Bystrzyk Amandy

Opis

Bystrzyk Amandy (Hyphessobrycon Amandae). Ta niewielka rybka nie osiągnęła jeszcze popularności równej innym znanym gatunkom przedstawicieli kąsaczowatych. Przejawia zachowania bardzo podobne do neonów – jest wyjątkowo stadna i nieagresywna ale w odróżnieniu od nich bardziej aktywna. Literatura mówi o długości ciała dochodzącej do 3cm, jednak najczęściej ryba ta osiąga wielkość nie przekraczającą 2,5cm. Charakteryzuje się ona jaskrawo czerwonym ubarwieniem, które jest możliwe do uzyskania tylko w wyniku zapewnienia jej idealnych warunków środowiskowych. Bywa, że końcówka płetwy grzbietowej przybiera lekko szary kolor. Dymorfizm płciowy jest słabo widoczny. Samce są odrobinę smuklejsze niż samice i najczęściej bywają lepiej wybarwione. Dojrzałe samice mają bardziej zaokrąglony brzuch.

Rodzina

Kąsaczowate

Pochodzenie

Ameryka Południowa. Ryba ta zamieszkuje stan Mato Grosso w Brazylii, głownie mniejsze rzeki i strumienie.

Długość

Głównie do 2,5 cm, rzadko do 3cm.

Odżywianie

Rybom należy podawać bardzo drobny pokarm żywy i mrożony (np artemia oraz larwa komara) lub suchą karmę w postaci płatków.

Temperatura

Przedział temperatur tolerowanych przez ten gatunek to 23-28°C

Warunki hodowlane

Optymalny odczyn Ph wody waha się między 6,0 a 7,0 a twardość ogólna 2-10°dGH. Ryby te osiągają pełne wybarwienie jedynie w wodzie o doskonałej jakości, w zbiorniku z niezbyt jasnym oświetleniem oraz ciemnym podłożem. Zbiornik powinien być gęsto obsadzony roślinami w części tylnej oraz po bokach. Należy zostawić rybie dużo wolnej przestrzeni do pływania ponieważ jest ona niezwykle aktywna. Mimo iż jest to mała ryba, wymaga ona zbiornika o wymiarach minimum 60x30x30 cm. Ma silnie rozwinięty instynkt stadny dlatego powinna być hodowana w grupie co najmniej 10 osobników. W akwarium biotopowym południowoamerykańskim mogą być hodowane z innymi bardzo małymi kąsaczami. Natomiast w akwarium towarzyskim czuja się najlepiej z rybami bardzo łagodnymi. Nie należy hodować ich ze skalarami oraz większymi pielęgnicami.

Rozmnażanie

Ryby te należy rozmnażać w akwarium tarliskowym, obsadzonym roślinami. Samica składa ikrę pomiędzy liśćmi roślin. Po tarle rodziców należy odłowić. Narybek wykluwa się po około 24-30 godzinach. Gdy zaczyna pływać swobodnie poszukując pokarmu należy rozpocząć karmienie. Na początku małym rybkom podaje się pierwotniaki a wraz z ich wzrostem pokarm zmienia się na artemię. Autor: NirwAnia.

11 komentarzy

 1. tasior:

  60 litrów to kałuża? Azl sypnij kasą na większe akwarium to na 100 procent je zmienię. Jak chcesz się chwalić a nie pomóc to lepiej poszukaj innego forum.

 2. PantosPL:

  Mam te rybki w akwarium z krewetkami i musze się pochwalić ze je rozmnożyłem ;) Macie jakieś pytania piszcie na gg 10270625

 3. wypłosh:

  kupiłem w sobotę 14 sztuk i chyba dokupię jeszcze około10 tylko czy nie dojdzie do walki o terytorium z zwinnikami blehera

 4. Aneta:

  ja mam paletke. po wrzuceniu bystrzykow paletka zaczela je skubac :(:(

 5. ślot:

  siemka mam te rybki i mam pytanko czy komuś z was udało się je rozmnożyć jeśli tak to powiedzcie jakie rośliny są najlepsze

 6. Cabs:

  Ech, jak nie wiecie, to się nie wypowiadajcie, w nagłówku są altumy, a nie skalary.

 7. Ixion:

  Azl- Niektórzy nie mają miejsca ani funduszu na 500 litrów w 3-pokojowym mieszkanku. Daj sobie na wstrzymanie. Rybki najlepiej trzymać w stadku co najmniej 10 sztuk.

 8. Ola:

  na nagłówki są skalary

 9. Alz:

  lol, przecież one składają ikrę nie są "kotne". 60L to zbiornik który maksymalnie nadaje się do tarła. Jak można kupować taką kałużę, to małe jak kula jest przecież.

 10. lubię rybki:

  Śliczne :) A co to za rybki są na nagłówku?

 11. Wilk:

  śliczna rybka. niestety, nie mogę takiej kupić. mam już 23 na 60l i jeszcze 1 kotna. załamka. młode będę musiała oddać do sklepu

Dodaj swój komentarz

Jesteśmy jednym z największych portali i forum akwarystycznych w Polsce. Strona SuperAkwarium.pl powstała z myślą o miłośnikach hodowli ryb akwariowych. Akwarystyka to niezwykła pasja, którą chcemy propagować razem z Wami.

SuperAkwarium.pl

Zdjęcia użytkowników

Newsletter