cm i niezdażyło mi się żeby którąś zjadły to spokojne ryby

  4. smok:

    do Kamil 2;ta ryba niestety zjada małe rybki i danio,ale ze skalarami jak najbardziej.

  5. Kamil2:

    czy moge mieć brzanke wielką z 5 skalarami 3 glonojadami 2 danio 2 kosiarki 1 gurami dwuplame 1 brzanke rużową i jakąś małom rybke

  6. płoć:

    wygląda jak jeziorowa płotka :)

  7. Magda:

    Błagam o pomoc !! czy ten gatunek jest agresywny ? z jakimi rybami można go trzymac?

  8. LastPoint:

    mam okazy miezace 34 cm ;) luknijcie do mnie do galery ;)

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter